1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SORULAR ÇILDIRTTI!
SORULAR ÇILDIRTTI!

SORULAR ÇILDIRTTI!

FİYASKO!

A+A-

 

 

Seviye Belirleme Sınavı:

FİYASKO!

 

Öğrencilerin seviyesinin belirlenmesi yanında, Türk Maarif kolejlerine girişte etkili olan ve dün ilk basamağı yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nın sorularında hataların olduğu ortaya çıktı. Kimi soruların “hatalı” olduğu kimilerinin de “çift cevaplı” olduğu belirlendi, veliler sınava tepki gösterdi…

 

SINAV İPTAL EDİLECEK Mİ?.. Konuyla ilgili olarak dün akşam saatlerinde YENİDÜZEN’e konuşan Talim Terbiye Dairesi Müdürü Mehmet Kortmaz açıklama yapılacak durumda olmadığını söyledi. Sonuçların ne zaman açıklanacağını da bilmediğini kaydeden Kortmaz “Lütfen bana bu konuda soru sormayın. Ne yapacağımıza henüz karar vermedik” dedi.

 

SINAV ŞAİBE ALTINDADIR… Talim Terbiye Dairesi eski müdürü Eğitim Uzmanı Hasan Alicik ise SBS’de yanlış ve çift cevaplı soruların olmasının bir skandal olduğunu söyledi. Alicik “Yıllardır SBS sınavları yapılıyor. Hiç mi hatasız bir SBS olmayacak?.. Bu sınavda çıkan hatalar hem zaten stres altında olan çocuklara ek stres veriyor hem de sınavın güvenilirliğini şaibe altında bırakıyor” dedi.

 

GÜVENİLİR VE GEÇERLİ DEĞİL… “Durumun bu aşamaya gelmesi çocuklarımızın ruhsal durumları ile eğitimlerini de olumsuz etkilemiştir” şeklinde konuşan Alicik bu konudaki esas sorumlunun Eğitim Bakanlığı olduğuna işaret etti. Bakanlık açısından bu durumun bir skandal olduğunu sözlerine ekleyen Alicik SBS sınavının geçerlilik ve güvenilirliğini yitirdiğini söyledi. 

 


 

SONUÇLAR GEÇ AÇIKLANDI

Bu arada dün akşamüstü açıklanacağı duyurulan İlkokul 5. sınıfların Seviye Tespit Sınavı (SBS) sonuçları, bugün açıklandı.

TAK muhabirinin edindiği bilgiye göre, 4. sınıfların sınav sonuçları ise hafta içinde açıklanacak.

5. sınıfların SBS 1 ve haziran ayı sonunda yapılacak SBS 2  sınavı sonuçlarının her ikisinin yüzde 25’i Kolej Giriş Sınavı (KGS) sonuçlarına eklenecek ve öğrencilerin Kolej Giriş Sınav puanları  belirlenecek.

İlkokullarda öğrenim gören yaklaşık 7 bin 4. ve 5. sınıf öğrencisinin katıldığı SBS sınavı dün yapılmış, sonuçların açıklanması “optik okuyucudan kaynaklanan sorun” nedeniyle bugüne bırakılmıştı.

 

Hatalı sorular bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1939 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler