1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SÖMÜRGE DEVLETİ BAKANI GİBİ…'
SÖMÜRGE DEVLETİ BAKANI GİBİ…

'SÖMÜRGE DEVLETİ BAKANI GİBİ…'

KKTC’yle ilgili “sendika cumhuriyeti” ifadesini kullanan Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a tepkiler sürüyor.

A+A-

 

KTOEÖS’ten TC Başbakan Yardımcısı Atalay’a tepki

 

 

 

·        “15 Temmuz Yunan Darbesi ve 20 Temmuz 1974’ten sonra Kıbrıs ikiye bölünmüş ve sömürge yapılmıştır. Özellikle Kıbrıs’ın Kuzeyinde ayrılıkçı bir rejim kurularak demografik yapı değiştirilmiş, sakat bir demokrasi oluşturularak dışa karşı demokrasicilik oynanmıştır”

 

KKTC’yle ilgili “sendika cumhuriyeti” ifadesini kullanan Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a tepkiler sürüyor.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Beşir Atalay yüzlerce yıl önce başlayan ve halen devam eden sömürge devleti bakanı gibi konuşmuştur” dedi.

“15 Temmuz Yunan Darbesi ve 20 Temmuz 1974’ten sonra Kıbrıs ikiye bölünmüş ve sömürge yapılmıştır. Özellikle Kıbrıs’ın Kuzeyinde ayrılıkçı bir rejim kurularak demografik yapı değiştirilmiş, sakat bir demokrasi oluşturularak dışa karşı demokrasicilik oynanmıştır” ifadesini kullanan Gökçebel, ekonomik tedbir adı altında Kıbrıs’ın Kuzeyi tamamen kolonize edilmeye; buna uygun kurumlar, eğitim sistemi, alt yapı sistemleri getirilerek yerleştirilmeye başlandığı görüşünü dile getirdi.

 

“OLUŞTURULMAK İSTENEN YAPI KIBRISLI TÜRKLERİN ÇIKARINA DEĞİL”

Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde oluşturulmaya çalışılan yapının Kıbrıslı Türklerin çıkarı için olmadığını söyleyen Gökçebel, şu ifadelere yer verdi:

“20 Temmuz 1974’ten önce ayrılıkçı politikalara itilen Kıbrıs Türkleri, eşit haklara sahip, mal, mülke sahip olan fakat hakları gasp edilen ve toplumsal haklarını almak için mücadele edendi. Bu gün ise hak talebinde bile bulunamayacak kurumlarını, zenginliklerini, eşitlik haklarını, ekonomik değerlerini, topraklarını kaybeden, aşağılanan ve sömürge devletin çıkarlarına hizmet eden rolüne sokulmak istenmektedir.”

 

“UBP, SÖMÜRGE HÜKÜMETİ GİBİ”

Gökçebel, UBP hükümetini de sömürge hükümeti gibi davranmakla suçlayarak, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Sömürgeciliği, asimilasyonu, entegrasyonu reddeden sendikaların, siyasi partilerin, örgütlerin, Kıbrıs Türk toplumunun ayağa kalkma zamanı gelmiştir. Dışlanmış ve liderliğince ayrılığa sürüklenen olsa da, Kıbrıs Türk toplumu adada AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hukuki eşit ortağıdır. Kıbrıs Türk toplumunun fakirleştirip, göçe zorlanması asimilasyon, entegrasyon politikaları yüksek sesle reddedilmelidir. Çözüm, barış ve özürlük, eşitlik hakları talep edilmelidir. Kendini Kıbrıs Türk toplumu parçası gören her yurtsever varoluş kavgasını yükseltmelidir.”

 

ATALAY NE DEMİŞTİ?

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis toplantısında geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşma sırasında “KKTC”yi “sendika cumhuriyeti” olarak tanımlamıştı. Kıbrıs’ın kuzeyinde çok planlı bir ekonomi uyguladıklarını, orada bir yardım heyetleri bulunduğunu, Türkiye'nin gönderdiği kaynakların mümkün olabildiğince yatırımlarda kullanılması yönünde çalıştıklarını söyleyen Atalay, gerçekleştirilmeye çalışılan özelleştirme programı ile sendikaların etkinliğini azaltma yoluna gidildiğini ima etti. Atalay konuşmasında, Kuzey Kıbrıs’ta biraz devletin ağırlığı, biraz sendikaların çok farklı bir düzenlemesi olduğunu söyleyerek milli gelirin 15 bin dolar civarında olduğunu iddia ederek şu ifadeleri kullandı: 

 

“YANİ SENDİKA CUMHURİYETİ GİBİ BİR ŞEY…”

“Yani sendika cumhuriyeti gibi bir şey. Bu özelleştirmelerle o yönde büyük bir rahatlama sağlanıyor. Şu anda Kuzey Kıbrıs'ta fert başı milli gelir 15 bin dolar civarında. Hayat standardı çok yükseldi. 47 bin öğrenci şu anda üniversitede okuyor. Ekonomik hayat da Kuzey Kıbrıs'ta çok iyi gidiyor. Orada biz şöyle düşünüyoruz; müzakereler şöyle ya da böyle sonuçlanır, biz orada elimizden geleni yapıyoruz, ilkelerimiz belli, biz eşit haklara sahip iki taraflı bir yapıyı orada savunuyoruz, halen o çözümden yanayız ama Rum tarafı daima oyalıyor. Şimdi bir de dönem başkanlığı vesaire verdiler oraya, dönem başkanlığını da yürütemiyor. Bu müzakere nasıl giderse gitsin biz Kuzey Kıbrıs'ı güçlendiriyoruz. Eskiden Türk kesiminden Rum kesimine alışveriş için gidilirken şimdi Rum kesiminden Türk tarafına geliniyor.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 841 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler