1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SORUNLAR MUTSUZLUĞA NEDEN OLUYOR'
SORUNLAR MUTSUZLUĞA NEDEN OLUYOR

'SORUNLAR MUTSUZLUĞA NEDEN OLUYOR'

CTP/BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkede var olan sıkıntıların umutsuzluğa neden olduğunu belirtti

A+A-

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler ( CTP/BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkede var olan sıkıntıların umutsuzluğa neden olduğunu belirtti.

 

CTP/BG Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Akansoy, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı çerçevesinde siyasetin yerlerde süründüğünü; ekonomik krizin hat safhaya ulaştığını ifade etti.

Kıbrıs sorunu gibi temel bir sorunun da askıda olmasının umutsuzluk yarattığını söyleyen Akansoy, “Bunları aşmak için el birliği ile çalışmak gerekiyor. Kritik bir dönemden geçiriyoruz. Bu dönemde önemli olan Kıbrıs Türk insanının kendi iradesi ile kendi kapasitesi ile kendi geleceğini kurmasıdır” dedi.

Aksoy, birbirini uyararak, eleştirerek, sıkıntıları ortaya koyarak Kıbrıs Türk insanını gözeterek hareket etmenin asli sorumluluk olduğunu belirterek, “Ne olursa olsun güne umutla başlamak gerek. Kendimize güvenmemiz gerekiyor. Hem burada hem de dünyanın dört bir tarafından çok yetenekli insanlarımız var” ifadelerini kullandı.

Sosyal yapıda ciddi sıkıntılar olduğunu kaydeden Akansoy, ülkede kaos yaşandığını, yanlışla doğrunun birbirine girdiğine dikkat çekti.

Sosyal hizmetlerin yeniden yapılanması gerektiğini ifade eden Akansoy, Kıbrıs Türk insanına daha uygun bir güvenlik sisteminin tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

Akansoy, “Ülkede bir otorite boşluğu var. Ekonomi konularında TC Büyükelçisi açıklama yapıyor. Oysa bunları Ekonomi Bakanı’nın açıklaması gerekir. Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanlığı’nın açıklama yapması gerekirken biz doğruları öğrenmek için Downer’ın açıklamamalarına bakıyoruz” dedi.

Akansoy özetle şöyle devam etti:

“UBP’li yetkililer bugün başka yarın başka konuşuyor. Siyasetçi için hesap vereceği ana unsur seçmenidir, halkıdır. Bir Başbakan düşünün ki vatandaşına önce söz veriyor ertesi gün Ankara’ya gidiyor ve döndüğünde sözünden vazgeçtiğini duyuruyor. Kıbrıs Türk halkının artık buna tahammülü kalmamıştır. UBP, halkı siyasetin öznesi yapmak yerine başka odakların peşinden koşuyor. UBP siyaseti halktan kopardı. Halkı yok sayıyor. Siyasi bunalımın kaynağı budur. Elçi’nin ve Atalay’ın, ‘İstikrar için şuan ki hükümeti desteklemek gerekir’ şeklindeki açıklamaları da demokrasiye büyük zarar veriyor.”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün 11 trafik cezasını sildirmek için bakanlıktan kağıt gönderdiği iddialarına da değinen Akansoy, bu tarz konulara daha duyarlı olunması için sivil toplum örgütlerine çağrıda bulundu.

Almanya Ulaştırma Bakanı’nın sadece bir kez hız cezası yediği için görevinden istifa ettiğini hatırlatan Akansoy sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sosyal anlamda bir yıpranmışlıkla karşı karşıyayız. Bizi birbirimize düşüren budur. Başbakan iftar yemeklerini kendim verdim dedi ama ona baskı yapacak sivil toplum ‘faturaları göster’ demedi. Bakan cezalarını sildirdi ama sivil toplum ‘nedir senin yaptığın, istifa et’ demedi. Aslında vatandaş artık bıktı usandı. Şuan ki hükümetin icraatlarını sahiplenecek durumu yoktur vatandaşın.”

Her zaman ön planda olması gereken eğitim konusunun Hükümet’in gündeminde olmadığını söyleyen Akansoy, “Artık rekabet üst düzeyde, eğitim kalitemizi artırmamız gerekiyor. Yüzde 70’e varan bir boşluk yaşanıyor. Öğrencilerin bizi seçmeleri için temel nedenleri olması gerekir. Kalite ve tanıtım önemlidir. Öğrenci neye bakar? Öğrenim dışında rahat yaşayabilir mi buna bakar. Son zamanlarda bu tanıtımın yapılmadığını çok iyi görüyoruz. Geçmiş yıllarda yurtdışına hedef kitleye tanıtımlar yapardık” dedi.

Akansoy, eğitim kalitesinde ciddi bir artış olmadığının da ifade ederek, baş sorumlunun hükümet olduğunu ancak bu işe herkesin kafa yorması gerektiğini söyledi.

“Eğitim bakanı sorunlarla ilgileneceğine eğitimi neredeyse özelleştirmiş durumda. Devlet en temel misyonu olan eğitimden elini eteğini çekmiş durumda” diyen Akansoy, “Herkes devlet okulundan kaçarak özelde arayış içine girmiş durumda. Burada eğitim bakanının ciddi bir rolü olduğu gerçektir ancak Bakan, UBP kurultayına konsantre olmuş durumda” ifadelerini kullandı.

Akansoy, tüm UBP’li bakanların ülkede yaşanan kaos yerine kurultayla ilgilendiğine işaret ederek, “Kimse kurultaydan sonra ülkede her şey yoluna girecek diyemez. Kabine değişecek ve sürdürülemez durum devam edecek… Erken seçim zorladığımız bir konudur” dedi.

“Esnaf Odası’nın verdiği rakamlar korkunçtur. Bin 700 esnafın çek yasağına girmiş olması kabul edilemez. Mahkemelerde 20 bin alacak verecek davası var” diyen Akansoy, bu rakamların içinde bulunulan ekonomik ortamın ne denli dibe vurduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

2013-2015 ekonomi protokolüyle ilgili herhangi bir çağrı almadıklarını da yineleyen Akansoy, “Gelişmelerden bilgimiz yok, biz de basından okuduk. Ülkenin ana muhalefet partisi şekillenecek program konusunda herhangi bir bilgi sahibi değildir. Sorumluluk yüklenme gibi bir durum da söz konusu olamaz. Bizim sorumluluğumuz halka karşıdır ve seçim döneminde kendi programımızı halkımıza sunacağız” dedi.

Aksoy, Hükümet’e geldiklerinde uygulayacakları programın başka bir program olduğunu belirterek, “Kendi gerçeklerimizi, kendi doğrularımızı, kendi bildiklerimizi uygulayacağız” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 427 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler