1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SON HAZIRLIKLAR
SON HAZIRLIKLAR

SON HAZIRLIKLAR

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreni çerçevesinde, dün, Denktaş’ın naaşının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda katafalka konulmasıyla başlayan istirham nöbetinin tamamlanmasına az bir süre kala, Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş

A+A-

 

 

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze töreni çerçevesinde, dün, Denktaş’ın naaşının Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda katafalka konulmasıyla başlayan istirham nöbetinin tamamlanmasına az bir süre kala, Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, çocukları ve torunları Saraya geldi.

Aydın Denktaş ve ailesi saat 09.10 sıralarında geldikleri Cumhurbaşkanlığı’nda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından karşılandı.

Eroğlu, daha sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü karşılamak üzere Saray’dan ayrılarak Ercan Havaalanı’na hareket etti.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki son hazırlıklar sürerken; vatandaşlar yanında, aralarında Güney’den de gelen yabancıların bulunduğu basın ordusu töreni izlemeye hazırlanıyor.

 

 

SURLARİÇİ TRAFİĞE KAPATILDI

Cenaze töreni nedeniyle Başkent Lefkoşa’da ve cenaze töreni güzergahlarında tüm önlemler alındı. Lefkoşa Surlariçi saat 14.00'e kadar trafiğe kapatıldı. Başkent Lefkoşa’da yas nedeniyle kapatılan işyerlerine ve caddelere 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın posterleri asıldı.

GENÇLER POSTER DAĞITIYOR

Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik örgütleriyle, Sivil Toplum Örgütlerinden gençler 1. Cumhurbaşkanı’nın posterlerini cenaze ve anma törenlerinin gerçekleşeceği alanlarda dağıtmaya başladı.

Bölgelerden çok sayıda vatandaş cenaze törenlerine katılmak üzere sabahın erken saatlerinden itibaren Lefkoşa’ya gelmeye başladı.

YDÜ’de dün düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na getirilen 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın katafalkı önünden saygı geçişi bu sabahtan itibaren yeniden yoğun şekilde devam ediyor. Vatandaşlar saygı geçişinin ardından Taziye Defteri’ne duygularını dile getiriyor.

Türkiye’den en üst düzeyde heyetler cenaze törenine katılmak üzere KKTC’ye gelmeye başladı.

Düzenlenen tören programına göre Denktaş’ın naşı saat 10.45 – 11.00 arasında katafalktan alınarak Top Arabasına taşınacak. 11.00–11.50 arası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Selimiye Camii’ne götürülecek. 11.50–12.05 arası Selimiye Camii’nde Naaş Musalla Taşına konacak.
Öğle namazı ve cenaze namazının ardından, musalla taşında alınacak naaş Top Arabasına konulacak. Naaş 13.00 ile 14.00 saatleri arasında Selimiye Camii’nden Girne Kapısı’na taşınacak. 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın naşı 14.00–15.30 saatleri arasında Girne Kapısı’ndan Cumhuriyet Parkı’na taşınacak. 15.30’da ise burada icra edilecek törenin ardından 1. Cumhurbaşkanı Denktaş toprağa verilecek.

 

 

 

Bu haber toplam 899 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler