1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SOSYAL VE KÜLTÜREL DEĞERLER GASP EDİLİYOR'
SOSYAL VE KÜLTÜREL DEĞERLER GASP EDİLİYOR

'SOSYAL VE KÜLTÜREL DEĞERLER GASP EDİLİYOR'

Şener Elcil, bugün yaptığı yazılı açıklamada, TC Lefkoşa Büyükelçisi’nin Kıbrıs ekonomisine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi ve eleştirdi.

A+A-

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ülkenin, sosyal ve kültürel değerlerinin gasp edildiğini ifade ederek, tarih boyunca kolonicilerin istilasına uğrayan Kıbrıs’ta hiçbir kolonicinin ilelebet kalmadığını unutmamak gerektiğini söyledi.

Şener Elcil, bugün yaptığı yazılı açıklamada, TC Lefkoşa Büyükelçisi’nin Kıbrıs ekonomisine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi ve eleştirdi. Büyükelçiye “Vali” eleştirisi yaparak, “pembe tablo” çizmekle suçlayan Elcil, ana muhalefet ile hükümete de, bu açıklamalara tepki vermemelerinden dolayı eleştirilerde bulundu.

Elcil, “Pembe tablolar çizmeye devam edebilir. Bu onun görevidir ve ona göre gelişme, camilerin, külliyelerin, Kuran kurslarının, ilahiyat kolejlerinin açılması, ezanların propaganda amaçlı kullanılması olabilir. Fakat gerçek, batan üreticiler, artan intiharlar, işsizlik, göçleri ve Kıbrıslı Türkler’in fakirleştirilmesidir” dedi.

Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs’a yılda 850 milyon TL verdiğini ve bu paranın 300 milyonunun adada bulunan Türkiye’den sermayeye, camilere ve külliyelere, 150 milyonun savunma bütçesine, 50 milyonun reformlara gittiğini iddia eden Elcil, cari bütçeye de 350 milyon TL verildiğini söyledi.

Elcil, “Cari bütçeye verdiği bu parayı, buraya taşıdığı nüfusa böldüğü zaman, burada yaşayan Türkiyeli vatandaşlara günlük olarak 4.9 TL verdiği açıkça görülür” dedi.

Şener Elcil, şöyle devam etti:

“Kıbrıslı Türkler’e para veriyoruz diyerek bizleri aldatamazlar. Verdikleri para, buraya taşıdıkları nüfusa da yetmez. Üstelik 1974’ten günümüze gelinceye kadar verilen paraların bir antlaşma olması durumunda tekrardan değerlendirileceği açık bir dille ifade edilmektedir. Kısacası verilen, fakat Kıbrıslı Türkler’in almadığı bu paralar, Kıbrıslı Türkler’in boynuna borç olarak asılmaktadır.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 508 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler