1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SONUÇ BİLDİRGESİ YAYIMLANDI
SONUÇ BİLDİRGESİ YAYIMLANDI

SONUÇ BİLDİRGESİ YAYIMLANDI

5 Aralık Dünya Madenciler Günü vesilesiyle, taş ocağı çalıştırıcıları temsilcileri ve çevre örgütleri temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen iki günlük “Taş Ocakları ve Çevre Çalıştayı”nın sonuç bildirgesi yayımlandı. Sonuç bildirgesinde, R

A+A-

 

 

 

5 Aralık Dünya Madenciler Günü vesilesiyle, taş ocağı çalıştırıcıları temsilcileri ve çevre örgütleri temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen iki günlük “Taş Ocakları ve Çevre Çalıştayı”nın sonuç bildirgesi yayımlandı.

Sonuç bildirgesinde, “ülkedeki en büyük görsel kirliliği oluşturan Değirmenlik bölgesinde bulunan Karayolları Dairesi’ne ait taş ocağının rehabilitesine yönelik uygulamaların yürürlüğe konulması” istendi.

Bildirgede ayrıca, taş ocaklarının “sürdürülebilir çevre” ilişkisi içerisinde çalıştırılması ve agrega üretiminde elde edilen ve görüntü kirliliğine neden olan stabilize nitelikli malzemenin kullanılması için yasal düzenleme yapılması çağrısında da bulunuldu.

Türkiye’den borularla getirilecek suyun depolanması için Geçitköy bölgesinde inşa edilecek olan barajın yapımında taş ve kum malzemesi tedariki için kullanılacak taş ocağının yerinin belirlenmesine yerel birimlerle birlikte karar verilmesi gerektiği de kaydedildi.

Sonuç bildirgesinde, taş ocağı sektörünün de verimli olması adına taş ocağı ürünlerinin ülkeye katma değer yaratacak biçimde alternatif ürünler üretilerek değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

İki günlük çalıştaya, Çevre Koruma Dairesi, Çevre Mühendisleri Odası, Jeoloji ve Maden Dairesi, KEMA Vakfı, Maden, Metalürji ve Jeoloji Mühendisleri Odası, Taş Ocakları Birliği, Taş Ocakları Vakfı, Türkiye Maden Mühendisleri Odası ve Türkiye Çevre Mühendisleri Odası temsilcileri katıldı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 881 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler