1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Sonuç Mormenekşe'ye yaramadı
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Yazarın Tüm Yazıları >

Sonuç Mormenekşe'ye yaramadı

A+A-

Cumartesi alınan sonuçlardan sonra, Mormenekşe için Yenicami maçı büyük anlam kazanmıştı. Özellikle Y. Boğaziçi ve Değirmenlik'in galibiyetleri, Mormenekşe'nin dünkü karşılaşmadan mutlak puan veya puanlar çıkartmasını gerektiriyordu. O nedenle artık ligde bir beklentisi kalmayan Yenicami'nin kafası kupada olacağından, Mormenekşe'nin işi kolay gibi görünüyordu.

         Maç başladığında işin aslının hiç de öyle olmadığı ortaya çıktı. Yenicami, rakip kim olursa olsun, sahadaki mücadelenin kendi oyun anlayışlarının ve oyun düzenlerinin doğrultusunda olduğunu gösterdi. Onlar için esas olan, çarşamba günü Lefke ile oynayacakları yarı final ikinci maçıydı. O nedenle Yenicami son prova niteliğinde bir oyun oynamayı hedefledi.

         Erken gelen goller ortamı gerdi. Yenicami futbolcuları kaybedecek bir şeyleri olmadığı için, daha sakin ve rahattı.  Ancak durum Mormenekşeli oyuncular için hiç de öyle değildi. Zaman ilerledikçe sinirler gerilmeye başladı. Zaman zaman oyun içerisinde sertlikler yaşandı, hakem de serliklere müsamaha gösterince ortam gerildi. 

       Mormenekşeli futbolcuların sahadaki gerginliklerini çok iyi anlıyorum. Kolay değildir, iki kez mağlup duruma düşeceksiniz, zaman aleyhinize çalışacak, bir gün önce rakipleriniz galip gelmiş, şiddetle puana ihtiyacınız var ve siz bu ortamda soğukkanlı olacaksınız. Bu,  kolay bir iş değildir.

        Futbol oynadığım dönemlerden dolayı bunun ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Aynı duyguları, futbol oynadığım yıllarda, küme düşmemek için mücadele ettiğimiz bir maçta ben de yaşamıştım. O yüzden sporcu kardeşlerimin psikolojisini çok iyi anlayabiliyorum.

        Karşılaşmanın ikinci devresinde, Mormenekşeli sporcular daha sakindi. Bu sakinlikleri, beraberlik golünü bulmalarına neden oldu. Halbuki oyunun başından itibaren sakin ve kontrollü oynamaları gerekirdi. Sonuç olarak karşılaşma oyunun hakkı ile sonuçlandı.

        Her iki takım da iyi mücadele etti. Yenicami iki kez öne geçmesine rağmen, inançlarını kaybetmeden oynayan ve beraberliği yakalayan Mormenekşe takımını kutluyorum. Aslında maçın hakkı, oynanan oyuna göre beraberlikti. Takımlar birbirlerine bariz üstünlük kuramadı. Her iki takım pozisyon bulmasına rağmen, bunları değerlendirecek hamleyi yapamadılar.

        Bu gibi maçlarda oyunda sertliklerin olması gayet doğaldır. Önemli olan hakemin otoritesi ve vereceği kararlardır. Özellikle Mormenekşe futbolcuları, gergin oldukları için, hemen hemen her pozisyonda hakeme tepkisel davranışlar gösterdiler. Bazı kararlarda haklı yönleri  de vardı. Peki, hakem bu durumda ne yaptı ? Kart gösterecek yerde göstermedi, göstermeyecek yerde de gösterdi. Tabi  bu yersiz kararlar oyuncuların gerilmesine ve doğal olarak da sahada sert hareketlerin yaşanmasına sebep oldu.

       Gerçekten hakemlerle ilgili ne yazsak ne söylesek hiç bir şey değişmediğini görüyorum. Bir spor dalının gelişmesinde "HAKEMLER" in rolü çok büyüktür. Fakat ne yazık ki, her hafta bir çok eleştiriler yapmamıza rağmen, değişen hiç bir şey olmuyor.

       Geriye kalan maçlarda herkese sabır diliyorum...

 

Bu yazı toplam 1140 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar