1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOSYAL SİGORTA YİNE BORÇLANDI
SOSYAL SİGORTA YİNE BORÇLANDI

SOSYAL SİGORTA YİNE BORÇLANDI

‘YASA DIŞI BORÇLANMA’ Her ay maaş ödemekte zorlanan ve iflas noktasına gelen Sosyal Sigortalar Dairesi yine borçlanarak emeklileri ödedi. Sigortalar bu ayki 10 milyon TL açığı kapatmak ve ödeme yapabilmek için Vakıflar Bankası’ndan 1

A+A-

 

 

‘YASA DIŞI BORÇLANMA’

 

Her ay maaş ödemekte zorlanan ve iflas noktasına gelen Sosyal Sigortalar Dairesi yine borçlanarak emeklileri ödedi. Sigortalar bu ayki 10 milyon TL açığı kapatmak ve ödeme yapabilmek için Vakıflar Bankası’ndan 10 milyon TL borç aldı.

 

 ÜNVERDİ: BORÇLANDIK, ÖDEDİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi “Vakıflar’dan 10 milyon TL borç limitimizi artırdık. Bu borçlanma ile emeklilerimiz ödendi.” dedi. “Bir sıkıntı yoktur” diyen Ünverdi “Borç aldık ve emeklilerimizi ödedik” şeklinde konuştu.

 

ÖZTER: BORÇLANMA YASAL DEĞİL

Kıbrıs’ın kuzeyinde devlet bütçesinden sonra en büyük bütçeye sahip olan Sosyal Sigortalar Dairesi’nin sürekli şekilde yasa dışı borçlanmaya gittiğini söyleyen deneyimli sendikacı Lütfi Özter bu duruma tepki gösterdi.

 

SAYIŞTAY NEDEN DENETLEMİYOR?

Hiçbir yasal dayanağı olmadan gerçekleştirilen bu yasa dışı borçlanmalar karşısında Sayıştay’ın tam 17 yıldır sessiz kaldığına dikkat çeken Özter “Lefkoşa Belediyesi örneği ortadayken Sigortalar için yürütülen çifte standardı sorgulamak kaçınılmaz hale geldi” dedi.

 

FAİZ ÖDEMEK DE SUÇTUR

Özter “Bu güne kadar Sosyal Sigorta Fonu için yapılan bütün borçlanmalar ve bu borçlanmalara karşı ödenen faizler yetkisizdir, yasa dışlıdır ve suç teşkil etmektedir. Suç işleyenler hakkında gerekli çalışmalar başlatılmalıdır…  2011 yılında Sosyal Sigortalar’ın borçlarına karşılık yaklaşık 17 milyon TL faiz ödenmiştir” dedi.

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler