1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOSYAL SİGORTA PRİMLERİ AÇIKLANDI
SOSYAL SİGORTA PRİMLERİ AÇIKLANDI

SOSYAL SİGORTA PRİMLERİ AÇIKLANDI

Sosyal Sigortalar Dairesi, sigorta primleri ile gelir basamağı seçimi, 1 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenledi. Sosyal Sigortalar Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, sigorta primleri ve gelir basamağı seçimi, 9 Ocak 2012&#

A+A-

SOSYAL SİGORTA PRİMLERİNDE YENİ ORANLAR AÇIKLANDI

 

Sosyal Sigortalar Dairesi, sigorta primleri ile gelir basamağı seçimi, 1 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenledi.
Sosyal Sigortalar Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, sigorta primleri ve gelir basamağı seçimi, 9 Ocak 2012’de Resmi Gazetede yayınlanan “Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasası” ile “Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasası”na göre belirlendi.
Sigortalıların bordro tiplerine ait yeni prim oranları, yeni düzenlemeye göre tahsil edilecek. 1 Şubat 2012 tarihinden önceki aylara ait prim yatırımları ise yasa değişikliği öncesindeki prim oranlarına göre yapılacak.
Yeni düzenlemeye göre sigorta primleri şöyle olacak:-18 yaşını doldurmamış ve mesleki eğitimde bulunan “C Tipi Bordro” sahiplerinin işveren hissesi yüzde 4.5 (+İş kazası ve meslek hastalığı primi), devlet hissesi yüzde 2.5. Bu tip bordronun sigortalı hissesi yok.- “D Tipi Bordro” sahiplerinin sigorta hissesi yüzde 9, işveren hissesi yüzde 10.5 (+İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı), devlet hissesi yüzde 6.5.- “E Tipi Bordro” sahiplerinin sigortalı hissesi yüzde 8, işveren hissesi yüzde 12.5 (+ İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı), devlet hissesi yüzde 2.5.- “H Tipi Bordro” sahiplerinin sigortalı hissesi yüzde 16.5 (+ İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı), devlet hissesi yüzde 6.5.- “J Tipi Bordro” sahiplerinin sigortalı hissesi yüzde 20.5 (+ İş Kazası ve Meslek Hastalığı Prim Oranı), devlet hissesi yüzde 2.5.- “K Tipi Bordro” sahiplerine sadece Malüllük Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları uygulanır ve bu sigorta kolları için yüzde 16 oranındaki prim miktarının tümünü sigortalı öder. - “M Tipi Bordro” sahiplerine (Ev kadını) sadece Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları uygulanır ve bu sigorta kolları için yüzde 16 oranındaki prim miktarının tümünü sigortalı öder.


 

 

 

 

Bu haber toplam 979 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler