1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SOKAK MECLİSİ' İSKELE'DE
SOKAK MECLİSİ İSKELEDE

'SOKAK MECLİSİ' İSKELE'DE

Esnaf ‘Sokak Meclisi’ni sürdürüyor Tulga: Günde 6 işyeri kapanıyor Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) ve odayı oluşturan birliklerin Lefkoşa Kuğulu Park’ta “Sokakta Çözüm” sloganıyla başlattığı çadır eylemi ön

A+A-

 

 

Esnaf ‘Sokak Meclisi’ni  sürdürüyor


Tulga: Günde 6 işyeri kapanıyor

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) ve odayı oluşturan birliklerin Lefkoşa Kuğulu Park’ta “Sokakta Çözüm” sloganıyla başlattığı çadır eylemi önceki akşam İskele Ecevit meydanında gerçekleşti.

Eylem kapsamında “Seçenek Vardır: Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı” adı altında oluşturulan “Sokak Meclisi”nde ülke ekonomik ve sosyal sorunları esnaf, zanaatkarlar, sivil toplum örgütü ve sisyasi parti temsilcilerinin katılımıyla ele alındı.

 ‘Sokak Meclisi’nde konuşan İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Başkanı Hüseyin Öztörel, esnafın emeğini esirgemeyen, ekmeğini alınteri ile kazanan bir kesim olduğunu, ülkede ekonomik ve sosyal sıkıntılar bulunduğunu, sorunlara duyarlılık gösteren esnaf ve zanaatkarların bölgelerde yakılan ateşin başında tepkilerini koymak için bir araya geldiklerini belirtti. Sosyal sigortalar yasası, muhaceret yasası, bileşik faize ilişkin yasaya birçok toplum kesiminin tepkili olduğunu ifade eden Öztörel, ülkede sürdürülebilir bir durumun kalmadığını, esnafın her gün mahkemelerde olduğunu ve kepenk kapatmak durumunda kaldıklarını vurguladı. 5 Aralık tarihinde bu yasaların mecliste görüşüleceğini söyleyen Öztörel, bu tarihin toplumun miladı olacağını, toplumun değerlerinin yok olacağı bir gün de olabileceğini belirterek, bunun olmaması için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

 


"İŞSİZLİK ARTIYOR, İŞYERLERİ KAPANIYOR"

 

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga ise ‘Sokak Meclisi’nde yaptığı konuşmada hükümet göreve geleceğinde devletin kamu harcamalarını kısarak, daha sağlıklı, sürdürülebilir bir yapı kuracağı vaadinde bulunduğunu, ancak bugün işsizliğin her gün hızla artmaya devam ettiği, günde 6 işyerinin kapandığı bir ortamda bulunulduğunu belirtti. Mahkeme kayıtları üzerinden hacizlerin bir yılda 17 bin olduğu, bankalardan kredi alan ve ödeme konusunda sorunlu olan kişi sayısının 10 bin olduğunu belirten Tulga, böyle bir ortamda sosyal sigorta primlerinin artırılması, kaçakları yasalaştıracak olan muhaceret yasasının geçmesi, emeklilik yaşının 60’lara yükseltilmesi ve elektiriğe yapılan zammın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Tulga, “Tüm bunlara rağmen esnaf ve zanaatkarlar olarak, toplum olarak seçeneksiz olmadığımızı biliyoruz, bu sıkıntıları farklı bölgelerde yaktığımız ateş başında gerçekleştirdiğimiz ‘Sokak Meclisi’nde çözüm önerilerimizle birlikte tartışıyoruz, umudumuz var, çünkü biz bu ülkede yaşıyoruz” dedi. Ülkedeki nüfus sayısı ile kimin ne iş yaptığına dair kayıtların da tutularak açıklanması gerektiğini ifade eden Tulga, konuşmasında ülkedeki sorunlara rağmen anti-tekel yasaları olmadan özelleştirmeler yapılmasının da kabul edilemeyeceğini önemle vurguladı.

Bölge esnafı da ‘Sokak Meclisi’nde yaptığı konuşmalarında sorunları aktararak çözüm önerileri sundu. İç İşleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, TDP Mağusa Milletvekili Mustafa Emiroğulları, İskele Belediye Başkanı Halil Orun ve TDP İskele İlçe Başkanı Erkut Yılmabaşar da ‘Sokak Meclisi’nde görüşlerini paylaşarak geceye katkı koydu. 

Önceki akşam İskele’deki gerçekleştirilen ‘Sokak Meclisi’ eyleminden sonra esnaf ve zanaatkarlar Mağusa’da 2 Aralık Cuma gecesi 18.30’da Mağusa’da buluşacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 875 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler