1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SONUN BAŞLANGICI
SONUN BAŞLANGICI

SONUN BAŞLANGICI

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 19. Olağan Kurultayı Eroğlu, Küçük ve Kaşif’in karşılıklı suçlamalarıyla başladı, arbede ile sona erdi. Divan Başkanlığını yürüten Hüseyin Özgürgün, Genel Başkanlığa 704 oyla İrsen Küçük’ün yeniden seçild

A+A-

 

 

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 19. Olağan Kurultayı Eroğlu, Küçük ve Kaşif’in karşılıklı suçlamalarıyla başladı, arbede ile sona erdi.

Divan Başkanlığını yürüten Hüseyin Özgürgün, Genel Başkanlığa 704 oyla İrsen Küçük’ün yeniden seçildiğini ilan ederken, salonda tartışmalar çıktı.

Sonucun açıklanmasının ardından önce divan kurulunun bulunduğu platformda ve salonda gerginlik yaşandı.

Divan Başkanı Hüseyin Özgürgün, divanın önünün boşaltılması için defalarca anons yaptı. Divanın kararını açıklayabilmesi için zaman isteyen ancak izdiham yüzünden kararı açıklayamayan Özgürgün, partilileri yatıştırmak için zaman zaman sert uyarılarda bulundu.

Özgürgün, “Lütfen burayı boşaltın. Partinin kaosa sürüklenmesini mi istiyorsunuz? Tüzük için farklı yorumlar var. 5 hukukçu var, hepsi değişik konuşuyor, divan karar alamıyor. Ne demek divan yetkisizdir? Yetkiliyiz, sonucu açıklayacağız. Burayı boşaltmazsanız kararı açıklamak için sabaha kadar beklerim” dedi.

Divanın açıklamasına Kaşif taraftarlarından itiraz geldi. Salonda “Başbakan Kaşif” sloganları atıldı ve sonuca eleştiriler yapıldı. Zaman zaman sert tartışmalar ve arbede yaşandı.

Olaylar, partililerin ve güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle fazla büyümedi. Kurultay salonunda polis de güvenlik tedbiri aldı.

UBP kurultayında divanın açıkladığı sonuca itiraz eden Genel Başkan adayı, Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, “Demokrasinin katledildiği yerdeyiz” dedi.

Divanın sonucu açıklamasından sonra söz alan ve kurultay delegelerine hitap eden Kaşif, sakin olunmasını ve UBP’ye yaraşır olgunluğun gösterilmesini istedi.

“Şu an öyle bir yerdeyiz ki demokrasinin katledildiği yerdeyiz, tüzüklerin çiğnendiği yerdeyiz” diyen Ahmet Kaşif, “demokrasiden, şeffaflıktan, açıklıktan dem vurulduğunu ama parti içi demokrasiyi hazmedemeyenler, tüzüğe uymayanların memleketi nasıl yönettiğini” sordu.

Ahmet Kaşif, eğer bu demokratik haksa, kendilerinin de parti içi demokratik haklarını sonuna kadar kullanacaklarını ifade ederek, “’Hodri meydan’ diyoruz. Buyurun bakalım ülke yönetin, demokrasiden bahsedin, oturun sağlam koltuklarınız sizlerin olsun” ifadelerini kullandı.

Tüzük gereği neyse onun yapılmasını istediklerini belirten Kaşif, “Hakkıysa helal olsun ama tüzüğe rağmen, tüzüğün ilgili maddelerine rağmen hala daha diyorsanız buyurun sizin olsun” dedi.

Kaşif, taraftarlarına salondan sükunetle çıkmaları, hiçbir taşkınlığa yer vermemeleri çağrısı yaparken, “Size sataşabilirler, slogan atabilirler, bunlara meydan vermeyin, lütfen salonu boşaltalım, divan işini görsün” demesi, Küçük taraftarlarının tepkisine neden oldu.

 

Ulusal Birlik Partisi’nin 19. Olağan Kurultayı’nda yeniden UBP Genel Başkanlığı’na seçilen, Başbakan İrsen Küçük, “UBP çatısı altında yapacak işlerimiz var, birbirimize muhtacız” dedi.

Kurultay sonucunun açıklanmasının ve rakibi Ahmet Kaşif’in konuşmasının ardından teşekkür konuşması için kürsüye gelen İrsen Küçük, delegelere kısık bir sesle hitap etti.

UBP Genel Başkanı, Başbakan Küçük, delegelere teşekkür ederek, onları soğukkanlılığa davet etti.

Küçük, UBP çatısı altında işleri olduğunu belirterek, ”Birbirimize muhtacız, desteğinize ihtiyacımız var. Bana verdiğiniz destekten dolayı hepinize teşekkür eder, UBP’nin kazanmasını diler, hepinize saygılar sunarım” diye konuştu.

UBP Kurultayı Divanı daha sonra parti meclisi için sayıma başladı.

Sayım işlemlerinin günün ilerleyen saatlerinde açıklanması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1401 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler