1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOYER: UBP, TOPLU SÖZLEŞME HAKKIINI KALDIRDI
SOYER: UBP, TOPLU SÖZLEŞME HAKKIINI KALDIRDI

SOYER: UBP, TOPLU SÖZLEŞME HAKKIINI KALDIRDI

Soyer: Türkiye’de kamu çalışanlarına mayıs ayında maaş artışı müjdesi verilirken KKTC’de var olan toplu görüşmenin ortadan kaldırılması kabul edilemez

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nun gündem dışı konuşmalar bölümünde CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer’in “İç ve Dış Görüşmeler ile ilgili Kaos Yaratılan Konular” başlıklı gündem dışı konuşması yer aldı.

Soyer konuşmasında, Türkiye’de tüm kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı veren yasaya göre tüm kamu çalışanlarının toplu sözleşmeli ve grevli çalışma yaşamına kavuşacağını kaydetti.

Soyer, belli çevrelerin uzun yıllardır KKTC’de kamu çalışanlarının toplu pazarlık ve görüşme hakkının fazla olduğunu sürekli dile getirdiğini hatırlatarak, UBP’nin bu hakkı ortadan kaldırdığını söyledi.

Türkiye’de olmayan toplu pazarlık görüşmeleri hakkı kazanılırken, KKTC’de var olan hakkın Türkiye ile imzalanan protokol sonucu ortadan kaldırılmasını eleştiren Soyer, önemli olanın maaş artışı verilip verilmemesi değil, demokratik bir hakkın kullanılmasının engellenmemesi olduğunu kaydetti.

Soyer, artış verilmeyecek diye toplu görüşme yapılmamasının kabul edilemeyeceğini anlatarak, bugün artık hükümetin sendikaları toplu görüşmeye bile çağırmadığını ifade etti. Soyer, Türkiye kendi kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı verirken burada var olan bir hakkın ortadan kaldırılmasının anlaşılamayacağını belirtti.

Ferdi Sabit Soyer, görüşmelerde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun mülkiyet konusunda bireysel başvuruya karşı çıktığını, mülkiyet konusundaki tutumunun yarattığı sonuç konusunda Kıbrıs Türk halkına gerekli açıklamayı yapması gerektiğini de kaydetti.

Soyer, İTEM Yasası’ndan bugüne yapılan tüm eşdeğer işlemleri ve topraklandırma sonucu ne kadar mülkün kime nasıl satıldığı, ne kadarının kimin elinde bulunduğu ve olası bir çözümde bunların tazminatının kim veya kimler tarafından ödeneceğini öncelikle Meclis ve Kıbrıs Türk halkına anlatılması gerektiğini de savundu.

Soyer, Kıbrıs sorununun bu kritik aşamasında “herkes yoluna yürüsün” tezini savunanların aslında yaptığının “haksız yere alınan mallar mülkler yanıma kalsın” anlayışı olduğunu ifade etti.

Ferdi Sabit Soyer, UBP hükümetinin üçlü kararnameyle atadığı müdürlerin yüzde 13’ünün değiştirmesine eleştirerek, bunların iki tanesinin ise “bir makamın” imzalamaması nedeniyle görevden alınamadığını ve aylardır idari izin kullandırıldığını savundu. Soyer, bunlardan birinin Erman Yaylalı olduğunu ifade ederek, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 603 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler