1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SON ÇAĞRI
SON ÇAĞRI

SON ÇAĞRI

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Kıbrıs konusunda mevcut süreç Temmuz ayına kadar başarı ile sonuçlanmalı, devam etmekte olan zirve bu yönde son aşamaya geçişi sağlayacak sonuçlar ortaya çıkarmalıdır. Bunu

A+A-

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Kıbrıs konusunda mevcut süreç Temmuz ayına kadar başarı ile sonuçlanmalı, devam etmekte olan zirve bu yönde son aşamaya geçişi sağlayacak sonuçlar ortaya çıkarmalıdır. Bunu sağlamadan dönen liderler karşılarında her iki tarafın da barış güçlerini bulacaklardır” dedi.

Yorgancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs konusu ve Greentree Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Greentree Zirvesi’nin ilk günü sonunda yapılan açıklamaların ümit verici nitelikte olmadığını söyleyen Yorgancıoğlu, “bunun ana nedeni tarafların Greentree’ye gitmeden gerçek anlamda yoğun görüşmeler yapmamaları ve konuları zirveye bırakmış olmalarıdır. Yakınlaşma sağlanmamasında liderlerin New York’a gitmeden gerekli bilgi ve veri alışverişini BM Genel Sekreteri’nin talep ettiği şekilde gerçekleştirmemelerinin de önemli etkisi olmuştur. Bu durum son derece endişe vericidir” iddiasında bulundu.

Yakınlaşma sağlanmadığı takdirde Genel Sekreter’in Greentree sonrası için öngördüğü aşamalar ve bunları takiben çok taraflı konferans aşamasına geçmenin, yani Kıbrıs sorununu bitirmenin mümkün olmayacağını savunan Yorgancıoğlu, iki liderin sorunun çözümü konusunda daha büyük bir istekle çalışmaları ve yapıcı olmaları gerektiğini söyledi.

Liderlerin aşamadıkları tıkanıklıklarda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve heyetinin de müzakerelerde öneri getirerek farklılıkların giderilmesine katkı koymalarına fırsat vermesi gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, Greentree’de ilerlemenin ancak bu şekilde sağlanabileceğini kaydetti. Yorgancıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gelinen aşamada CTP-BG olarak Sayın Eroğlu’na bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.

Annan Planı’na “evet” diyerek tüm dünyada haklı bir saygınlığa ulaşmış ve çözüm iradesini ispatlamış halkımızı eski günlere döndürerek uzlaşmazlığın sorumlusu durumuna getirme hakkınız yoktur.

Bitmek bilmeyen ekonomik sorunlarımızın ve dünyadan soyutlanmışlığımızın sona ermesi için Kıbrıs sorununu çözmek gerekir. Çözümsüzlük durumunda ise izolasyonların kaldırılmasını sağlamak bunun için de yine çözüm irademizi dünyaya kabul ettirmemiz gerekir.
Tüm bu nedenlerden dolayı artık biz zirvenin daha başarısız ve sonuçsuz bitmesine izin veremeyiz.

Mevcut süreç Temmuz ayına kadar başarı ile sonuçlanmalı, devam etmekte olan zirve bu yönde son aşamaya geçişi sağlayacak sonuçlar ortaya çıkarmalıdır. Bunu sağlamadan dönen liderler karşılarında her iki tarafın da barış güçlerini bulacaklardır.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler