1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SORUMLU KİM?
SORUMLU KİM?

SORUMLU KİM?

YENİDÜZEN, yaşanan ikinci narenciye krizinin ardından narenciye üreticileri, ihracatçı ve zirai ilaç satıcıları ile görüştü. Taraflar ortak görüş sundu: DENETİM YOK Türkiye’ye ihraç edilen altı tır dolusu Valencia tipi portakalın, Mersin Taşucu&

A+A-

 

YENİDÜZEN, yaşanan ikinci narenciye krizinin ardından narenciye üreticileri, ihracatçı ve zirai ilaç satıcıları ile görüştü. Taraflar ortak görüş sundu:

 

DENETİM YOK

 

 

 

Türkiye’ye ihraç edilen altı tır dolusu Valencia tipi portakalın, Mersin Taşucu’nda yapılan testlerin ardından “kalıntı madde” bulunmasından dolayı geri gönderilmesinin tek sorumlusunun denetim mekanizmasının çalışamaması olarak gösterildi.

Geçtiğimiz gün YENİDÜZEN’in gündeme getirdiği haber ile ilgili narenciye üreticileri, ihracatçı ve zirai ilaç satıcısı ile görüştük. Taraflar, en son şubat ayında yaşanan bu krizin yeniden yaşanmasının hükümetin “duyarsızlığı ve denetimsizliği”nden kaynaklandığı noktasında birleşti.

Narenciye üreticileri, Tarım Dairesi yetkililerinin bahçeleri gezerek yerinde bir denetim yapmadığını vurgulayarak yasaklı ilaçlar konusunda üreticileri bilgilendirmediğini aktardı.

Narenciye ihracatçısı da üreticinin parasını aldığını dolayısıyla tırların geri gönderilmesinde tek mağdurun ihracatçıların olduğunu vurguladı. Büyük maddi zarara uğradıklarını belirten ihracatçılar, hükümetin kendilerini çok acil tazmin etmesi gerektiğini dile getirdi. 

Bir zirai ilaç satıcısı da ürün için gerekli olan ilaç dozunda daha fazla kullanılmasının kalıntı madde bırakabileceğini belirterek, hükümetin 2 yıl ömrü olan bir ilacın raflardan tüketilmesi için izin verdiğini söyledi.

 

Didem Menteş’in haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 893 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler