1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SOSYAL GÜVENLİK'LE İLGİLİ KARARNAMEYE OY ÇOKLUĞU
SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ KARARNAMEYE OY ÇOKLUĞU

'SOSYAL GÜVENLİK'LE İLGİLİ KARARNAMEYE OY ÇOKLUĞU

Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname oy çokluğuyla kabul edildi

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname’yi oy çokluğuyla kabul etti.

Kararnamenin görüşülmesi sırasında son konuşmayı, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli yaptı. Angolemli, konuşmasında, peş peşe gelen afların, yeniden bir affı gerektirdiğine dikkat çekerek, affın işyeri sahipleri için caydırıcı önlemler içermediğini söyledi.

Çalışan üniversiteli gençlerin kaçının sigortalı olduğunu soran Angolemli, “hırsızlık adi bir suçtur, peki sigorta primini yatırmayan işverenin yaptığı nedir?” diye sordu.

İşverenlerin yatırımlarını yapmayarak işçilerin hakkını yediğini, çaldığını ifade eden Angolemli, kaçak iş gücü çalıştıran işverene caydırıcı cezalar verilmedikçe kaçak iş gücünün kontrol edilemeyeceğini savundu.

Angolemli, “İşverenin çok rahat olduğu bir düzende kaçak yaşamı nasıl kontrol edeceksiniz? Kaçağın tek sorumlusu işverendir. İşveren ” dedi.

Özelleştirme konusuna değinen Angolemli, özelleştirmeyi hayata geçirmek isteyen hükümete, özel sektörü sıkı denetim altına alma çağrısında bulundu. Özel sektörde sendikalaşmanın gündeme getirilmesi gerektiğini de belirten Angolemli, sendikanın olduğu yerde kaçak ekonominin olamayacağını savundu.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi yeniden söz alarak, kaçak iş yaşamını kontrol altına alabilmek adına bakanlığın üzerine düşeni yaptığını söyledi.

Ünverdi, kaçak yaşamla mücadelede en büyük çalışmayı bakanlığının yürüttüğünü belirterek, “Veremeyecek hesabımız yok” dedi.

Konuşmaların ardından “Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname” oylanarak, oy çokluğuyla kabul edildi.

“Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname”, Sosyal Güvenlik Yasası’na bağlı olup ödeme güçlüğüne düşmüş kişi ve kurumlara gecikmiş prim ve gecikme zamlarını ödeyebilmeleri ve 55-2011 Sayılı Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasası’ndan faydalanılmasını kolaylaştırmak için yeni bir ödeme planı sunulmasını amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 565 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler