1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SON ANKET AÇIKLANDI
SON ANKET AÇIKLANDI

SON ANKET AÇIKLANDI

Kıbrıs sorununun, müzakere masasında ele alınmakta olan ana başlıkları konusunda yapılan bir kamuoyu yoklamasının sonuçları açıklandı “KIBRISLILAR ÇÖZÜM İSTİYOR” Kıbrıs sorununun, müzakere masasında ele alınmakta olan ana başlıkları k

A+A-

 

Kıbrıs sorununun, müzakere masasında ele alınmakta olan ana başlıkları konusunda yapılan bir kamuoyu yoklamasının sonuçları açıklandı

 

“KIBRISLILAR ÇÖZÜM İSTİYOR”

 

Kıbrıs sorununun, müzakere masasında ele alınmakta olan ana başlıkları konusunda yapılan bir kamuoyu yoklamasında Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların çözüm istedikleri, ancak endişeleri bulunduğu, Kıbrıslı Rumların; yapılacak toprak düzenlemeleri ile “geri dönme” arzularının yüksek olduğu ortaya çıktı.

Fileleftheros, kamuoyunun nabzını tutmak maksadıyla “Kıbrıs 2015” isimli bir inisiyatif tarafından gerçekleştirildiğini yazdığı araştırma sonuçlarını okurlarına “Çözüm İstiyorlar Ancak Endişeler Hâkim... Vatandaşların Kıbrıs Sorununun Ana Yönlerine İlişkin Görüşleri Mercek Altında” başlığıyla aktardı.

Yapılan araştırmanın zamanı, kaç kişinin görüşüne başvurulduğu, katılımcıların yaş aralıklarıyla ilgili bilgilere yer verilmeyen haberde; müzakerelerden olumlu sonuç çıkması arzusunun düzeyi ve olumlu sonuca varılacağı beklentisinin düzeyi sorgulandığında çıkan sonuçlar şöyle aktarıldı:

 

ÇOĞUNLUK ÇÖZÜM KONUSUNDA ARZULU

 

“Müzakerelerden olumlu sonuç çıkması arzusu: Kıbrıslı Rumların yüzde 68’i çok arzulu; yüzde 17’si karışık duygular içerisinde ve yüzde 14’ü çok da arzulu değil. Kıbrıslı Türklerin yüzde 65’i çok arzulu; yüzde 13’ü karışık duygular içerisinde ve yüzde 21’i çok da arzulu değil.

Müzakerelerin olumlu sonuca varacağı beklentisi: Kıbrıslı Rumların yüzde 65’inin beklentisi çok düşük; yüzde 25’i karışık duygular içerisinde ve yüzde 10’unun beklentisi çok yüksek. Kıbrıslı Türklerin yüzde 69’unun beklentisi çok düşük, yüzde 19’u karışık duygular içerisinde ve yüzde 12’sinin beklentisi çok yüksek.

“Müzakerecilerin, çözmek için üzerinde yoğunlaşması gereken 5 öncelikli mesele hangileridir?” sorusuna Kıbrıslı Rumların yüzde 9’u yetkiler, 15’i ekonomi, yüzde 33’ü başkanlık meseleleri, yüzde 34’ü toprak, yüzde 42’si mülkiyet, yüzde 59’u vatandaşlık ve yüzde 72’si güvenlik ve garantiler konusu dedi. Kıbrıslı Türklerin yüzde 15’i yetkiler, yüzde 23’ü ekonomi, yüzde 20’si başkanlık meseleleri, yüzde 29’u toprak, yüzde 51’i mülkiyet, yüzde 27’si vatandaşlık ve yüzde 71’i güvenlik ve garantiler dedi.

 

“ÇAPRAZ OY”

 

Βaşkanlığın bir Kıbrıslı Türk ve bir Kıbrıslı Rum arasında dönüşümlü olacağı sistem karşılığında başkanlık grubunun üyelerinin kimler olacağına Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin, çapraz oy aracılığıyla birlikte karar vermelerini; Kıbrıslı Rumların yüzde 56’sı kabul edilmez, yüzde 44’ü katlanılabilir; Kıbrıslı Türklerin yüzde 40’ı kabul edilmez ve yüzde 60’ı katlanılabilir buldu.

Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların birlikte oluşturacağı bir başkanlık konseyini Kıbrıslı Rumların yüzde 38’i kabul edilmez, yüzde 62’si katlanılabilir; Kıbrıslı Türklerin yüzde 24’ü kabul edilmez, yüzde 76’sı katlanılabilir buldu.

 

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE” DESTEK

 

Başkanlığın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum arasında rutin şekilde dönüşümlü olduğu ancak kararların müştereken alındığı Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın bulunduğu bir başkanlık sistemini Kıbrıslı Rumların yüzde 48’i kabul edilmez, yüzde 52’si katlanılabilir; Kıbrıslı Türklerin yüzde 25’i kabul edilmez, yüzde 75’i katlanılabilir buldu.

Başkanlığın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum arasında rutin şekilde dönüşümlü olduğu ancak yürütme kararlarının kim başkan olursa onun tarafından alındığı, Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın bulunduğu bir başkanlık sistemini Kıbrıslı Rumların yüzde 70’i kabul edilmez, yüzde 30’u katlanılabilir; Kıbrıslı Türklerin yüzde 29’u kabul edilmez, yüzde 71’i katlanılabilir buldu.

Kıbrıslı Rumların Rum idaresi altında geri dönme arzusu sorgulandığında yüzde 59’u kesinlikle evet; yüzde 10’u belki evet; yüzde 15’i bilmiyorum; yüzde 7’si belki hayır ve yüzde 9’u kesinlikle hayır yanıtını verdi.

 

KIBRIS TÜRK İDARESİ ALTINDA ESKİ EVLERİNE DÖNMEK İSTEYENLER %10 

 

Kıbrıslı Rumlara; Kıbrıs Türk idaresi altında geri dönecek olsalar, orada yaşamak için 1974 öncesinde sahip oldukları evlere dönüp dönmeyecekleri de soruldu. Yüzde 69’u kesinlikle hayır, yüzde 9’u belki hayır, yüzde 11’i bilmiyorum, yüzde 7’si belki evet ve yüzde 10’u kesinlikle evet yanıtı verdi.

Bazı federal bölgelerin; oluşturucu devletçiklere değil Kıbrıs’ın tamamına ait olmaları ve burada ikamet hakkına sınırlama olmayacak şekilde ayrılması durumunda; Rumların yüzde 27’si bunun kabul edilmez, yüzde 73’ü katlanılabilir, Kıbrıslı Türklerin yüzde 29’u kabul edilmez ve yüzde 71’i katlanılabilir buldu.

 

KIBRISLI TÜRKLER TOPRAK VERMEK İSTEMİYOR

 

Maraş, Güzelyurt ve ara bölgenin Kıbrıslı Rumlara verilmesi, Karpaz’ın da her iki toplumun kullanımı için federal bölge olması durumunu Kıbrıslı Rumların yüzde 42’si kabul edilmez, yüzde 58’i katlanılabilir, Kıbrıslı Türklerin yüzde 86’sı kabul edilmez, yüzde 14’ü katlanılabilir buldu.

Maraş, Güzelyurt ve ara bölgenin Kıbrıslı Rumlara verilmesi ancak bugünkü bölge sınırlarının varlığını koruması durumunu Kıbrıslı Rumların yüzde 59’u kabul edilmez, yüzde 41’i katlanılabilir, Kıbrıslı Türklerin yüzde 87’si kabul edilmez, yüzde 13’ü katlanılabilir buldu.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1450 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler