1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SONDAJ KONUSUNDA AB BİLGİLENDİRİLDİ
SONDAJ KONUSUNDA AB BİLGİLENDİRİLDİ

SONDAJ KONUSUNDA AB BİLGİLENDİRİLDİ

Kıbrıs (Güney) yönetimi, Akdeniz'de sürdürdüğü tek yanlı sondaj faaliyetleriyle ilgili AB'ye bilgi notu gönderdi

A+A-

 

 

Kıbrıs (Güney) yönetimi, Akdeniz'de sürdürdüğü tek yanlı sondaj faaliyetleriyle ilgili AB'ye bilgi notu gönderdi.

Kıbrıs (Güney) Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığınca hazırlanıp diğer AB üyelerine gönderilen belgede, Kıbrıs’ın güneyinin çıkaracağı doğalgazla ''Avrupa'nın enerji güvenliğine katkıda bulunacağı'' savunuldu.

Belgede ''Kıbrıs’ın (Güney) münhasır ekonomik bölgesinde keşfedilecek hidrokarbon rezervleri Kıbrıs'taki mevcut ve gelecek nesillere yeni, engin ve parlak bir gelecek penceresi açacak. Aynı zamanda Kıbrıs’ın (Güney), ilave enerji kaynağı sağlayarak ve bunu Avrupa'ya bağlayacak muhtemel yeni enerji altyapısına katılarak Avrupa'nın enerji güvenliğine katkıda bulunacak'' denildi.

Bilgi notunda, enerjide tamamen ithalata bağlı olan Kıbrıs’ın (Güney)  cari açık, karbondioksit salınımı ve sık sık enflasyonun bu nedenle arttığı ve geçen yaz Vasiliku enerji santralini devre dışı bırakan patlamanın durumu daha da kötüleştirdiği anlatıldı.

Belgede, tüm bu sorunlar nedeniyle daha da önem kazanan Akdeniz'deki 12'nci parselde Amerikan şirketi Noble Enerji tarafından sürdürülen doğalgaz sondajında muhtemel hidrokarbon rezervleriyle ilgili bilgilerin Aralık ayı ortalarında kesinleşeceği ve münhasır ekonomik bölgedeki diğer parsellerde sondaj ve üretim lisanslarının kısa süre içinde verileceği dile getirildi.

Kıbrıs (Güney) yönetiminin AB üyelerine gönderdiği bilgi notunda ''hükümetin, hidrokarbon kaynaklarıyla ilgili uzun vadeli stratejik planlamayı hazırlama aşamasında olduğu ve bu kapsamda, tespit edilecek rezervlerin nasıl
çıkarılacağıyla ilgili atılacak yeni adımları değerlendirdiği'' ifade edildi.

Bilgi notunda Kıbrıs (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yaptığı açıklamalara dayandırılarak ''çıkarılacak gazın Kıbrıs sorununun hızla çözülmesini teşvik edeceği'' ve Ada'daki ''Rumlar ve Türklerin her olumlu  gelişmeden faydalanacağı'' savunuldu.

Belgede Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde Türkiye'yle ilişkiler normalleşeceğinden enerji dahil birçok alanda ikili işbirliğinin önünün açılacağı belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler