1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. Solda Büyük Koalisyon…
Kutlay Erk

Kutlay Erk

Yazarın Tüm Yazıları >

Solda Büyük Koalisyon…

A+A-

Kuzey Kıbrıs solunun önünde iki önemli olay var… Kıbrıs sorunu çözüm süreci yeniden başlayıncaya kadar geçecek süre içinde yapılması gereken işler ve gelecek on ay içinde Kuzey Kıbrıs’ta yapılacak genel ve yerel seçimlerde kesin çoğunluğu elde etmeyi başarmak…

Aslında her ikisi de birbirini tetikleyecek olgulardır, yeter ki sol doğru vizyonla tetiğe bassın… “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” sloganı ile meydanlara toplanabilecek tüm kesimlerin temsilcisi olan siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin öncelikle bir araya gelmesine ihtiyaç var… Bu birlikteliğin oluşması için kolaylaştırıcılığı da sol siyasi partiler yapabilir.

Kuzey Kıbrıs insanının kimliği, toplum mühendisliği tasarımı ve teknikleri ile değiştirmek isteyenlerin saldırgan ablukası altındadır. Buna karşı-direnç de Kıbrıs’ta federal çözüm umutlarını canlı tutup büyütecek barış mühendisliği tasarımı ve teknikleri ile güç kazanabilir. Bu mühendisliği uygulamanın sorumluluğu da sol siyasi partilerdedir. Dolayısıyla, Kuzey Kıbrıs solunun, farklılıklarını dondurup, ortak yönleri üzerinden işbirliğini gerçekleştirmesi barış mühendisliği misyonu için önemlidir. Yani, adaya çözüm ve barışı getirecek olan sol, önce kendi arasında barışık işbirliği yapmanın örneğini sergileyebilirse, genel kamuoyundan büyük saygı ve güven alabilecek, çözüm ve barış konusunda benzer düşünen tüm diğer kesimlerin temsilcisi olan örgütlerin de katılımını ve katkısını sağlayabilecektir.

Böylesine bir yapı, statükocuları etkisiz kılar. Hatırlanacağı üzere, 2000’li yılların başlarındaki böyle büyük bir koalisyon oluşumu ve eylemliliği, Türkiye’nin Kıbrıs sorunu çözümü için iki devletliliği veya konfederasyonu benimseyen resmi politikasını, Lefkoşa’da meydanlarında toplanan on binlerin talep ettiği federal çözüme değiştirmiştir; Denktaş’a da “git halkını ikna et” denilebilmiştir. Şimdi bunun yeniden başarılması Kıbrıs’ta çözüme ulaşmakta değerli bir vasıta olacak. Dolayısıyla, sol siyasi partiler kendi aralarında ön toplantılar yapıp, birlikteliğin vizyonunu, misyonunu ve misyonu yerine getirecek çalışmaların mekanizmasında uzlaşabilir ve stratejik ve eylem planlarını kurgulayabilirse, mutlu son ufukta görünür olabilecek.

Kuzey Kıbrıs solunun bu büyük koalisyonu, liderler yeniden görüşmelere başlayana kadar, Güney’de benzer düşünen örgütler nezdinde girişim yapıp, iki halkın birbirini anlaması, yakınlaşması, yaralarını sarması ve çözümün getireceği faydaları, çözümsüzlüğün getireceği tehdit ve tehlikeleri beraber tespit etmesi ve halklarına taşıması halinde ölü zamanı çok iyi değerlendirmiş olacaktır. Çözüme hazır olmayan Kıbrıslı Rum çoğunluğun, Güney Kıbrıs siyasetinin gayretleri ile fikir değişmesi uzun zaman alacağa benziyor, ancak böylesine bir barış mühendisliği çalışması süreyi kısaltabilir.

Bu çalışmaların yaratacağı genel siyasi iklim, Şubat 2018’de Güney Kıbrıs’ta yapılacak başkanlık seçiminde, çözüm yönünde güvenilir bir adayın seçimi kazanmasına yardımcı olabilir; sonrasında da Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerde sol siyasi partilerin daha güçlü çıkmasını sağlayabilir. Bunların sonucunda da çözüm görüşmeleri yeniden ve erken başlayabilir, sonuç alıcı verimlilikte sürdürülebilir.

Ancak, solun büyük koalisyonu, sol partilerin seçimlere de ittifak içinde girmesini gerektirmiyor. Geçmiş uygulamalar irdelendiğinde, seçimlerde böylesine ittifakların karşı ittifak yarattığı, Kıbrıslı Türk seçeninin de bunu sevmediği ve sanıldığı gibi davranmadığı görülür; cepheleşmeyi başlatanlar seçimde umduğunu da bulamadı… Dolayısıyla, solun büyük koalisyonu çözüm süreci üzerinde yoğunlaşıp, seçimlerde de eleştiri ve yermeyi sağ ve statükocu partilere yönelik yaparsa, seçmenin dikkat ve ilgisini toplayabilir, sempati ve umut sol partilerin adayları üzerinde odaklanabilir; sol partiler ayrı ayrı da olsa, toplamda statükoculara ezici üstünlük sağlayabilir. Hem yerel, hem genel seçimlerde sol partilerin böyle bir sonuç elde etmesi ve hükümeti kurabilmesi çözüm sürecine güven ve dinamizm kazandıracak, Kıbrıs Türk kimliğini değişmek isteyen toplum mühendislerinin gayrtetlerini de boşa çıkaracaktır.   

Kıbrıs Türk solunun büyük koalisyon oluşturması için inisiyatifi kim alacak? CTP… Ama büyüklük, önderlik, kendine fayda sağlamak için değil, başlangıç vuruşunu yapmak için… Ondan sonra koalisyona katılımcılar kendi iç çalışmalarını en uyumlu, en verimli şeklinde yapabilmek için, azami sinerjiye ulaşabilmek için ‘tam eşit katılımcılık - dönüşümlü başkanlık’ ilkeleri ile ‘barış içinde bir arada’ çalışabilirler…

Türkiye hükümetinin toplum mühendisleri, Kuzey Kıbrıs’taki işbirlikçileri ile Kıbrıs Türk kimliğini değiştirme ve Kıbrıslı Türkleri kendi tahakkümleri altına alma gayretlerini çok aleni ve sistemli olarak yapıyor. Kimlik ve aidiyet, insanların en temel ihtiyaçlarındandır; geçen yüzyılda Kıbrıs Türk kimliğini ve Kıbrıs adasına dair aidiyetini İngiliz sömürgesine ve hakimiyetci Kıbrıs Rum siyasetine karşı koruyabilen Kıbrıslı Türkler, şimdiki yüzyılda da Türkiye’nin siyasal İslam tezli hükümetine karşı koruyabilir, eğer Kıbrıs Türk solu büyük koalisyon marifetiyle barış mühendisliğini uygularsa…

Bu yazı toplam 2046 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar