1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR
SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Bazı belediye başkanları, Çalışma Bakanı Ünverdi ve Maliye Bakanı Tatar’la, belediyelerin borçlarını görüşmek üzere bu sabah bir araya geldi.

A+A-

 

Belediyeler Birliği üyesi bazı belediye başkanları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve Maliye Bakanı Ersin Tatar’la, belediyelerin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borçlarını görüşmek üzere bu sabah bir araya geldi.
Çalışma Bakanlığı’nda, bakanlık yetkililerinin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, belediyelerin gerçek anlamda sorunları olduğunu ve bunları üst kademelerde değerlendirerek, çözüm üretecek kararlarla ortadan kaldırmayı istediklerini söyledi.
Belediye Başkanları olarak çalışanların taleplerini yerine getirmeye çalıştıklarını ifade eden Özçınar, şu an için belediye başkanları olarak en önemli sorunlarının, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemeleri olduğunu ve buna bağlı olarak da kaynak gelirlerinin arttırıcı tedbirlere ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.
Özçınar, köylerin belediyeler bağlanması ve personel yasasının oluşturulmasına bağlı olarak, geçmişte düzgün giden işlerin de aksadığını ve belediyelerin bir kısmının da bu konulardan sıkıntıya düşüldüğünü belirtti.
Alınan ve uygulanan kararların sonucunda da sıkıntılar yaşanabildiğine işaret eden Özçınar, “Bize düşen görev de bu sorunları nasıl çözebiliriz bu kaynağı nasıl daha iyi kullanabileceğimizi bulmaktır” dedi.
Özçınar, dünyanın çoğu ülkesinde belediyelerin farklı noktalardan gelir elde ettiğini, KKTC’de de belediyelere katkı sağlayacak adımlar atılması gerektiğini ifade ederek, ek gelir için başka ülkelerde yapılanlara örnekler vererek farklı öneriler sundu.

FİKİR ALIŞVERİŞİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, herkesin halk için çalıştığını ve çalışanlar için ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini belirterek, dünkü toplantının amacının da çalışanların sosyal güvenlikle ilgili sorunlarını masaya yatırarak, fikir alışverişinde bulunarak, işbirliği içerisinde çözüm üretmek olduğunu kaydetti.
Sosyal güvenlikten yoksun kalmış olan çalışanların haklarına kavuşmasını sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Ünverdi, “bu konuda herkesin çok hassas olduğunu biliyorum o yüzden de çözüm için görüş alışverişinde bulunmamız gerektiğini düşündüm” dedi.
Ünverdi, toplantıda Maliye Bakanı Tatar’ın da önerilerini dinleyeceklerini ve en kısa zamanda çalışanları sosyal güvenlik haklarından yararlanır konuma getireceklerine inandığını belirtti.


Bu haber toplam 463 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler