1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOS ÇOCUK KÖYÜ, GÖNÜLLÜLER ARIYOR
SOS ÇOCUK KÖYÜ, GÖNÜLLÜLER ARIYOR

SOS ÇOCUK KÖYÜ, GÖNÜLLÜLER ARIYOR

KKTC’de 20 yıldır “Her çocuk için sevgi dolu bir yuva” sloganıyla faaliyet gösteren SOS Çocuk köyü, yeni gönüllüler arıyor

A+A- 

KKTC’de 20 yıldır “Her çocuk için sevgi dolu bir yuva” sloganıyla faaliyet gösteren SOS Çocuk köyü, yeni gönüllüler arıyor. SOS Çocuk köyü Derneği üyeleri ve dostları, geçtiğimiz günlerde “çocuklar için gönüllülük” ilkesiyle yaratılacak yeni değerlerin görüşülmesi amacıyla buluştu. Toplantıda, var olan çalışmaların yeni gönüllülerin de katılımıyla artırılması ve SOS Çocuk köyünde yaşayan çocukların ihtiyaçlarının daha iyi karşılanmasına katkıda bulunulması kararı alındı.  Toplantıya, Lefkoşa Merit Hotel ücretsiz ev sahipliği yaptı. SOS Çocuk köyü Derneği Ulusal Direktörü Ahmet Ataner’in açılış konuşmasından sonra Yönetim Kurulu Başkanı Erdil Nami konuştu. Toplantıya katılan dernek üyeleri ve gönüllüler, çeşitli komiteler oluşturularak çalışmalar yapılması kararı aldı.  SOS Çocuk köyü Derneği, aile güçlendirme programları ile çocukların ailelerinden kopmasını önleyen ve bunun mümkün olmadığı durumlarda bakıma muhtaç çocuklara uzun süreli aile temelli bakım veren sosyal gelişim organizasyonu olarak hizmet veriyor.  Derneğin, her çocuğun bir ailede sevgi, saygı ve güvenlik içinde büyümesi hedefine ulaşması için gönüllülere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu vurgulanan toplantıda, ülkede çeşitli nedenlerle bakıma muhtaç çocukların arttığı belirtildi.

ATANER: “69 ÇOCUK... GELECEK YIL 80 ÇOCUK”


Gönüllüler toplantısında konuşan SOS Çocuk köyü Derneği Ulusal Direktörü Ahmet Ataner, Çocuk köyü hakkında genel bilgiler aktardı ve köyde şu anda 69 çocuğun yaşadığını; sayının gelecek ay 75’e, gelecek yıl 80’e çıkacağını söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla koordinasyon için aile güçlendirme ve çocuk terkini önleme programında 135 çocuk ve 50 aileye maddi ve manevi destek verdiklerini kaydeden Ataner, 20 yılda 200 çocuğu topluma kazandırdıklarını; 160 aile ve 400 çocuğa hizmet ulaştırdıklarını açıkladı.
Ataner, çocuk hakları bilincini artırmak için de 2009-2011 yılları arasında bir çalışma yürüttüklerini; çocuk hakları ve sorumlukları dersinin de bu yıl ilk kez ilkokul 4. sınıf müfredatına alındığını belirtti.

AMAÇ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR MALİ YAPIYA SAHİP ÇOCUKKÖYÜ


Ahmet Ataner, ortak amacın devletin ve toplumun desteğiyle SOS Çocuk köyünün sürdürülebilir bir mali yapıya kavuşması olduğunu vurgulayarak, “Böylelikle korunmaya muhtaç tüm çocuklarımıza kendi kaynaklarımızla bakım ve hizmet vermemiz mümkün olacaktır” dedi.
Üye ve gönüllülerin daha aktif olmalarını isteyen Ataner, bu amaçla komiteler kurularak toplumdan gelecek maddi desteği artırmaya çalışacaklarını anlattı.
Ataner, dünyadaki ekonomik krize bağlı olarak Uluslararası SOS’ten gelen bağışın her geçen yıl azaldığını; bu yıl yüzde 10 oranında yapılan kesintinin, gelecek yıl da yüzde 15’e çıkacağını kaydetti.

NAMİ: “GÖNÜLLÜLERE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR”

SOS Çocuk köyü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdil Nami ise SOS Çocuk köyünün binasına dıştan bakanların buranın hiçbir ihtiyacı yokmuş zannedebileceğini ancak çocukları topluma kazandırmak için gönüllülere çok ihtiyaç duyduklarını vurguladı.
Nami, SOS Çocuk köyünün bugünkü yapısıyla kendi kendine yeterliliğinin yüzde 55 olduğunu; yüzde 45’in ise Avusturya’daki merkezden geldiğini belirterek, 130 ülkede 500 çocuk köyü bulunduğunu; örneğin Pakistan’daki 12 köyün merkezden hiç para almadan kendi kendine yettiğini anlattı.
“Bizim hedefimiz de yüzde yüz kendimize yetmektir” diyen Erdil Nami, yılda 120 bin lira elektrik parası ödediklerini ifade ederek devletin elini biraz daha fazla taşın altına koymasını istediklerini belirtti.
Nami, gönüllülere ve gönüllü olacak yeni üyelere seslenerek onların desteklerine ne kadar ihtiyaç olduğunun altını çizdi ve bir gönüllünün yazdığı bir mektubu paylaştı.

HAFIZ


SOS Çocuk köyü Fon Geliştirme Sorumlusu Cemil Hafız ise, sunum yaparak fon geliştirme ve halkla ilişkiler çalışmaları hakkında gönüllülere bilgi verdi; katılımcıların gönüllülük konusundaki fikirlerini aldı. Değişik ülkelerde gönüllülerin yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran ve kısa bir film de izleten Hafız, Kanada’da 125 milyon gönüllü bulunduğunu söyledi.

ÇERKEZ’DEN 16 BİN TL


Etkinlikte SOS Çocuk köyü Derneği üyesi, iş insanı Günay Çerkez, SOS Çocuk köyü’’nün çalışmalarına destek vermek için 16 bin TL bağışladı.
SOS Çocuk köyünün bakıma muhtaç çocuklar adına yapacağı çalışmalara destek olmak, gönüllü komitesinde yer almak isteyenlerin 225 7017 numaralı telefondan veya info@soscocukkoyu.org e-mail adresinden SOS Çocuk köyüne ulaşabileceği belirtildi.


 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 622 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler