1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SORUMLU HÜKÜMET
SORUMLU HÜKÜMET

SORUMLU HÜKÜMET

Lefkoşa Belediyesi’nin içine girdiği mali durumu, belediye ile ilgili isimlere sorduk, işte ortak cevap: Yanlış yönetti, batırdı! Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile yakından ilgili isimler, belediyenin aşırı istihdam, cari harcamalar ve ga

A+A-

 

 

 

 

 

Lefkoşa Belediyesi’nin içine girdiği mali durumu, belediye ile ilgili isimlere sorduk, işte ortak cevap:

 

Yanlış yönetti, batırdı!

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile yakından ilgili isimler, belediyenin aşırı istihdam, cari harcamalar ve gayri yasal borçlanma yüzünden iflasın eşiğine geldiği noktasında birleşti.

Lefkoşa Belediyesi’nin ancak uzun vadede alınacak tedbirler sonucunda saplandığı borç batağından çıkabileceği dile getirildi.

Lefkoşa Belediyesi’nin geldiği mali durumu eski başkanlardan Şemi Bora ile Burhan Yetkili’ye, belediye eski meclis üyesi Semavi Aşık’a, 2009 yılı belediye seçimlerinde başkan adayı olan Gülsen Bozkurt’a ve UBP Meclis Üyesi Meriç Erülkü’ye değerlendirdik.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin eski başkanlarından Şemi Bora, şimdiki başkan Bulutoğluları’na eleştiriler getirerek önerilerini sıraladı. Bora,  “Bunlar gereksiz istihdamlardı. Üstelik bütçeye de yük bindiriyorlar. İstihdam sorununa çare bulmak belediyenin değil hükümetlerin görevidir” diye konuştu.

LTB eski Başkanı Burhan Yetkili, belediyenin personel sayısını rasyonel orana getirip, yatırımlara bir süreliğine ara vermesi gerektiğine vurgu yaparak, hizmetleri aksatmayacak şekilde aldığı katkıları iyi değerlendirmesiyle mali durumunu düzeltebileceğini dile getirdi.

 

HESAPSIZ İSTİHDAMLAR

CTP-BG eski Meclis Üyesi Semavi Aşık ise daha önce belediyenin bu noktaya geleceğini defalarca söylediğini aktararak, aşırı personel istihdamı ve mali politikalar sonucunda iflasın eşiğine gelindiğini aktardı. Aşık, Lefkoşa Belediyesi’nin geliri artıracak, idari ve personel yapısında tedbirler alınması gerektiğine dikkat çekti.

2009 yılı belediye seçimlerinde BDH Başkan Adayı ve eski Sağlık Bakanı Gülsen Bozkurt, Lefkoşa Belediyesi’nin hesapsız istihdamlarla ve yasasını aşacak borçlanmalardan dolayı bu duruma geldiğini aktardı. Bozkurt, hükümetin bu duruma el koyması gerektiğini de dile getirdi.

 

LEFKOŞA HALKI DA ETKİLENECEK

Lefkoşa Türk Belediyesi UBP Meclis Üyesi Meriç Erülkü, aşırı istihdam ve yıllık cari harcamaların belediyeyi bu duruma getirdiğini vurgulayarak, mevcut cari yapıyla herhangi bir çıkış imkanı olmadığını dile getirdi.  Kendisinin bir yıl boyunca bu duruma gelecekleri konusunda uyarılarda bulunduğunu belirten Erülkü, personel çıkarmanın durumu düzeltmeyeceğini, bundan en fazla da Lefkoşa halkının etkileneceğini aktardı.

 

Didem Menteş’in haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1251 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler