1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOYER: ÖZELLEŞTİRME BÜYÜK HATA
SOYER: ÖZELLEŞTİRME BÜYÜK HATA

SOYER: ÖZELLEŞTİRME BÜYÜK HATA

CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, özelleştirmenin her derde deva gösterilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Soyer, Kıbrıs Türk halkının varlıklarının elden çıkarılmasını “büyük hata” diye niteledi

A+A-

 CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, özelleştirmenin her derde deva gösterilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Soyer, Kıbrıs Türk halkının varlıklarının elden çıkarılmasını “büyük hata” diye niteledi.
Özelleştirme Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesi oya sunulurken aleyhte söz alan Soyer, Ercan’ın özelleştirilmesiyle ilgili duyurunun Türkiye havalimanlarıyla ilgili web sitesinde yayımlanmasını eleştirdi.
Soyer, Bakanlar Kurulu’nun özelleştirmelere karar vermesinin, Meclisin ve halk iradesinin üzerinde bir çıkış olacağını; siyasi iradenin dominant kılınmasının yanlış olduğunu ifade ederek, kamu mallarındaki özelleştirmelerde değer ve yöntemin ihale sonuçlandırıldıktan sonra açıklanacak olmasının sakıncalarını anlattı.
CTP Gazimağusa Milletvekili Soyer, tasarıya göre devlet dairelerinin de özelleştirilebileceğini, devletin malı verilirken çalışanların kıdem tazminatlarını ve 5 yıl boyunca sosyal güvenliklerinin yüzde 40’ını devletin ödeyeceğine dair de bir madde bulunduğunu kaydetti.
Soyer, hazırlanan tasarının Anayasa’yı ihlal ettiği görüşünü savunarak, “Bu hükümetin hukukçusu yok mu?” diye sordu ve yürütmeye güçler ayrılığı ilkesi aleyhine fazla yetki verilmek istendiğini kaydetti.
Tasarıya göre, özelleştirilecek kamu kuruluşundaki çalışanların 7 yıl içinde yeniden devlete geçme hakkı olmasının, nasıl bir devlet bütçesini rahatlatma formülü olabileceğini belirten Ferdi Sabit Soyer, özel yasaları olan kuruluşların yasaları mecliste değiştirilmeden nasıl özelleştirileceğini sordu.
“Meclisin yetkisine bu kadar açık, aleni bir tecavüz hiçbir şekilde kabul edilemez” diyen Soyer, maaş ödemede bu kadar bağımlılık olan bir ortamda, Meclis’in devre dışı bırakılmasının sakıncalı olacağını kaydetti.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BU YÖNTEMLER YOK

Soyer, eski KTHY çalışanlarının istihdamı için Özelleştirme Yasası’nın geçmesi koşulunu da eleştirerek, “Yasanın başlangıcındaki bu niyet, uygulanması sürecinde nasıl uygulamalarla karşı karşıya kalacağımızın en büyük göstergesidir” diye konuştu.
Özelleştirmelerde dünyanın hiçbir yerinde böyle yöntemler uygulanmadığını ifade eden Ferdi Sabit Soyer, Türkiye Özelleştirme İdaresi’nin çalışmalarını böyle yapmadığını söyledi. Soyer, “Biz kaçıncı sınıf demokrasideyiz? Meclisin tüm yetkileri bu yasayla alınıyor. Tüm yasalar ve meclisin yetkisi atlanarak Bakanlar Kurulu nasıl böyle bir yetki kullanabilir? Bu yetkiyi kullanacak hükümet üyeleri için de felakettir. İvedilik alacaksınız ama bu metotla bir yere varılamaz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 773 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler