1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SOFİ’NİN MALI YİNE AİHM’DE
SOFİ’NİN MALI YİNE AİHM’DE

SOFİ’NİN MALI YİNE AİHM’DE

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Nazire Sofi isimli Kıbrıslı Türk’e 500 bin Euro tazminat ödeyip, serbest erişim verdiği Larnaka’daki taşınmazlar için şimdi de iki evden birinin ikincil sahibi (müşterek) olan Sofi’nin kızkardeşi Hatice İnal

A+A-

 

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Nazire Sofi isimli Kıbrıslı Türk’e 500 bin Euro tazminat ödeyip, serbest erişim verdiği Larnaka’daki taşınmazlar için şimdi de iki evden birinin ikincil sahibi (müşterek) olan Sofi’nin kızkardeşi Hatice İnal, AİHM’e başvurarak, “kullanım kaybı tazminatı” talep ediyor.
Politis haberi “Kız Kardeşi Unuttular... Kıbrıslı Türk Nazire Sofi’nin Taşınmazı Yine AİHM Önünde... Kız Kardeşine Kullanım Kaybı İçin Tazminat Ödenmişken, Hatice İnal, Larnaka’daki Taşınmazın Kullanım Kaybı İçin Tazminat Talep Ediyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Gazete, Larnaka’daki taşınmazın Kıbrıs Rum İçişleri Bakanlığı bünyesindeki “Kıbrıs Türk Malları Vasiliği” tarafından (Sofi’nin Strazburg’a başvurusundan sonra ulaşılan mahkeme dışı uzlaşı ile) yapılan dostane anlaşma ile “kurtarılmasına” karşın Sofi’nin kız kardeşi ve iki evden birinin ikincil sahibi (müşterek) olan Hatice İnal’ın kullanım kaybından dolayı tazminat talebiyle AİHM’e başvurduğunu yazdı.

“ÖNCE KIBRIS MAHKEMELERİ…”

 

Haberde, AİHM’in, başvuru sahibine, önce iç yargı imkânlarını tüketmesi gerektiğini, bunu yapmadığı için başvurusunun kabul edilmediği cevabını birkaç gün önce verdiği belirtildi. Gazete, İnal’ın, Nazire Sofi ile dostane anlaşmanın yapılmasından iki hafta sonra Rum İçişleri Bakanlığı’ndan mektupla maddi tazminat talep ettiğini ancak bakanlığın, hem Larnaka’daki taşınmazın artık Vasilik yönetiminde olmadığı, hem de tazminatın kız kardeşine ödendiği cevabını verdiğini yazdı. Gazete, özetle şöyle devam etti:
“İnal’a, kendi payını almak için kız kardeşine başvurması tavsiye edildi. AİHM, İnal’ın talebinin özüne (yani Sofi’ye ödenen tazminatın tedavi olarak görülüp görülmediği ve iki sahibi olan bir taşınmaz için her iki sahibinin de rızasının gerekip gerekmediği) girmedi ve başvuru sahibine, önce Kıbrıs mahkemelerine başvurması gerektiğini söyledi.
Dolayısıyla, Vasiliğin çökmesinden ve çok yüksek meblağda tazminattan korkan yönetimin 2010’da ‘sürüklendiği’ dostane anlaşmanın, taşınmazın ikincil sahibin hak ve taleplerini de kapsayıp kapsamadığı ve günün sonunda yönetimin aynı taşınmaz için ilave tazminat ödemek zorunda kalıp kalmayacağı sorusu gündeme geliyor. Hukukçular bunu Hukuk Dairesi’nin gafı olarak yorumluyor.
Şuna dikkat çekelim, yönetim ve Sofi arasında yapılan 2010 tarihli dostane anlaşmada, Larnaka’daki taşınmazın Kıbrıs Türk Malları Vasiliği’nin uhdesinden çıkartılması kabul ediliyor ve mal sahibine, ikincil mal sahibine ve onların mirasçılarına malı kullanma izni veriliyor. Ancak malın ikincil sahibinin tazminat parasından alacağı paydan söz edilmiyor.”

ESKİ RUM MALI “SATMAK 7, SATMA GİRİŞİMİNDE BULUNMAK 5 YIL”

Fileleftheros “Mal Gasplarına 7 Yıl Hapis... Yasa Önerisi Meclise Sunuldu” başlıklı haberinde, KKTC’deki eski Rum mallarının kullanılmasının Güney Kıbrıs tarafından “sui generis/ kendine özel” kabul edileceğini bildirdi.
Gazete, Gary Rob isimli İngiliz’in KKTC’deki eski Rum mallarını kullanmasından sonra görülen boşluk üzerine DİSİ milletvekilleri Kiriakos Haciyannis ve Sotiris Sampson tarafından Rum meclisine sunulan yasa önerisinin KKTC’deki eski Rum malı “gasplarının” ‘sui generis’ addedilmesini öngördüğünü yazdı.
Habere göre, yasa önerisinde “gasp maksadıyla başka birine ait taşınmaz malı alıp, satan kişi suç işlemiş sayılır ve 7 yıl hapsi söz konusudur. Yine, aynı suçu işleme girişiminde bulunan da suçludur ve 5 yıl hapsi söz konusudur” ifadesi yer alıyor.
Yasa önerisinde, KKTC’deki eski Rum taşınmaz mallarının alım-satımı şu şekilde tarif ediliyor: “Başka birinden toprak satın alma veya kiralama veya başka birinden ipotek kabul etme veya herhangi bir şekilde borçlandırmayı kabul etme veya taşınmaz malı herhangi bir şekilde kullanmayı kabul etme veya kullanma veya taşınmaz maldan şahsi çıkar elde etmek için başka birinden satın almak veya kiralamak için anlaşma yapmak”
Taşınmaz malın da “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin otoritesi dışında kalan, Türk askeri tarafından işgal edilmiş bölgede bulunan taşınmaz” olarak tarif edildiği yasa önerisi, Rum Meclisi Hukuk Komitesi’ne sunuldu. Tasarının, çok yakında genel kurulda görüşülmesi bekleniyor.

 

 

 

Bu haber toplam 825 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler