1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ SORUMLU'
SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ SORUMLU

'SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ SORUMLU'

SOS Çocuk Köyü “ölümle sonuçlanan çocuk istismarı olayı” ile ilgili, “ülkedeki bazı medya kuruluşlarında yayınlanan haber ve yorumlarda kurumun adının geçmesi” sebebiyle bir açıklama yayınladı.

A+A-

 

 

 

SOS Çocuk Köyü “ölümle sonuçlanan çocuk istismarı olayı” ile ilgili, “ülkedeki bazı medya kuruluşlarında yayınlanan haber ve yorumlarda kurumun adının geçmesi” sebebiyle bir açıklama yayınladı.
SOS Çocukköyü Derneği’nden yapılan açıklamada, derneğin 1993 yılından beri dil, din, cinsiyet, ırk, etnik köken ve vatandaşlık durumuna bakılmaksınız aile bakımını yitirmiş, korunmaya muhtaç çocuklara aile kurarak onlara “Aile Tipi Bakım” veren bir sosyal gelişim organizasyonu olduğu kaydedildi.
Açıklamada, kamuoyunda yaygın olan inanışın aksine, risk altında olan çocukların korunmaya alınma yetki ve sorumluluğunun sadece Sosyal Hizmetler Dairesi’ne ait olduğu ifade edilirken, SOS Çocukköyü Derneği’nin, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından korunmaya alınan çocuklara, uzun süreli “aile tipi bakım” vermekle sorumlu olduğu kaydedildi.
Açıklamada, “Risk altında olan” çocukların korunmaya alınma süreci ise şu şekilde özetlendi:
“Korunmaya muhtaç çocuklar tespit edildikten sonra; Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından sosyal inceleme raporu hazırlanır. Hazırlanan rapor ışığında verilen kararla; koruma altına alınacak çocuğun, SOS Çocukköyü Derneği’ne, koruyucu aile yanına veya Çağlayan Çocuk Yuvası’na yerleştirilme seçenekleri değerlendirilir. Çocuk, bu bakım seçeneklerinden birine en yüksek yararı gözetilerek, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından yerleştirilir. Sosyal Hizmetler Dairesi, çocuğun, SOS Çocukköyü’nde bakım almasına karar verdiği takdirde; kuruma Daire tarafından resmi yazı gönderilerek, çocuk kabul süreci başlatılır.

“ÇOCUK NÜFUSUN YARISI BENZER SOSYAL RİSKLERLE KARŞI KARŞIYA”
Açıklamada SOS Çocukköyü Derneği çocuklarının korumaya alınması için kuruma başvuran aileleri, yasal yetki ve sorumluluğu taşıyan Sosyal Hizmetler Dairesi’ne yönlendirdiği belirtildi.
SOS Çocukköyü Derneği, yaşanan acı olayı üzüntü ile karşıladığını bildirerek, 2009 yılında kurum tarafından yaptırılan “Çocuk Hakları Durum Analizi”nde çocuk nüfusunun yaklaşık yarısının benzer sosyal risklerle karşı karşıya olduğunu bildirdi.
Açıklamada, “Bizler, SOS Çocukköyü Derneği olarak çocuk haklarının yaygınlaştırılmasına, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesine yönelik çalışmaları yürütmekle beraber; bu amaçla atılacak her türlü adıma ve çalışmaya destek vereceğimizi vurgulamak isteriz” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 923 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler