1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Sosyal adalete yönelik ilkeleri savunuyoruz”
“Sosyal adalete yönelik ilkeleri savunuyoruz”

“Sosyal adalete yönelik ilkeleri savunuyoruz”

CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman çalışlmalara ikişkin BRT’ye yaptığı açıklamada 15 Temmuz’a kadar yeni bir hükümet kurmak amacında olduklarını söyledi.

A+A-

“Biz sosyalist bir partiyiz ve daha sosyal adalete yönelik ilkeleri savunuyoruz. Ekonomide daha gelir dağılımının adil olduğu bir yapı öngörüyoruz” şeklinde konuşan Erhürman,  üretkenliğin arttığı bir yapı öngördüklerini dile getirdi.

“Önümüzdeki haftanın görüşmelerle geçmesi çok belli görünüyor şuanda. Ondan sonraki haftanın sonlarına doğru işin rengi iyice belli olur diye düşünüyorum. Biliyorsunuz Pazartesi günün ardından da Meclis tatile girecek. Dolayısıyla Olağanüstü Genel Kurul çağrısı ile yapılması gerekecek. Bütün bu işler 15 Temmuz’dan önce tamamlanır güven oylaması meselesi de ortaya çıkar diye düşünüyorum” şeklinde konuşan Erhürman, hafta sonu hükümet programının taslağını parti meclisinin bilgisine getirdikten sonra siyasi partilerle görüşmelere başlayacaklarını da ifade etti.

CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman “Hangi partiyle ilk görüşmeyi gerçekleştireceğimiz konusunda henüz karar vermiş değiliz. Böyle öncelik sonralık ilişkisi olarak da görmüyoruz bunu. Pek muhtemeldir ki tahammül gereği Meclis’teki tüm siyasal partilerle bir tur görüşme yapılabilir bu gayrı resmi mi yoksa resmi mi olur bunu şuanda bilemiyorum ama hepsi ile bir ilk tur görüşme yapıldıktan sonra kiminle daha çok yakınsak koalisyon kurma meselesine onunla herhalde ilk görüşmeyi yapmak daha doğru olacak. Çünkü memlekette bir süreden beri hükümetimiz görevde bir anlamda cari işleri daha çok yapabiliyor.

Planlama, programlama uzun vadeli hedefler koyma şansına çok da sahip olamıyor. Dolayısıyla çok uzun bir süre ülkeyi bu koşullarda tutmak çok doğru değil. O yüzden biraz hızlandırmamız gerekiyor çalışmalarımızı. Bu noktadan hareketle herhalde Salı’dan itibaren daha koalisyon kurmaya yakın olduğumuz siyasal parti ya da siyasal partilerle onlarla görüşmeleri yoğunlaştırırız diye düşünürüm” dedi.

“Olmazsa olmazlar”
Erhürman, CTP’nin hükümet programında yer alacak olan olmazsa olmazları hakkında da bilgi verdi.
Erhürman, “Biz sosyalist bir partiyiz ve daha sosyal adalete yönelik ilkeleri savunuyoruz. Ekonomide daha gelir dağılımının adil olduğu bir yapı öngörüyoruz. Üretkenliğin arttığı bir yapı öngörüyoruz. Belli kuruluşların özellikle siyasetin çok müdahil olduğu kuruluşların daha özerkleşmesini öngörüyoruz. Siyasete dayalı partizanlığa dayalı istihdamların tamamen ortadan kaldırılmasını biliyorsunuz defalarca açıklama yaptık bu konuda bunu öngörüyoruz bütün bunların hükümet programında olmasını öngörüyoruz. İstihdamla ilgili asgari kriterlerin çok net yasal kıstaslara bağlanmasını istiyoruz. Mesela münhalsiz ve yazılı sınavsız artık hiç bir kamu kurumunda yada kamunun bir biçimde dahil olduğu hiç bir kurumda bunların olmamasını istiyoruz. Bunlar ekonomi ile ilgili. Siyasetle ilgili polisin sivile bağlanması bizim yıllardır dile getirdiğimiz hedeflerden bir tanesi. En azından bu konuda bizimle gönüllü ve istekli bir şekilde çalışma niyetini gösteren bir ortağımızın olması gerekir. Dolayısıyla bütün bunlar ve kamu reformu konusundaki çalışmaların tamamlanacağını bildiğimiz gerçekten bu konuda istekli olan bir ortağımız olması gerekir. Seçim ve Halkoylaması yasasındaki tek liste biliyorsunuz hükümet programının içerisindeydi bu hükümet programında da olacak. Dolayısıyla bu konuda gerçekten istekli bir ortağımızın olması gerekir. İlk anda aklıma gelenler. Bu tip temel ilkeler üzerinde eğer anlaşacağımız ve gerçekten de samimiyetine inandığımız bir koalisyon ortağı bulabilirsek elbette hükümeti kurmayı isteriz” dedi.

BRT

Bu haber toplam 1081 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler