1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SON 4 ve…
SON 4 ve…

SON 4 ve…

Son 15 diye daha önce UBP Kurultayı sürecinin kısa bir analizini yapmıştım. Her an dengelerin, ‘değerlerin’ değiştiği süreçte, hem ülke hem de UBP sancılı son 4 güne girdi. Adaylara destek belirten bakan ve vekillerin tıpkı topaç gibi dönmesi

A+A-

 

 

 

Son 15 diye daha önce UBP Kurultayı sürecinin kısa bir analizini yapmıştım. Her an dengelerin, ‘değerlerin’ değiştiği süreçte, hem ülke hem de UBP sancılı son 4 güne girdi. Adaylara destek belirten bakan ve vekillerin tıpkı topaç gibi dönmesi de bu kurultaya damga vurdu.

Kurultaya yönelik çok net ifadeler yazılması imkansız… Çünkü kimin ne zaman döneceği, taraf değişeceği belli değil.

İşte UBP Kurultayı’na giderken yaşadıklarımız:

- Başkan adaylığı yarışı erken başladı. Birçok kişinin ismi başkanlık için geçti. İrsen Küçük’ün karşısına rakip arayan, ‘isyancı vekiller’ uzunca bir tartışmanın ardından Ahmet Kaşif ismini verdi.

- Ahmet Kaşif’in aday olacağı yönündeki söylemler uzunca bir süre devam etti. Ama Kaşif’in beklenen açıklaması bir türlü gelmedi. Ha bugün ha yarın derken, Kaşif 16 Temmuz’da adaylık açıklaması yaptı.

- Hemen akabinde TC Elçiliği’nin Kaşif’e baskı yaptığı ve kurultaydan çekilmesini istediği yönündeki iddialar Kaşif tarafından yalanlandı.

- Parti 2’ye bölündü, İrsenciler, Kaşifciler grubu tüm olanak ve imkanlarıyla kurultay için hazırlanmaya başladı.

- Küçük’e ilk destek UBP’li belediye başkanlarından geldi. Toplu olarak destek belirtildi.

- Kaşif uzunca bir süre sessiz sedasız çalışmalarını yürüttü. Özellikle Mağusa ve Mesarya Bölgesi’nden destek arayışları için çalıştı.

- Bir süre sonra bazı bakanların ismi de Kaşif ile anılmaya başlandı. Bu duruma Küçük, hemen önlemini aldı.

- Güzelyurt ilçe başkanlığı seçiminde Kaşif’in adayını destekleyen Kemal Dürüst’ü görevden aldı. Aynı gün Kaşif de görevden alındı. Hemen akabinde BRTK Müdürü Özer Kanlı ve Vakıflar Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yıldırır da görevden alındı.

- UBP’nin köylerdeki örgüt seçimlerinde kavgalar çıktı. Güvercinlik’te yapılan seçimde kavgaya polis müdahale etti, olayların büyümesi engellendi. Vadili’de de olaylar yaşandı, seçim ertelendi, sonunda anlaşmaya varıldı.

- En tartışmalı seçim ise Mağusa İlçe Kongresi’nde yaşandı. Küçük, Ekonomi Bakanı Sunat Atun’un adaylığı onaylanmadı, bunun üzerine Atun istifa etti, istifası kabul edilmedi. Hemen Afet Özcafer’in adaylığı ilan edildi. Özcafer, seçimi kazandı.

- Eğitim Bakanlığı’na Mutlu Atasayan atandı. Bir süre sonra da Sağlık Bakanlığı makamına Ertuğrul HAsipoğlu getirildi. Hasipoğlu’nun bakan olmasıyla birlikte boşalan UBP Genel Sekreterliğine Fuat Namsoy atandı.

-Ertuğruloğlu’nun bakan olmasıyla birlikte bakanlık bekleyen Girne Vekili Mehmet Arif Tancer de Kaşif dedi.

- Ve bir anda ‘sahte imza’ olayı meydana geldi.

- İrsen Küçük, ‘İmza benim değil ben böyle bir belge hazırlamadım” diyerek, konuyu polise taşıdı.

- Polis soruşturma kapsamında, Eroğlu’un eski müsteşarı Kamu Hizmeti Komisyonu Üyesi Mustafa Tokay ve Sınav Müdürü Emir Emirkanı’yı tutukladı.

- Bu olay Eroğlu ve Kaşif ile ilişkilendirildi. Eroğlu, Tokay’a sahip çıktı. Kaşif ise, ‘Benimle ilgisi yok. Herkes kendi yaptığından sorumludur’ açıklamasında bulundu.

- Tokay ve Emirkanı, yargılanınca kadar kefaletle serbest bırakıldı. Ancak tartışmaları halen daha sürüyor.

- Kaşif taraftarları, baskıların ve tehditlerin yapıldığını, yasa dışı istihdamlar gerçekleştiğini vaatler verildiğini vurguluyor.

-Ve Kaşif’i destekleyen Sunat Atun, Türkiye ziyaretlerinin ardından bir gece İrsen Küçük ile yemek masasında Küçük’ü destekleyeceğini açıkladı. Bu Kaşif cephesinde şok etkisi yarattı.

- Eğitim Bakanlığı görevinden alınan Kemal Dürüst kalp rahatsızlığı yaşadı. Yorumlar, Küçük’ün baskılarına dayanamadı oldu. Ve son 4 güne girilirken, Dürüst’ün saf değiştirip Küçük’ün yanına geçeceği iddiaları arttı.

-Kaşif’e ‘destek veren’, Kaşif ile el ele tutuşan Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de, geçtiğimiz gün Trabzon’da yediği ‘hamsi’ sonrası “Küçük’ü destekleyeceğim açıklaması yaptı.

-Saner’in Küçük’e destek vereceği ihtimalini aklından dahi geçirmeyen Eroğlu, “Kefiliyim” açıklamasında bulundu. Ancak hem Atun, hem de Saner  Eroğlu’na ağır bir darbe vurdu.

-- Hem Mağusa İlçe Başkanlığı’nı kaybeden hem de bakanlık hayalleri suya düşen Ahmet Eti, Küçük’e kızdı, darıldı, küstü. “Küçük seçilirse ülke büyük zarar görür” diyen Eti, şimdi en büyük Küçük’çü oldu.

- Küçük, Kurultay’ı yüzde 65 ile kazanacağını iddia ediyordu. KADEM, yüzde 60.5 anket sonucu verdi. 

- Kaşif, Türkiye’nin ve elçiliğin kurultaya müdahale ettiğini açıkladı!

-Küçük, Kaşif’in bu açıklamalarına kızdı.

-Eroğlu, kurultayda Kaşif’i destekleyeceğini açıkladı.

 


Kâşif'ten yine şifreli konuşma: "Gizli plan ve hedefler"

“Bugüne kadar sabrettim, sustum ama artık yeter... Ucunda ölüm dahi olsa konuşacağım, anlatacağım…” diyorsunuz ayrıca…

Sayın Kaşif soruyorum size:

- Niye ölüm olsun ki bunun ucunda, kim size bir kurultay yarışı konusunda konuştuğunuz için kastetsin?

Veya ne konuşup anlatacaksınız ki “ucunda ölüm dahi olabileceğini” söylüyorsunuz?

Bu basın toplantısında konuşup anlattıklarınız bence “ölüme neden olabilecek” boyutta açıklamalar da değil…

Kaldı ki bu satırların yazarı;

Herhangi bir kişinin sözlerinden dolayı ucunda ölüm olan bir durumla karşılaşması ihtimalini bile kabul etmez ve buna karşı çıkar…

Ama birtakım “gizli planlar ve hedefler” mevzusuysa eğer kastınız;

O konuyu da açmadınız zaten…

Keşke açsaydınız da “ucunda” öyle “ölüm” falan olan söylemlere de hiç girmeseydiniz… 

Çünkü öyle bir şey olacağı yok…”

 

ALİ TEKMAN

 


Ankara’ya cevap hakkı doğdu!

“Kaşif’in zehir zemberek açıklamasından sonra şimdi bir zaruret ortaya çıkmıştır.

KKTC siyasi tarihinde ilk kez sağ kesimden bir siyasetçi Ankara’ya direkt suçlamalarda bulunmuştur.

Ve yukarıda da yazdığımız gibi Ankara’ya cevap verme hakkı yaratılmıştır.

Egemen Bağış, KKTC’ye kurultaya müdahale için mi gelmiştir?

KKTC’de oynanmaya çalışılan gizli plan nedir?

Kâşif’in dediği gibi demokratik ortam yok edilmeye mi çalışılmaktadır?

Eğer KKTC’de köklü değişimlere gidilecekse, bunu Kıbrıs Türk insanını ve siyasetçini ayırım yaparak gerçekleştirmek ne kadar doğrudur?

Kâşif’in sözünü ettiği müdahale, baskı, tehdit ve şantajlar nelerdir?

 Umarız Ankara cevap hakkını kullanır.”

 

LEVENT ÖZADAM

 


Prensler olmuş Çokoprens

“Bakın, bugün UBP tabanı Avcı ve Ertuğruloğlu’na “yeşil” ışık yaktı. Düne kadar istenmeyen adam olanlar bugün “aranan adamlar” oldu yani bir yerde. Gelenler gidenler siyasette hep olacaktır. Demokrasi zaman gibidir, geri döndüremezsiniz ve önüne geçemezsiniz. Olacak olan günün sonunda mutlaka olur. Ne derseniz diyin ne yaparsanız yapın olacak olanın önüne geçemezsiniz. Rakip öyle yaptı bu böyle yaptı falanlarla da bu iş yürümez. Rakip eğer sahada size tekme atıyorsa sizde atacaksınız. Sizin eliniz armut toplamıyor ya. Diyeceğim odur ki siz iki tane genç prense inanıp bu yola çıktıysanız varın o yolun sonuna hiç ulaşmayın. Kaybedeceğiniz hiç bir şey yoktur günün sonunda. Size inanan ve sizi gönülden sevenler size yeterde artar bile. Diğerlerine gelince; prensler olmuş çokoprens çok mu ? Siyasette daha çok yol alacaklar çok şeyi tecrübe edecekler”

ALİHAN PEHLİVAN

 


 

Türkiye'nin ada üzerinde 74 ten beri yapmış olduğu baskıları her ne hikmetse şimdi farkeden ! şahsiyetlerin, çıkıp açıklama yapması trajikomik !”

Gürcan BAYRAMOĞLU’nun profilinden

***

“ Ben, UBP'li insanların bu gidişata 'dur' diyeceklerine inanmak istiyorum. Herşeye rağmen de bir sürpriz bekliyorum.”

 

Ulaş GÖKÇE’nin profilinden


“Delegelerden gelen çağrıya kulak tıkamak mümkün değildi, desteği Küçük’ten yana…”

Ahmet ETİ (UBP Vekili)

 

 


“Bizi yargılatmaya çalışanlardan farkımız emirle hareket etmememiz, para için satılmamamız, korkmamamız ve inançlarımız için yaşamamızdır.”

 

DAÜ-SEN


 

FOTO YORUM..

 

Biraz nostalji…  Meral Eroğlu, 2005’te adaylık tanıtımında İrsen Küçük ile el ele… Yıl 2004, Kaşif’in UBP’ye katılımı…

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 775 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler