1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SORUMLU KİM?
SORUMLU KİM?

SORUMLU KİM?

İçişleri ve Yerel Yönetimler Baklanı Nazım Çavuşoğlu’nun hafta başında Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı bir konuşma sırasında “güneyde eğitim görmek anayasaya aykırı” demesi, güneyde okuyan öğrencilerin Türkiye’deki üniversite

A+A-

 

 

Türkiye’ye gönderilen bir mektup ile güneydeki orta eğitim kurumlarında okuyan Kıbrıslı Türklerin GCSE ve AL notlarının kabul edilmemesi konusunda eski ve yeni eğitim bakanı “ben yapmadım” demişti…

 

ÇAVUŞOĞLU “BEN YAZMADIM, İSTİFA EDERİM” DEMİŞTİ

 

Osman KALFAOĞLU

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Baklanı Nazım Çavuşoğlu’nun hafta başında Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı bir konuşma sırasında “güneyde eğitim görmek anayasaya aykırı” demesi, güneyde okuyan öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere kabul edilmemesi konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

Eğitim sendikaları ve güneyde okuyan çocukların velileri eğitim eski bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu suçlarken, Çavuşoğlu bu konuda kendisinin inisiyatif almasının söz konusu olamayacağını söyledi. Eğitim ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise kendisinin göreve geldiği zaman konu ile ilgili yazışmaların tamamlandığını dolayısıyla güneyde okuyan Kıbrıslı Türklerin Türkiye üniversitelerine kabul edilmemesi konusunda kendisinin bir yazı yazmadığını ifade etti.  

 

ÇAVUŞOĞLU: “MEKTUBU BEN YAZMADIM”

YENİDÜZEN’e konuşan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, , GCE AL notlarının Türkiye’deki üniversitelere girişte kabul görmesi için çok uğraş verdiklerini, güneyde okuyan çocuklar için de aynı uğraşın verildiğini ancak konu karara bağlanırken kendisinin eğitim bakanı olmadığını söyledi.

“Güney’de okuyan çocukların GCE AL notlarının Türkiye’de geçerli olmaması ile ilgili yazıyı ben yazmadım. Bunu açıp şimdiki eğitim bakanına sormanız gerek,” diyen Çavuşoğlu, YÖK’ten, Eğitim Bakanlığı’nın 26.07.2011 tarihli dilekçesine cevaben gönderilen mektubu okumadığını, böyle bir uygulamanın başlatılması için kendisinin talepte bulunmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

 

“İSTİFA EDERİM” DEMİŞTİ

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Güney Kıbrıs’ta okuyan öğrencilerin TC’de okuyamaması için bir yazısı olmadığını, ortaya çıkarılması halinde istifa edeceğini belirtmişti. Çavuşoğlu, zorunlu eğitim dönemindeki çocukların Güney Kıbrıs’ta okumasına karşı çıkılmadığını ancak bunun anayasaya aykırı olduğunu savunmuştu.

 

DÜRÜST: “İLK YAZIŞMALAR BENDEN ÖNCEKİ BAKAN DÖNEMİNDE OLDU”

Eğitim ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise, güneyde okuyan öğrencilerin GCSE be AL sonuçlarının Türkiye’deki üniversiteler tarafından kabul edilmemesi konusunda bakanlık tarafından yapılan ilk yazışmaların Nazım Çavuşoğlu döneminde yapıldığını söyledi.

Dürüst, aynı konu ile ilgili YÖK’ün “KKTC lisesi mezunu” şartı aradığını ancak kendi döneminde söz konusu yazının gönderilmediğini ifade etti.

 

“UBP HÜKÜMETİ KIBRISLI TÜRKLERE AYIRIMCILIK YAPIYOR”

Güney’deki İngiliz Okulu’nun Yönetim Kurulu Üyesi ve BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, Nazım Çavuşoğlu’nun bizzat TC Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya yazı yazarak güneyde okuyan öğrencilerin GCSE ve AL notların ile diplomalarının denkliklerinin Türkiye’deki üniversiteler tarafından kabul edilmemesini istediğini söyledi. İzcan, Kıbrıslı Rumların Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görebilirken bunun güneydeki okullardan mezun olan Kıbrıslı Türkler için bizzat KKTC hükümetinin isteğiyle yasaklanmasının ayrımcılık ve ırkçılık olduğunu vurguladı.

 

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler