1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SOSYAL SİGORTALARI İADE EDİNİZ'
SOSYAL SİGORTALARI İADE EDİNİZ

'SOSYAL SİGORTALARI İADE EDİNİZ'

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan yasayı Meclis’e geri iade etmesini istedi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Meclis’ten geçen Sosyal Sigortalar (değişiklik) Yasası ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı’na gönderdiği mektupta yasayı Meclis’e geri iade etmesini istedi. 

KTEZO’nun Cumhurbaşkanı’na gönderdiği mektupta iktidar partisinin birçok milletvekili dahi Sosyal Sigortalar (değişiklik) Yasası’nı istmeye istemeye onaylayarak, yasanın panik içerisinde Meclis’ten geçirildiği ifade edildi. Mektupta, yasanın görüşüldüğü İdari ve Sosyal İşler Komitesi’ne görüş suduklarını belirten KTEZO, emeklilik yaşının toptancı bir yaklaşımla ölüm yaşına bakılarak belirlenmemesi gerektiği, burada dikkat edilmesi gerekenin ülkenin sosyo-ekonomik yapısı ve bu yapıya bağlı olarak da sektörlerin özellikleri olduğu vurgulandı. Mektupta, ülkedeki esnaf ve zanaatkarların durumundan örnek verilerek, iskele kurup 4-5 metre yükseklikte boya, tuğla ve demir yapmaya başlayan ve ülkenin sosyo-ekonomik yapısından dolayı emekliliğine kadar bu işi bizzat yapmak zorunda olan bir zanaatkarın (işçi veya esnafın) 50-55 yaşından sonra bu işi nasıl yapacağı soruldu.

Cumhurbaşkanı’na iletilen mektupta sosyo-ekonomik yapının düzenlenmediği, planlanmadığı, bu nedenle denetimlerin de yapılmadığı sürece, çırak, işçi ve zanaatkar olarak meslek hayatına atılanların son noktaya kadar da aynı şekilde gittikleri belirtildi. Mektupta, bu gibi sektörlerde çalışanlar için emeklilik yaşının 60 olamayacağı, emeklilik yaşının 60 – 63 olduğu ülkelerde ise fırça, çekiçle başlayan iş yaşamının kendi ülkemizden farklı olarak emekliliğe kadar aynı şekilde sürmesine yasalarla müsaade edilmediği belirtildi. KTEZO olarak görüşlerini İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nde de ifade ettiklerini ve bu konuda komitede ortak mutabakat sağlandığının da altı çizildi.

Mektubun devamında şu görüşler ifade edildi: “Prim oranları ile ilgili tartışma bu ülkede 10 binlerle ifadesini bulan esnaf ve zanaatkarların toplumdan nasıl dışlandığının başka bir örneğidir. Sigortalara prim borcu olan büyük kesim esnaf ve çalışanlarıdır. Yani ödeyemeyen onlardır. Sigortalar “af yasasının” nedeni de buna dayandırılmıştı. Tabi bilindiği gibi esnafımız bu yasadan da yararlanamamıştır. Çünkü harçlık çıkarmaya bile elverişli olmayan bir yapıdan, gelecekle ilgili bir yatırım çıkması beklenemez.

Özetle bizler sorunu bu şekliyle ortaya koyarak, prim artışı yapabilmenin yolunun ekonomiden geçtiğini (kayıt dışılık, haksız rekabet, planlama vb.) anlatmaya çalıştık. Gördüğümüz kadarıyla da onay aldık.

En son olarak yasada da yer alan 60 yaş ve 25 yıl şartının kayıtdışılığı daha da artıracağını, ortalama olarak 24 yaşında başlayan iş yaşamının emeklilik için gerekli olan 25 yıl şartı yerine geldikten sonra yatırıma gerek kalmayacağını ve bunu bu şartlarda engellemenin mümkün olamayacağını ortaya koyarak sigortaları kurtarmanın bu yolla gerçekleşemeyeceğini ortaya koyduk.”

Mektupta, yasanın toplumdaki bir kesim için emeklilik yaşını ulaşılmaz noktaya çekerken, büyük bir kesim için de ödenemez dolayısıyla kayıt dışılığı artırıcı bir içerik taşıdığı vurgulandı.

Ayrıca mektupta yasa ile ilgili süce de değinilerek Meclis’ten İdari ve Sosyal İşler Komitesi’ne gönderilen yasanın düzeltilmesi için Danışma Meclisi’ne sevk edildiği ve komite kararına rağmen ‘Danışma Meclisi’nin daha karar üretmeden yasanın yine panik içerisinde komiteye iade edildiği, bu sefer de oy çokluğu ile Meclis’e sevk edildiği ve Meclis’ten de geçirildiği ifade edildi.

KTEZO, mektubun sonunda yeterince tartışılmadığından dolayı ham halde olan bu yasayı Cumhurbaşkanı’ndan Meclis’e geri iade etmesini talep etti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler