1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOYER İDDİALARI YANITLADI
SOYER İDDİALARI YANITLADI

SOYER İDDİALARI YANITLADI

“BAKANLAR KURULU’NA ÖNERGE DAHİ GÖTÜRMEDİK” “Bu yatırımın ülkeye faydası olmayacağı, istihdam kapasitesinin sınırlı olacağı, ancak çevreye zarar vereceği ve genel olarak kaçakçılığa kapı açabileceği çerçevesinde karar verdik…

A+A-


 


 Eski Başbakan Soyer:

“BAKANLAR KURULU’NA ÖNERGE DAHİ GÖTÜRMEDİK”

“Bu yatırımın ülkeye faydası olmayacağı, istihdam kapasitesinin sınırlı olacağı, ancak çevreye zarar vereceği ve genel olarak kaçakçılığa kapı açabileceği çerçevesinde karar verdik…”“Geçmiş hükümet döneminde de petrol dolum tesisi izni verildi” suçlaması yapılan, dönemin Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, “İskele’de bir arazi kiralanması oldu, ancak, bu yatırım için Bakanlar Kurulu kararına ihtiyaç vardı ve hükümetimiz döneminde Bakanlar Kurulu bu kararı almadı” dedi.
Soyer, söz konusu iddiaların, “UBP Hükümeti’nin kendi yanlış kararını halkımıza benimsetmek” için ortaya atıldığını belirterek, “CTP üzerinden gerçek dışı ve yanlış bir kampanya sürdürülmektedir” diye konuştu.
Soyer, hükümeti döneminde yaşanan gelişmeleri şöyle özetledi:
“Bir yatırımcı ülkemizde, KIB-PET ve AL –PET tesisleri yanına, bir petrol rafinerisi kurmak maksadı ile devletin birimlerine müracaat etmiştir. Bu bağlamda, İskele Kaymakamlığı, bunu değerlendirerek, arazi kiralama kurallarına bağlı olarak, bölgede istihdam ve yatırım olabileceği tespiti yapmış, söz konusu yatırımcıya, 53/ 2006 sayılı kararı ile arazinin kiralanması için,  devlet arazilerinin kiralanması kuralları kapsamında ön izin vermiştir. Ancak bu konu bağlamında, ön iznin yürümesi için konu İçişleri Bakanlığı’na bildirilmiştir. Bu bildirim üzerine, İçişleri Bakanlığımız tarafından 53/ 2006 sayılı karar iptal edilmiştir. Bu iptal üzerine, Bakanlığın yazısı kapsamında bu kez, 7/1/ 2007 tarihinde İBKO.00/ 71/69/33-07/435 sayılı bakanlık yazısı kapsamında, 53/2006 sayılı bu ön izin iptal edilmiştir. Kaymakamlığımız bu kez de, bu izni, İnşaat iznini İskele Belediyesi’nden almak ve Çevre Dairesi’nden ve ilgili tüm devlet dairelerinden gerekli izinleri almak koşulu ile iki yıllığına icarın yapılması ve iki yıl sonra yatırım yapılması ve durumunun gözlenmesi kapsamında bu arazinin icarı eğilimini göstermiştir.
Ancak, bu işlemlerin gerçekleşmesi için, zamanda Bakanlar Kurulu kararı gerekmektedir. Çünkü bu süreç, normal olarak arazi icar kuralları kapsamında olan işlemlerdir. Bu süreç böyle gelişirken, bu arada hükümetimiz, YAGA’yı yasal olarak oluşturmuştur. YAGA’yı oluştururken zaten ana eğilimimiz, hem dış yatırımların koordine edilmesi, hem de ülke menfaatine olacak yatırım politikasının gerçekleşmesi idi. Bu bağlamda, tüm bu ve benzeri yatırım taleplerini YAGA’ya ilettik. YAGA, bu kapsamda, söz konusu bu yatırım talebini inceledi. Bize, Başbakanlığa bağlı olduğu için kararını iletti. Bu karar açıkça şu idi. Bu yatırımın ülkeye faydası olmayacağı, istihdam kapasitesinin sınırlı olacağı, ancak çevreye zarar vereceği ve genel olarak kaçakçılığa kapı açabileceği çerçevesinde bu yatırımın olmaması gerektiğine dair karar verdi. YAGA’nın bu görüşü üzerine, bu konu Başbakan olarak kararımla  gündemden düştü. Söz konusu olayla ilgili izin olması için, Bakanlar Kurulu kararı olması gerekir, bu yoktur.Hükümetimiz buna izin vermemiş ve bunu YAGA görüşleri çerçevesinde reddetmiştir. Bu konuda Bakanlar Kurulu’na önerge dahi götürülmemiştir. Bu süreç yaşanırken bu kez hukuki sıkıntı ve tazminat hakkı doğmaması için, ilgili birimler söz konusu sözleşmeyi yenilediler. Ancak kamuoyu gündemine taşınan sözleşmenin bütünü okunduğunda da görüleceği gibi, bir yıl zarfında yatırım yapılmaması halinde sözleşmenin fes olacağı kuralı açıktır. Buna bağlı olarak hem bu yatırım yapılmamış, hem de doğan koordinasyon eksikliği nedeni ile devlet tazminat ödeme durumundan uzaklaşmıştır. Yani. Hükümetimiz, YAGA kararına bağlı olarak söz konusu yatırımı kabul etmemiştir.  Devleti tazminat tehlikesinden uzaklaştırmak için uzatılan sözleşme, 1 Şubat 2010’da zaten feshedilmiş sayılmaktadır. Söz konusu proje, Bakanlar Kurulundan izin almamış ve hayat bulmamıştır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1001 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler