1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. Sonuçta, Tek Bir Sır Yokmuş / Τελικά, δεν είναι ένα το μυστικό…
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper
Yazarın Tüm Yazıları >

Sonuçta, Tek Bir Sır Yokmuş / Τελικά, δεν είναι ένα το μυστικό…

A+A-

Sonuçta, Tek Bir Sır Yokmuş

Her gazeteci için, okurlarına yaptığı etkileşim çağrısının karşılık bulmasından daha büyük bir mutluluk olamaz. Geçtiğimiz hafta Kıbrıslı Türkleri 61. sırada, Kıbrıslı Rumları ise 65. Sırada gösteren dünya mutluluk araştırmasına atıfta bulunarak, retorik de olsa bu dört sıranın sırrını sormuştum. Çok hoş bir sürprizle, soruma yanıt veren e-mailler ve mesajlar geldi ve okudum. Bu yanıtlar kendi aralarında oldukça farklı olabilirler, ama müthiş ilgi çekicidirler!

 

1- Biranızı Değiştiriniz

İlk e-mail Britanya’dan geldi. Bu maili yazan kişi araştırmanın sonucu ile hemfikir olduğunu ifade etti (yazdığı üzere tecrübe ile sabittir). İskandinavların gerçekten de en mutlu insanlar olduklarını; üst düzey olanakların, insan haklarının ve cinsiyet eşitliğinin tadını çıkardıklarını yazdı. Ayrıca, aramızdaki dört basamaklık fark ile ilgili bana açıklamada da bulundu. Açıklamasına göre, bu fark Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin içtikleri bira ile ilgilidir. Sonuçta Kıbrıslı Türklerin içtiği bira kesinlikle Kıbrıslı Rumların içtiği biradan kesinlikle daha kaliteli, daha üst düzeydir. Bu kadar basit…    

 

2- Kamu Sektörünü Genişletiniz

Bir diğer okurumun verdiği ikinci yanıt ise, “yanıtı düşünmemen beni şaşırttı” şeklinde bir girişle başlıyordu. İtiraf etmeliyim ki, verdiği yanıt beni hayrete düşürdü. Birçok Kıbrıslı Türk kamu sektöründe çalışmanın tadını çıkarıyor. Çalışma saatleri ve koşulları bize çok değerli olan boş zamanı sağlıyor. Bu şekilde yaşamın güzel anlarının keyfini çıkarıyoruz. Diğer işler içinse, elimizde Türkler var! (Ünlem işaretini ben ekledim. Ama daha sonra konuştuğum diğer Kıbrıslı Türkler de okurun yanıtının ikinci kısmına şaşırdıklarını söylediler).

 

3- Yeni Doğan Günün Ne Getireceğini Bilmemek

Bir diğer enteresan görüşü de Twitter aracılığıyla aldım. Bu mesajda ise Kıbrıslı Türklerin her günü son günmüş gibi yaşadıkları, zira gerek Türkiye’ye bağımlılıktan, gerekse uluslararası olarak tanınmamaktan ötürü yeni doğan günün ne getireceğini bilmedikleri belirtilmişti..  

 

4- Biraz Rahatlayın…

Aramızdaki zihniyet farklılığı ile ilgili mesaj da enteresandı. En azından bu farlılığın olduğunu savunan arkadaşa göre Kıbrıslı Rumlar yazılmamış kurallara Kıbrıslı Türklerden daha çok bağlıdırlar. Bu şekilde, sırf millet ne diyecek diye insan özgürlüğü için baskıcı sayılabilecek normlara uyuyorlar. Çıkardığı sonuç ise, “Kıbrıslı Türklerin hayatın tadını çıkarma hususunda daha öncü oldukları, Kıbrıslı Rumların ise daha muhafazakâr oldukları” şeklindeydi. Ayrıca kendi yaşamından da örnek vererek, kendi evlilik hayatı ile Kıbrıslı Rum arkadaşının evlilik hayatın kıyasladı…
 

5- Daha Zengin Olduk

Bu sonuncu mesajın bütünün düşüncesini temsil ettiğinden emin değilim. Aslında bu görüş beni oldukça şaşırttı: Bir arkadaş, “Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumlardan daha mutlu olması mantıklıdır. Kıbrıslı Türkler Kıbrıslı Rumların kaybettikleri mallar ile daha zengin oldular!” dedi.   

 

Her kişinin kendi deneyimleri ve görüşleri doğrultusunda aynı soruya birçok farklı yanıt verilebilmesi çok ilginçtir. Bunlar dışında daha binlerce argüman olduğuna eminim. Bu argümanların her biri; kişisel yaşanmışlıklardan, hayat duruşundan, kişisel inançlardan, gizli veya açık siyasi mesajlardan, kendi kendini tiye almaktan ve hatta bu memlekette yaşadığımız trajik durumdan doğabilir. 

 

Memnuniyetle görüyorum ki, her şeyimizi kaybetsek bile bizi aşağıya sürükleyen nehir, espri anlayışımızı alıp götürememiş. Bırakın diğer şeyleri, geçtiğimiz hafta iletişimin verdiği neşe ile sürekli gülümsedim. Bunun için teşekkür ederim.      

 

-------------
YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili
-------------

 

Τελικά, δεν είναι ένα το μυστικό…

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά για τον κάθε δημοσιογράφο από την ανταπόκριση αναγνωστών στο κάλεσμα για διάδραση. Αν και ρητορικά την περασμένη βδομάδα έθεσα το ερώτημα για το ποιο μπορεί να είναι το μυστικό που ανεβάζει βάσει έρευνας τους Τ/κ στην 65η θέση της παγκόσμιας κατάταξης των ευτυχέστερων ανθρώπων στον κόσμο, ενώ τους Ε/κ τους εμφανίζει στην 61η θέση, με ευχάριστη έκπληξη διάβασα μερικά e-mail και μηνύματα που έδιναν πιθανές απαντήσεις, οι οποίες δεν συγκλίνουν μεταξύ τους, αλλά είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες!

 

  1. Αλλάξτε μπίρα

Από τη Βρετανία ήρθε το πρώτο e-mail, ο συγγραφέας του οποίου αφού συμφώνησε με τα αποτελέσματα της έρευνας (λόγω πείρας όπως μου έγραψε) ότι οι Σκανδιναβοί είναι οι πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι στον κόσμο καθώς απολαμβάνουν υψηλού επιπέδου παροχές, ανθρώπινα δικαιώματα και ίσα δικαιώματα ανάμεσα στα φύλα, μου εξήγησε πως οι τέσσερις θέσεις διαφοράς ανάμεσα σε Ε/κ και Τ/κ έχουν να κάνουν με την κατανάλωση μπίρας, καθώς αυτές που πίνουν οι Τ/κ είναι σαφώς ανώτερες από αυτές που πίνουν οι Ε/κ.  Τόσο απλά…

 

  1. Διευρύνετε τον δημόσιο τομέα

«Η απάντηση είναι μία και με εκπλήσσει που δεν την σκέφτηκες» ήταν η πρόταξη του δεύτερου αναγνώστη και η απάντησή του ομολογώ με άφησε άναυδη. Οι περισσότεροι Τουρκοκύπριοι, απολαμβάνουμε τα οφέλη της εργασίας στον δημόσιο τομέα. Τα ωράρια και οι συνθήκες εργασίας μας επιτρέπουν να έχουμε πολύτιμο ελεύθερο χρόνο για να απολαμβάνουμε τις ωραίες στιγμές της ζωής. Για τις υπόλοιπες δουλειές, έχουμε τους Τούρκους! (Το θαυμαστικό είναι δικό μου, αν και συζητώντας στη συνέχεια με άλλους Τ/κ φίλους, εξέφρασαν κι εκείνοι έκπληξη για το δεύτερο σκέλος της απάντησης του αναγνώστη).

 

  1. Δεν ξέρες τι σου ξημερώνει  

Από το Twitter πήρα άλλη μια ενδιαφέρουσα άποψη, η οποία έλεγε ότι οι Τ/κ ζουν την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία τους, αφού δεν ξέρουν τι θα τους ξημερώσει το αύριο λόγω της εξάρτησης με την Τουρκία, αλλά και της μη διεθνούς αναγνώρισης.  

 

  1. Χαλαρώστε λίγο…

Ενδιαφέρον ήταν και το  μήνυμα που είχε να κάνει με τη διαφορετική νοοτροπία ανάμεσά μας. Τουλάχιστον σύμφωνα με το  φίλο που το υποστηρίζει, ο οποίος θεωρεί ότι οι Ε/κ έχουν μεγαλύτερη εξάρτηση στους άγραφους νόμους της κοινωνίας από ότι οι Τ/κ, υπακούοντας σε καταπιεστικές για την ανθρώπινη ελευθερία νόρμες απλώς και μόνο για τα μάτια του κόσμου.  «Οι Τ/κ είναι πιο προοδευτικοί σε ότι αφορά στις απολαύσεις της ζωής, ενώ οι Ε/κ είναι πολύ πιο συντηρητικοί» είναι το συμπέρασμά του, δίδοντας μάλιστα το παράδειγμα του δικού του έγγαμου βίου, το οποίο σύγκρινε με τον έγγαμο βίο Ε/κ φίλου του…
 

  1. Γίναμε πλουσιότεροι

Δεν είμαι σίγουρη αν το τελευταίο μήνυμα ανταποκρίνεται στις σκέψεις της ολότητας, η αλήθεια είναι ότι μου προκάλεσε έκπληξη αυτή η θέση:  «Λογικό είναι οι Τ/κ να είναι πιο ευτυχισμένοι από τους Ε/κ. Οι Τ/κ έγιναν πλουσιότεροι με τις περιουσίες που έχασαν οι Ε/κ» είπε ένας φίλος!

 

 

Είναι εκπληκτικό το πόσες απαντήσεις μπορούν να δοθούν στο ίδιο ερώτημα ανάλογα με τις εμπειρίες και τις απόψεις του κάθε ενός. Είμαι σίγουρη πως θα υπάρχουν χίλια άλλα δύο επιχειρήματα. Κάθε ένα από αυτά, καθοδηγούμενο από προσωπικά βιώματα,  στάση ζωής, προσωπικές πεποιθήσεις, με υπόκρυφα ή ξεκάθαρα πολιτικά μηνύματα, με αυτοσαρκασμό ακόμα και για την τραγικότητα της κατάστασης την οποία ζούμε σε αυτό τον τόπο.

 

Κι αν όλα τα άλλα τα έχουμε χάσει, με ικανοποίηση διαπιστώνω πως το χιούμορ δεν το παράσυρε το ποτάμι της κατηφόρας μας. Αν μη τι άλλο, την περασμένη βδομάδα δεν σταμάτησα να χαμογελώ, απολαμβάνοντας τη χαρά της επικοινωνίας. Ευχαριστώ γι’ αυτό.

 

Bu yazı toplam 3422 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar