1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SONUNDA
SONUNDA

SONUNDA

Maliye Bakanlığı ile kamuda yetkili sendikalar, protokol görüşmeleri için masaya oturdu. Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın çağrısıyla, bakanlık toplantı odasında saat 10.30’da başlayan toplantıya, Maliye Bakanı Tatar ve bürokratları ile Kıbrıs Türk

A+A-

 

Maliye Bakanlığı ile kamuda yetkili sendikalar, protokol görüşmeleri için masaya oturdu.

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın çağrısıyla, bakanlık toplantı odasında saat 10.30’da başlayan toplantıya, Maliye Bakanı Tatar ve bürokratları ile Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Hekimleri Sendika (Tıp-İş), Ebeler ve Hemşireler Sendikası ve Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) ile Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) yetkilileri katıldı.

Maliye Bakanı Tatar ve sendika yetkilileri toplantının başında açıklamalarda bulundu.

KTAMS, KTOEÖS, KTÖS ve TIP-İŞ, Kamu Görevlileri Yasası çerçevesinde Maliye Bakanlığı’ndan protokol talep etmek amacıyla 7 Ağustos’ta Maliye Bakanı Ersin Tatar’la görüşmüş; Bakanlık da, 7 sendikayı toplantıya çağırmıştı.

Kamu-Sen, resmi davet almadıkları gerekçesiyle toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar toplantının başında yaptığı açıklamada, yetkili sendikaların bugün, görüşlerini alarak, değerlendireceklerini ve kendi içlerinde istişareler yaptıktan sonra yeniden bir araya gelecekleri belirterek, “Bu bayram arifesinde buluşmak görüşmek, hem toplum diyaloğu bakımından hem de kamuoyuna verilecek mesaj bakımından önemlidir” dedi.

İmkanları ölçüsünde elden gelen her şeyi yaptıklarını ve yapacaklarını vurgulayan Tatar, her zaman diyalog içinde olmanın faydası bulunduğunu ancak gerçekçi olmak; rakamlara, gidişata bakmak gerektiğine işaret etti.

Bakan Tatar, “aynı gemide olduğumuz için, kendi kendimizi yönetmemiz için, gerçekçi birtakım düşünce ve değerlendirmelerle olaylara bakmak gerekir” dedi.

İnsanların beklentisinin her zaman, refahın artması, daha iyi koşullarda yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi olduğunu, dolayısıyla bu konularda birlikte fikirler üretilerek çalışmalar yapılmasının yerinde olacağını vurgulayan Tatar, ancak her şeyin maddiyat olmadığını, çalışma yaşamıyla ilgili, bazı maddi olmayan olayları da yapabilmelerinin söz konusu olabileceğini söyledi ve bu konulara da bakmak gerektiğini kaydetti.

Maliye Bakanı Tatar, sendikaların düşünceleri ve görüşlerinin kendileri için önemli olduğuna işaret ederek, sendika yetkilileriyle bir araya gelerek tüm olayları yeniden değerlendirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, bu süreçte masada, KTÖS, KTOEÖS ve Tıp-İş ile birlikte hareket edeceklerini belirterek, 4 sendikanın taleplerinin ortak olduğunu söyledi ve bunları Bakan Tatar’a yazılı olarak da sundu.

Taleplerini hazırlarken iki ana noktadan hareket ettiklerini ifade eden Kaptan, ilk adım olarak mevcut durumu, çalışanları durumu ve kayıplarını ortaya koyduklarını, ikinci olarak ise, ülkenin gerçekleri ve insanlarından kendilerini ayrı tutmadıklarını ancak en kötü durumda olanları koruma altına almaya da önem verdiklerini kaydetti.

Kaptan, bugün buraya tartışma için gelmediklerini, insanların tartışabilmek için önce bilgi sahibi olması ve bilgilerle birlikte taleplerin analiz edilmesi gerektiğini belirterek, daha sonra bakan ve ilgili bürokratlarla konuları tartışacaklarını söyledi.

Masaya iyi niyetle oturduklarını ve kalkma niyetleri de bulunmadığını ifade eden Kaptan, “Çalışanlarımız bizden mazeret üretmemizi beklemiyor. Kendi sorunlarına çözüm üretmemizi bekliyor ve biz yetkili sendika olarak kamudaki çalışanlarımızın sorunlarını çözme adına bu masadayız. Çözeceğiz de, yeter ki sayın Bakanımız iyi niyetli olsun, bizimle çalışmayı sonuna kadar götürsün, kesintiye uğratmasın” şeklinde konuştu.

LATİFOĞLU

Kamu-İş’in bağlı bulunduğu Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, hükümetin 2009 yılında da sendikaları diyalogla masaya çağırdığı ancak daha sonra diyaloğun askıya alındığını ve hükümetin, 3 yıldır mücadele verdikleri ekonomik paketle sendikaların karşısına geldiğini anımsatarak bunun sonucunda da hayat pahalılığının askıya alındığı, kamu çalışanlarının maaşlarının yüzde 40’a varan olanlarda geriletildiği ve sosyal güvenlikteki hakların da geriye götürüldüğünü anlattı.

Hükümetin, bir yandan ülkeyi daha iyi noktaya taşıyacağını söylerken diğer yandan savurganlıkların da devam ettiğini öne süren Latifoğlu, “Bunlar varken, çalışan üzerinden ülke ekonomisini düze çıkarmayı kabul etmiyoruz” dedi.

Latifoğlu, masada öncelikle, bugüne kadar geriye götürülen haklarının çalışanlara iade edilmesi, vergide adalet sağlanması ve geçici istihdamlara son verilerek kadrolu istihdam yapılmasını talep edecekleri belirterek, bu taleplerine iyi niyetli yaklaşım görmeyi ümit ettiklerini söyledi.

Latifoğlu, ekonomik sıkıntıların da refahın da eşit paylaşılması gerektiğini ifade etti.

DİLEK

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek de, 2008’den beri ülkede tüm hakların geriye götürüldüğünü ve çalışanların sıkıntılar yaşadığını anlatarak, bunların telafisine yönelik beklentilere cevap vermek üzere masada bulunduklarını kaydetti.

Diyalog ve iyi niyetle sorunları çözmek için mücadele vereceklerini belirten Dilek, bakanın bu çağrısının da “gerekli duyarlılığı göstereceği” anlamını taşıdığı düşüncesinde olduğunu ifade etti.

KÖSE

Ebeler ve Hemşireler Sendikası Başkanı Oğuz Köse de, protokol masasının geç de olsa toplandığını; bunun memnuniyet verici olduğunu ifade ederek ilk defa çağrıldıkları bu masada, çalışanların kayıplarını ortaya koyarak, hakları için mücadele vereceklerini anlattı.

Başbakan ve Maliye Bakanı’nın açıklamalarından ekonominin iyiye gittiğinin anlaşıldığını ifade eden Köse, “Keşke bu masa yılın başında olsaydı ve bugün çalışanlarımıza bir müjde verebilseydik” dedi.

Bakanın açıklamaları ve hükümetin teklifleriyle ilgili resmi yazı geldikten sonra sendika olarak görüşlerini Maliye Bakanlığı’na vereceklerini söyleyen Köse, iyi niyetli olarak olumlu sonuçlarla bu masadan kalkacaklarına inandığını ifade etti.

4 SENDİKANIN 2012 MALİ YILI ORTAK TALEPLERİ

DPÖ verilerine göre 2011’de yıllık enflasyon % 14.72 olarak gerçekleşirken, 2011 yılı döviz sepetine göre ise TL’nin % 25 gerilediğini, Hayat Pahalılığı ödeneğinin 2011 yılı için dondurulması ve maaşlara yansıtılmaması ile birlikte kamu çalışanlarının alım gücünde ciddi gerilemeler olduğu görüşlerini ifade eden 4 sendika, çalışanların kayıplarının bir bölümünün telafi edilmesi maksadıyla, 47/2010 sayılı yasaya göre kamuya istihdam edilen üniversite hizmet sınıfındaki bir kişinin başlangıç maaşı baz alınarak %14.72’lik kaybın hesaplanıp çıkan miktarın tüm kamu görevlilerine eşit bir şekilde dağıtılması talep etti.

Çalışan tüm kesimlerin (özel, kamu) maaşlarının stabil para birimi Euro’ya göre düzenlenmesi ve her iki ayda bir oluşacak hayat pahalılığının maaşlara konsolide edilmesi de talep edildi (Kasım-Aralık ayları da dahil).

Vergi konusunda, genel muafiyet oranlarında düzenleme yapılması, sosyal devlet anlayışına uygun gelir dağılımını tesis edecek vergi adaleti sağlanması ve gelir vergisi hesaplamasında asgari ücretin %110’nun muafiyet olarak uygulanması istenirken; sendikalaşmanın desteklenmesi; sağlık alanında çalışanların haklarıyla ilgili düzenlemeler ve sağlık sistemi yeniden düzenlenerek sağlık hizmetlerinden para alma uygulamasından vazgeçilmesi talebi de yer aldı.

Talepler arasında, asgari ücretin saptanmasında, yeni yaşam koşulları dikkate alınarak aile yaşamına yetecek düzeyde olması; sosyal güvenlik ve yeni çalışanlar; istihdam; hayat pahalılığı; çalışma yaşamı; eğitim, demokratikleşme; sivilleşme ve çevreyle ilgili düzenlemeler de yer alıyor.

Toplantının yaklaşık 1 saat sürdüğü ve bakanlığın önerileri değerlendirdikten sonra sendika yetkilileriyle ileriki günlerde yeniden biraya geleceği öğrenildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler