1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOSYAL MEDYA ÇILGINLIĞI
SOSYAL MEDYA ÇILGINLIĞI

SOSYAL MEDYA ÇILGINLIĞI

Nedir bu herkesin hayatındaki Sosyal Medya çılgınlığı? Öncelikle ‘Sosyal Medya Nedir?’.

A+A-

 

 

Şenay Belet

 

Nedir bu herkesin hayatındaki  Sosyal Medya çılgınlığı? Öncelikle ‘Sosyal Medya Nedir?’. Sosyal Medya sizlerin de bildiği gibi iki kelimenin birleşiminden oluşmakta. Sosyal social’den geliyor. Kelimenin kökeni Fransızca Société, yani toplum kelimesinin kökeni ise partner anlamı taşıyan socius kelimesine dayanıyor. Sosyal sözcüğü toplum ve toplumsal kavramlar  için kullanılmaktadır.

Medya kelimesi ise; insanların, olaylar ve diğer insanlarla kurduğu bir iletişim ortamıdır. Bu ortamda ise gazete, televizyon, dergi, internet gibi mecralar aracılığı ile iletişim gerçekleşmektedir.

Bu durumda iki kelimenin birleşimi olan günümüzün en yaygın trendi Sosyal Medya tanımı, ‘iletişim aracının toplumun kendisi olduğu bir kavram haline geliyor. Sosyal Medya, kişinin kendisinin ürettiği içeriği, yayınladığı ve paylaştığı her türlü bilginin genel adıdır. En önemli özelliği ise artık üst yönetimin alt tabakayı yönettiği bir düzen yerine, alt tabakanın üst yönetimi denetlediği, uyardığı ve sürekli geliştirmeye çalıştığı, bu yüzden düzgün yönetim için alt tabakanın sürekli izlenmesi gerektiği bir düzen haline gelmiştir. Sosyal medya aslında tanım olarak dünyanın aldığı yeni düzen, bilişim çağını ifade etmektedir.

 

 Sosyal Medyanın klasik medyadan en büyük farkı, karşılıklı bir iletişimin söz konusu olmasıdır. Tek taraflı iletişim yerine etkileşim sonucunda dünyanın yeniden şekillenmek zorunda kalması gerçeği de diyebilir ve kişilerin birbirleriyle, kurumların ise kişilerle doğrudan iletişim kurabildiği ve geri dönüş alabildiği geniş bir platformdur.

 

Geleneksel medya dediğimiz örneğin, televizyonda bir dizi izlediğinizde, ya da gazetenizi okurken, siz o bilgiyi alırsınız ancak konuyla ilgili şahsi yorumunuzu en fazla çevrenizdeki kişilere konuyu sözel olarak aktarabilirsiniz. Şimdi ise; kendi üye olduğunuz sosyal platformlardan, ya da elimizden bir an olsun düşürmediğimiz telefonlarımızdan anında bağımlısı olduğumuz sosyal platformda o an, sıcağı sıcağına istediğimiz tüm bilgileri, fotoğrafları aynı anda hızlı teknoloji ağı ile geniş kitleler ile paylaşabilmekteyiz. Kısacası bu saydığım paylaşımları yapan kişiler ‘Sosyal Medya’nın derinliğinde boğulan kullanıcılar olmaktadır.

Sosyal Medya tüm dünyada bağımlılık yaratan, farkında olarak ya da olmayarak neredeyse tüm özel hayatımızı herkes ile paylaştığımız ve paylaşmayan kişilere normal göz ile bakılmayan bir olgu haline gelmiştir.

Sosyal Medya özellikle günümüzde reklamlara harcanan yüksek meblağların neredeyse en aza indirgenerek ve anında hedef kitlelere ulaşan yaygın bir ağ haline gelmiştir. Günümüzde birçok marka sosyal ağlarda yerini almakta olup; takip edilmek için çeşitli yarışmalar yapıp; hediyeler dağıtmaktadır. Bu sayede hedef kitle ve potansiyel müşteriler arasında etkin, bire bir iletişim köprüsü kurularak; kuruma olan güven, prestij artmakta olup; kişiler kurum tarafından önemsendiğini ve karşılıklı proaktif çözümler ile kazan kazan ilkesi ile hem müşteri memnuniyeti hem de kurum imajı sağlanmaktadır. Şimdilik bu kadar bilgi yeterli sanırım; yazımı yazdığım süre boyunca sosyal medyada kim bilir neler oldu! Hemen takip etmeliyim!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler