1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SON NOKTAYA NASIL GELİNDİ?
SON NOKTAYA NASIL GELİNDİ?

SON NOKTAYA NASIL GELİNDİ?

“KKTC İLE ZEYTİN BİTTİ” Altı yaşından beri zeytincilikle uğraşan üretici Mehmet Pekin ile zeytinin geçmişini ve bu gününü konuştuk. Dünya’nın en güzel zeytinlerinin yetiştiği ülkemizde, zeytine verilen değer; hak ettiğinin çok altınd

A+A-

 

 

 

“KKTC İLE ZEYTİN BİTTİ”

 

Altı yaşından beri zeytincilikle uğraşan üretici Mehmet Pekin ile zeytinin geçmişini ve bu gününü konuştuk. Dünya’nın en güzel zeytinlerinin yetiştiği ülkemizde, zeytine verilen değer; hak ettiğinin çok altında…

 

Pekin’in anlattıklarından öne çıkanlar şöyle;

 

“1983 yılında, KKTC’nin de kurulmasıyla birlikte, Türkiye ile KKTC arasında serbest ticaret başladı ve bu durum son nokta oldu. Ülkede zaten var olan ürünlerin Türkiye’den, daha ucuz maliyetlerle getirilmesi ve ülkedeki zeytinin dışarıya satılamaması iç üretimi yok etti”

 

“Bu gün zeytin ve zeytinciliğin kurtulabilmesi için, bir kooperatifin kurulması şarttır. Ancak o zaman insanlar üretime tekrardan dönüş yapar ve üretime güvenirler.”

 

 “Türkiye’den getirilen zeytin ürünleri içerisinde, Sodyum Hidroksit ve uzun süre dayanmasını sağlayan Demir Oksit ( Pas )kimyasalları mevcuttur. Bunlar kanserojen ve sağlığı tehdit edici maddelerdir.”

 

 “Venedikliler döneminde, zeytin ağacı diken kişiler vergi ödemezlerdi. Cumhuriyet döneminde bir işçinin günlük ücretinin dört katı teşvik primleri verilirdi. Bu gün ise zeytini ayakta tutmak için hiç kimsenin bir şey yaptığı yok.”

 

 “Türkiye’den getirilmesi gündemde olan su boru hattı projesi, ancak bir çözüm ile hayata gelebilir. 1980’li yıllarda da bu konu gündemdeydi ve Güney Yönetimi’nin itirazları sonucu uygulanamadı. Halen de uygulanamayacak bir durumdur, kimseyi kandırmasınlar.”

 

Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1501 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler