1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SON DAKİKA
SON DAKİKA

SON DAKİKA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılın ilk asgari ücretini belirlemek bugün ikinci toplantısını yaptı. İşveren ve hükümet temsilcilerinin oylarıyla asgari ücrete artış yapılmadı. 2010 yılında da artış yapılmayan asgari ücret, 1300TL olarak kaldı Bug

A+A-

 

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılın ilk asgari ücretini belirlemek bugün ikinci toplantısını yaptı.

 

İşveren ve hükümet temsilcilerinin oylarıyla asgari ücrete artış yapılmadı.

2010 yılında da artış yapılmayan asgari ücret, 1300TL olarak kaldı

 

Bugünkü toplantının açılışında Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı Mehmet Metçaoğlu, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Genel Başkanı Yakup Latifoğlu ve İşverenler Sendikasını temsilen Mustafa Aroğlu birer konuşma yaptı.

METÇAOĞLU

Metçaoğlu konuşmasında devletin arabuluculuk görevi üstlendiğini belirterek, ülkenin gerçekleri ve ekonomik durumu göz önüne alarak asgari ücretin belirlenmesinde en doğru kararı vermeye çalışacaklarını söyledi.

Metçaoğlu konuşmasında 1975’ten bu yana süregelen Asgari Ücretler Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini ve bu konunun Maliye Bakanlığı’nı da ilgilendirdiğini kaydederek, bugün en sağlıklı sonuca ulaşılarak bir sonuç alınmasını beklediğini kaydetti.

LATİFOĞLU

HÜR-İŞ Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da Devlet Planlama Örgütü (DPÖ)’nün güncel verileriyle masya oturmak istediklerini fakat bu verilerin hala ellerine ulaştırılmadığını belirterek, geçtiğimiz yıldan ellerinde olan verilerle toplantıya katıldıklarını söyledi.

Halihazırda geçerli olan asgari ücretle bir çalışanın geçinemeyeceğinin herkesin malumu olduğunu söyleyen Latifoğlu, bugün yapılanın “ekonomideki sıkıntılar nedeniyle çalışanı cezalandırmak” olduğunu söyledi.

AROĞLU

İşverenler sendikası temsilcisi Mustafa Aroğlu da çalışanlarla “bir aile olduklarını” yineleyerek, gerçekçi verilerle bir sonuca ulaşılabileceğini söyledi.

Aroğlu dünyada ekonomik krizle boğuşan Avrupa ülkelerini örnek göstererek, tüm dünyada ekonomik önlemlerin ve ekonomik önlem paketlerinin gündemde olduğunu söyledi ve bugün sağlıklı ve ülkenin önünü açacak bir karar alınması dileğinde bulundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler