1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SON 3 YILLIK ENFLASYON ORANLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR'
SON 3 YILLIK ENFLASYON ORANLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

'SON 3 YILLIK ENFLASYON ORANLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Kamu-Sen, DPÖ’nün son 3 yılda toplam yüzde 24,42 olarak açıkladığı enflasyon oranlarının gerçekleri yansıtmadığını açıkladı

A+A-Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Devlet Planlama Örgütü (DPÖ)’nün son 3 yılda toplam yüzde 24,42 olarak açıkladığı enflasyon oranlarının gerçekleri yansıtmadığını açıklayarak, bu dönemde reel alım gücünde yüzde 40’lara varan kayıplar yaşandığını ifade etti.

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş bugün yaptığı yazılı açıklamada, son üç yılda DPÖ’nün açıkladığı enflasyon oranına karşılık memur, işçi ve emekliye yüzde 3,5-4 artış verildiğini; son iki yılda yüzde 8,5 büyüme sağlandığını ifade eden Hükümet’in halktan hala fedakarlık istediğini; çalışanların 5 yıldır artış almayarak ve bir çok hakları ellerinden alınarak fedakarlığın fazlasını yaptıklarını kaydetti.

Özkardaş, uygulanan yanlış politikalar ve alım gücündeki yüzde 40’lara varan erimenin piyasaya para akışını durdurduğunu, bunun soncunda esnafı iflasın eşliğine geldiğini söyledi.

Maliye Bakanı’nın sene bitmek üzereyken sendikalarla masaya oturacağını açıkladığını “ancak kendi kaynaklarımızı kullanarak az bir miktar artış verebiliriz” dediğini hatırlatan Özkardaş, batık bankalardan ve Kalkınma Bankası’ndan hortumlandığını iddia ettiği 500 milyon doların geri alınması ve 300-400 milyon TL’yi bulan kayıt dışılıkla vergi kaçakçılığının önlenmesiyle kaynak yaratılabileceğine savundu.

Özkardaş, “Halktan emekçilerden hala fedakarlık isteneceğine ve ‘imkanlarımız bu kadar, gelirimiz yok ki verelim’ denileceğine, işte size kaynak. Sadece bu iki kalemin toplamıyla, çalışanlar da, emekliler de, sigortalılar da, asgari ücretliler de, özel sektörün desteklenmesi ve esnafın kurtarılması da başarılabilir” ifadesini kullandı.

“SEYYANEN ARTIŞ İSTEYECEĞİZ”

Özkardaş, protokol görüşmelerinde yüzdelik artış yerine seyyanen artış talebinde bulunacaklarını, çünkü yüzde olarak yapılan artışın yüksek maaş alanların maaşına daha fazla yansıdığını, bunun da maaşlar arasındaki uçurumu artırdığını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 505 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler