1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOYER: ONDAN SONRA NEYİ SATACAĞIZ? SELİMİYE CAMİİ'Nİ Mİ?
SOYER: ONDAN SONRA NEYİ SATACAĞIZ? SELİMİYE CAMİİNİ Mİ?

SOYER: ONDAN SONRA NEYİ SATACAĞIZ? SELİMİYE CAMİİ'Nİ Mİ?

Havalimanları ve Limanlar (Ücretleri) Yasa Tasarısına ivedilik alınırken de Ercan’ın özelleştirilmesiyle ilgili konular tartışıldı…

A+A-

 

 

 

 


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda “Havalimanları ve Limanlar (Ücretleri) Yasa Tasarısı”nın komitede ivedilikle görüşülmesine dair Başbakanlık tezkeresi muhalefetin katılmadığı oylamada UBP’lilerin oylarıyla ve oybirliğiyle kabul edildi.

 

TATAR: “HAVALİMANI VE LİMANLARDAKİ ÜCRETLER ULUSLARARASI STANDARTLAR GEREĞİ DÜZENLENİYOR”

Maliye Bakanı Ersin Tatar, tasarıyla bazı uluslararası standart ücretlerin gündeme getirildiğini, daha önce Anayasa’ya aykırı olduğu savunulan bir yasa uygulandığını söyledi. Tatar, yeni yasayla örneğin limanda akaryakıt istasyonu varsa, bunun vergi ödeyeceğini belirtti.
Tasarıda, yolculardan alınan ücretlerle ilgili de düzenlemeler bulunduğunu, tümünün uluslararası standartlar gereği olduğunu kaydetti.
Tatar, tasarıyla devletin gelirlerinde artış olmasını beklediklerini söyledi.
Ercan’daki özelleştirmenin uluslararası standartlara uygun bir havalimanı yaratmayı amaçladığını belirten Maliye Bakanı Ersin Tatar, devletin özelleştirmeden bu yatırımları yapabilecek durumu olmadığını ifade etti.
Bu sırada, Bakan Tatar’la, kendisine soru soran CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer arasında tartışma yaşandı.

SOYER: “TEK GAİLE BÜTÇE AÇIĞINI KAPATMAK”

Ferdi Sabit Soyer, Ercan Havalimanı’nın farklı bir konumu bulunduğunu; özelleştirmeyle peşin 250 milyon lira para alınacağını, bu paranın bütçe açığına gideceğini; ancak daha sonraki 4 yıllık sürede gelir paylaşımı olmayacağını söyledi.
Soyer, 4 yıl süreyle gelir elde edilmeyeceği farkının halktan gizlenemeyeceğini ifade etti.
Ülkede daha sonraki yıllarda da insanların yaşayacağına işaret ederek, “Ondan sonra neyi satacağız? Selimiye Camii’ni mi?” diye soran Ferdi Sabit Soyer, insanların bu konuları konuşması gerektiğini belirtti.
Soyer, Telekomünikasyondaki durumun farklı olduğunu ifade ederek, Ercan’ın bu yılın bütçe açığını kapatıp 13. maaşları ödeyebilmek uğruna özelleştirileceğini kaydetti.
Özelleştirmelerde elde edilen gelirin, başka alanlarda üretimin geliştirilmesi için kullanılması gerektiğini vurgulayan CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Ercan’daki özelleştirmede tek gailenin bütçe açığını kapatmak olduğuna vurgu yaptı..

KALYONCU: “HÜKÜMET ÜLKENİN KURUMLARINI PEŞKEŞ ÇEKİYOR”

CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Meclis kürsüsünün bakanlarca sürekli yalan söylenmek için kullanıldığını savundu ve iki bakanın farklı şeyler söylediğini, sıkıştıkça yalana başvurduğunu ifade etti.
Kalyoncu, “Hani şeffaflık, açıklık, demokrasi?” diye sordu.
Ercan’ın neden 25 yıllığına özelleştirileceğini soran Ömer Kalyoncu, ortada hiçbir rapor olmadan karar alındığını belirtti.
Ömer Kalyoncu, özelleştirmelerle hükümetin ülkenin kurumlarını peşkeş çektiğini söyledi.

ARABACIOĞLU: “HÜKÜMETİN AMACI GÜNÜ KURTARMAK”

DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Ercan’da 4 yılda 350 milyon Euro’luk bir ihaleden bahsedildiğini ifade ederek, bugünkü verilere göre aylık ve yıllık gelirin ne olduğunu sordu.
Hükümetin amacının teminat parasını alıp günü kurtarmak olduğunu savunan Arabacıoğlu, kimsenin bu yatırımı hayır için yapmayacağını aylık ve yıllık getirisinin ne olacağının açıklanması gerektiğini kaydetti.
Belediyelerin hiç bir partinin malı olmadığını da belirten Arabacıoğlu, bir düzenleme yapılacaksaydı zamanlamanın yanlış olduğunu ifade etti.
Arabacıoğlu, kırsal kesim belediyelerinde çok ciddi sorunlar olduğunu ifade ederek, 2-3 belediyeyle ilgili düzenleme yapılmasını samimi görmediğini söyledi.
Belediyelerle ilgili çalışmanın zamanlamasının yanlış olduğunu yineleyen Arabacıoğlu, ayrıca eksiklikler bulunduğunu ifade etti ve buna onay vermelerinin mümkün olmadığını kaydetti.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler