1. YAZARLAR

  2. Ayşemden Akın

  3. Şoför Berlusconi
Ayşemden Akın

Ayşemden Akın

Yazarın Tüm Yazıları >

Şoför Berlusconi

A+A-


Çapkınlık ve yolsuzlukları ile ün salan İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi bu ününden dolayı özrü hak etti. Ford’un Hindistan’da üretilen bir modelinin reklamı için kısa bir film çekilmişti. Filmde Ford’un bu modelinde üç kadın, elleri arkadan bağlı ve ağızları bantlı olarak arabanın bagajına kapatılmış. Arabayı kullanan ise Berlusconi ve şöyle diyor:
Tüm dertlerimi bu arabanın geniş bagajında sığdırarak geride bıraktım.
ABD’deki Ford fabrikaları bu filmden dolayı özür diledi ve reklam filmini yayından geri çekti.
Ama Ford’un aklına kadınlardan özür dilemek gelmedi!
Belki de Berlusconi’den korkmuştur. Çünkü Berlusconi tüm yolsuzluk ve çapkınlıklarına rağmen hala güçlü ve iki ay önce yapılan seçimlerde neredeyse tekrar başbakan oluyordu. Bunun sırrı sahip olduğu güçlü televizyon ve gazetelerde.
***
Düşman dili
Kürtçenin seçmeli ders olarak Türkiye Cumhuriyeti okullarında okutulması için uzun süredir tartışmalar devam ediyor. Hükümetin Öcalan ile başlattığı diyaloga paralel olarak bu sorunun yakında çözüleceği tahmin ediliyor.
Belki önümüzdeki yıl…
Gazze’deki Hamas hükümeti ise elini daha çabuk tuttu.
Hükümet 16 ortaokulda düşman İsrail’in dili olan İbraniceyi seçme ders olarak koydu. Yani isteyen öğrenciler İbraniceyi öğrenecek. İlginin çok yoğun olduğunu gören hükümet, önümüzdeki yıl aynı dersi lise ve üniversitelerde öğretilebileceğini söylüyor. Öğrenciler ise bu dersi seçerken ‘düşmanımızı tanımak istiyoruz’ diyorlar.
Nüfusu 1,5 milyon kadar olan Gazze, İsrail kuşatması altında ve halkın neredeyse yarısı işsiz. Savaştan dolayı daha önceleri gündelik işçi olarak İsrail’e giden 100 bin kadar Filistinli şimdi artık gidemiyor. Oysa hepsi ‘düşmanının’ dilini, İbraniceyi iyi biliyor.
***
Keyfe keder
Sigaranın kadın ya da erkek olsun insanlar için ne denli zararlı olduğunu bilmeyen yok. Ama yine de içen içiyor. Dün CHP’nin Ankara milletvekili Sinan Aygün normal sigaraya alternatif olarak sunulan elektronik sigara ile ilgili bir soru önergesi vererek bu sigaraların kimler tarafından ithal edildiğinin ve nasıl Türkiye’de pazarlandığının araştırılmasını istedi.
Tam da bu sırada medyada bir araştırmanın sonuçları yayınlandı.
Meğer erkeklerin %56’sı sigarayı genellikle arkadaşları ile birlikte sohbet ederken içiyormuş. Yani keyif için.
Kadın ise tersi.
Kadınların % 45’i genellikle morali bozuk, stresli, dertli ve depresyon halinde sigarayı içiyormuş.
Aynı araştırmaya göre bu psikoloji ile sigara içen kadınların çocuklarında  % 8 oranında karamsarlık ve mutsuzluk gözlenmiş.
***
Sağlıklı kötümserler
İngiltere’de yapılan ve farklı yaş gruplarından 40 bin insanı kapsayan bir araştırmaya göre aşırı iyimserler biraz vurdumduymaz oldukları için kötümserlere göre daha fazla sağlık problemleri yaşıyormuş. Kötümserler ise daha dikkatli yani pinpirikli oldukları için sağlıklarına daha fazla dikkat ediyor ve dolayısıyla çok daha az hastalanıyorlarmış. Yine araştırmaya göre kötümserler aşırı iyimser olanlardan ortalama 10 yıl kadar fazla yaşıyorlarmış. Tabii gen yapılarında anormal bir durum yoksa.
***
Cazibe meselesi
Bugün hep araştırmalardan gittiğimize göre biraz da kendimize bakalım. Yani kadın ve erkeklere...
10 kadar Avrupa ülkesini kapsayan bir araştırmaya göre kadın ve erkeklere iki soru sorulmuş:
Kendinizi en alımlı bulduğunuz yaş hangisidir?
Size göre karşı tarafın en alımlı yaşı hangisidir?
Sonuçta kadınlar en alımlı yaşlarının 30-31 olduğunu söylerken erkekler bu yaşı kadınlar için 27-29 olarak belirlemiş. Kadınlar ise erkekler için 34-35 demiş. Aynı araştırmaya göre kadınlara göre erkekler 53-58 yaşından sonra ilgi çekmez olurmuş. Erkekler ise kadınlar için 41- 43 yaşını sınır olarak belirlemiş.
Araştırmaya katılanların büyük bölümü estetik ameliyatların, gençleştirici tedavilerin ve yaşam standartlarının yükselmesini bu yaş sınırlarını etkileyen unsur olarak da kabul etmiş.

Bu yazı toplam 919 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar