1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SON DAKİKA
SON DAKİKA

SON DAKİKA

SAAT: 22:12 DENKTAŞ SAAT 22.00 HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş hayatını kaybetti. Denktaş’ın hayatını kaybettiğine dair açıklama, saat 22.05’te, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve Denktaş’ı

A+A-

SAAT: 22:12

 

DENKTAŞ SAAT 22.00 HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

 

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş hayatını kaybetti.

Denktaş’ın hayatını kaybettiğine dair açıklama, saat 22.05’te, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın da bulunduğu basın toplantısında, YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen tarafından yapıldı.

 

Açıklamanın ardından söz alan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bir tarih göçtü sözü az gelir” dedi. Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün Denktaş’ın hayatını hiçe sayarak verdiği mücadeleyi unutmayacağını, unutturmayacağını vurguladı.

 

Serdar Denktaş ise, üzüntülerinin büyük olduğunu, tesellisinin ise Denktaş’ın daha önce kaybettiği üç evladıyla kucaklaşması olduğunu söyledi.

 

Serdar Denktaş, 8 ayı aşkın bir süre ağır hastalıklarla mücadele eden babasının bu kez zayıf düştüğünü belirterek, “Kıbrıs Türkü’nü, Anadolu insanını öksüz bıraktı ama tesellimiz şehit mücahitler ve Mehmetçiklerle buluşmasıdır” dedi. Serdar Denktaş, “Kıbrıs Türkü’nü cemaatten halk noktasına taşıdı… Devletin dik durması konusunda dilediği, istediği şekilde yolunda yürümeye devam edeceğiz…"

 

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Profesör Dr. Erkan Kaptanoğlu: 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın böbrekleri, iç organlarında yetmezlik başlamıştı. Çok yoğun çaba sarf edildi. Ömrü bu kadarmış, hepimizin başı sağolsun.

 

Denktaş’ın tedavi görürken bu akşam saat 22.00’de hayatını kaybettiği YDÜ Hastanesi, acı haberin duyulmasının ardından ziyaretçi akınına uğruyor.

Denktaş’ın yakınlarına başsağlığı dilemek için hastaneye gelen bazı siyasiler ve eski mesai arkadaşları, canlı yayın yapan birçok televizyon kanalına da duygularını ifade ediyor.

 

 

BAKANLAR KURULU YARIN TOPLANACAK

Bakanlar Kurulu, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının ardından yapılacakları görüşmek üzere yarın toplanacak.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rauf Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın da katılacağı toplantı saat 11:00’de başlayacak.

HALK KONSEYİ TOPLANTISI ERTELENDİ

Bu arada, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun yarın Halk Konseyi’yle yapacağı bilgilendirme toplantısı gerçekleşmeyecek.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında yarınki toplantının gerçekleşmeyeceği bildirildi.

 

 

 

 

SALI GÜNÜ DEVLET TÖRENİ İLE TOPRAĞA VERİLECEK

 

1. Cumhurbaşkanı Denktaş, 17 Ocak Salı günü, Devlet Töreni ile defnedilecek. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de cenaze törenine katılacağı bildirildi.


 

SAAT: 21:00

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ilaçlara ve müdahalelere cevap vermediği, durumunun çok kritik olduğu öğrenildi.

Doktorlar gelinen aşamayı aileyle görüşüyor

 

DENKTAŞ HAYATTA

Sosyal paylaşım sitelerinde “Denktaş öldü” haberlerinin yayılması üzerine YDÜ Hastanesi açıklama yaptı: Denktaş hayatta ama durum çok kritik. Doktorlarımız büyük gayret gösteriyor ama gelinen aşama çok endişe verici. Kaybedildiği haberleri çok üzücü.

 

SAAT: 16:30

Hastane yetkilileri saat 16.30’da Denktaş’ın durumuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. 

YDÜ Hastanesi’nde tedavi gören ve durumu kritik olan 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bugün öğleden sonra diyaliz makinesine de bağlandı.

YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, yaptığı açıklamada, Denktaş’ın, saat 08.00 itibarıyla ağırlaşan organ yetmezliği durumunun ciddiyetini sürdürdüğünü kaydetti. Sabah solunum cihazına bağlanan Denktaş’ın halen uyutulduğunu anlatan Erkmen, tüm doktorların verdiği kararla, 1. Cumhurbaşkanı’nın, böbrek yetmezliği dolayısıyla diyaliz makinesine bağlandığını, “durumunun kritik olduğunu ve ciddiyetini koruduğunu” söyledi.

Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu da, 1. Cumhurbaşkanı’na diyaliz uygulamasının başladığını, yaklaşık dört saat süreceğini, ondan sonra duruma göre basına daha detaylı bilgi sunulabileceğini ifade etti.

YORGANCIOĞLU

Bu arada CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve CTP-BG yetkilileri, öğleden sonra hastaneyi ziyaret ederek Denktaş’ın durumu hakkında bilgi aldı, ailesiyle görüştü.

TALAT

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, YDÜ Hastanesi’nde tedavi gören Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın tekrar iyileşmesini dileyerek, “Bu kez durum daha ciddi görünüyor” dedi.

Talat, Hastaneyi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Tıbbi olarak gereken neyse yapılıyor. Umudumuz tekrar iyileşmesi. Bu kez durum daha ciddi görünüyor. Tıp yapabildiğini yapacak. Umarız tekrar iyileşir ve günlük yaşamına döner” diye konuştu.

 

 


Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavisi süren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın (88) sağlık durumunun düne göre daha kritik olduğu ve saat 08.00'den itibaren kritik bir aşmaya girdiği belirtildi.

YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan, doktorların Denktaş'ın sağlık durumunun düne göre daha kritik olduğunu bildirdiğini belirterek, organ yetmezliğinin devam ettiğini ve şu an için uyutulduğunu söyledi.

Denktaş'ın solunumunun makine tarafından sağlandığını bildiren Savaşan, ''Sabah 08.00'den itibaren çok kritik bir aşamaya girildi diyebiliriz'' dedi.

 

DOKTORLAR BİLGİ VERDİ: DURUMU KRİTİK

Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen ile Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu, Denktaş’ın sağlık durumundaki son noktayla ilgili 11.30 sıralarında basın toplantısı düzenlediler.

Başhekim Sevim Erkmen yaptığı açıklamada, Denktaş’ın durumunun ciddi olduğunu dün açıkladıklarını, bugün daha da ciddi bir durum ortaya çıkarak solunum yetmezliğinde artış olduğunu ve solunum cihazına bağlandığını söyledi. Erkmen, “Durum kritiktir, ciddiyetini koruyor” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu ise, bu sabah 08.30 civarında solunum güçlüğü ortaya çıkması nedeniyle Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı solunum cihazına bağlamak zorunda kaldıklarını söyledi. Durumunun kritik olduğunu, Denktaş’ın ilaçlarla uyutulduğunu belirten Prof. Dr. Özmenoğlu, ilerleyen saatlerde daha ayrıntılı bilgi verebileceklerini söyledi.

 

ATALAY BİLGİ ALDI

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakanı İrsen Küçük ile görüştüğünü ve 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık durumu hakkında bilgi aldığını söyledi.

Tunus’a hareketinden önce soruları yanıtlayan Atalay, ''Yoğun bakıma kaldırıldı, tedavisi sürüyor. Ulaştığımda yeniden arayıp sağlık durumunu soracağım, durumu takip ediyoruz'' dedi.

EROĞLU ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavisi süren 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, saat 10.00 sıralarında YDÜ Hastanesi’ne giderek sağlık durumu düne göre daha kritik aşamaya giren Rauf Denktaş’ı ziyaret etti ve durumu hakkında bilgi aldı

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4958 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler