1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Skandal, İstifa etiği ve BRTK
Skandal, İstifa etiği ve BRTK

Skandal, İstifa etiği ve BRTK

Son bir haftadır Kuzey Kıbrıs spor gündeminde yer alan ve KKTC A Milli takımının katıldığı 5.VIVA Dünya Kupası’nı, Kuzey Kıbrıs medyasına servis etmek için KTSYD tatrafından iki arakadaşımız görevlendirilmişti. YENİDÜZEN ve KIBRIS gazetelerinin spo

A+A-

 

 

Son bir haftadır Kuzey Kıbrıs spor gündeminde yer alan ve KKTC A Milli takımının katıldığı 5.VIVA Dünya Kupası’nı, Kuzey Kıbrıs medyasına servis etmek için KTSYD tatrafından iki arakadaşımız görevlendirilmişti.  YENİDÜZEN ve KIBRIS gazetelerinin spor şefleri Burhan Gürkan ile Songuç Kürşad  bu görevlerini başarı ile yerine getirirken, KIBRIS gazetesinde  görevli,  KTSYD yönetim kurulunda da yer alan  bir arkadaşımız  aklınca kendince  gazetesine  avantaj sağlamak ve haksız rekabet  adına yaptığı  bir haber birden spor gündemini değiştirdi.

Bilindiği gibi, geçtiğimiz Çarşamba akşamı KKTC A Milli takımı ile Provence takımının maçı gece saat 23.30 alınmıştı. Bu durumda, turnuvayı KTSYD adına  izlemekle görevli Gürkan ve  Kürşad tüm gazetelere çektikleri bir mesajda maçın geç saatlerde sona ereceği ve haber servisinin de bir gün sonra yapılacağını bildirmişlerdi.

Bunun üzerine tüm gazeteler spor sayfalarını normal şekilde kapatıp, ayrıldılar. Ne var ki, Perşembe sabahı KIBRIS gazetesini okuylanlar KKTC-Provence maçının sonucunu tüm detayları ile okudular. Bu şaşkınlık üzerine KTSYD Başkanı Gençkaçmaz ve üyeleri görsel medya tarafından “ETİK” davranılmadığı gerekçesiyle adeta bombardımana tutuldular. Çünkü, Gençkaçmaz ve Kuzey Irak’ta bulunan Songuç Kürşad KIBRIS gazetesinde görev yapıyorladı.

Dolayısıyle, gazetelerine avantaj sağlamak adına KTSYD’yi kullandıkları söylemleri bir anda spor kamuoyunu sardı. Her ne kadar da Gençkaçmaz katıldığı televizyon programlarında  ve Kürşad bu olaydan haberleri olmadığını iddia etselerde, bunun inandırıclığını kanıtlamaları çok zordu.

Bu konuya hassasiyet gösteren YENİDÜZEN gazetesi dün, spor sayfasında “Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği şimdi ne yapacak?” başlıklı bir yazı yayınladı.

Bu yazıda, dış temaslarda  “KTSYD’nin eş zamanlı haber yayınlama” adına bu kuralın birileri tarafından kırıldığı ve haksız rekabet sağlandığı belirtilirken, bu olaya sebebiyet veren  “ilgili gazete

ve derneğin saygınlığı ile prensiplerini gölgeleyen sorumlular hakkında gerekli yaptırımların gündeme gelip gelmeyeceği sorgulanıyor.

İşte, durum böyle vahim ve bir skandal niteliğini taşıyor.  Zaten, son zamanlardaki icraatlarıyle KTSYD’yi bir ahbap-çavuş derneğine dönüştürenler, kendilerine dur denmeyince her türlü etik olmayan davranışları pervasızca sergiliyorlar.

Bu durumda merak edilen husus KTSYD Başkanı Ogün Gençkaçmaz’ın  ne yapacağıdır. Gençkaçmaz’ın “Benim bu olaydan haberim yoktu” demesi kendisini ve yönetimini aklamaz. Hatta, söz konusu yönetim kurulu üyesini sözlü uyarmaları da bu skandalı temizlemez.

Çağdaş ülkelerde işlerini gerekli şekilde yapamayan sorumluların kullandığı bir istifa kurumu vardır. Bu istifa veya görevden alma söz konusu üye ile mi sınırlı kalır yoksa KTSYD  başkanı ile yönetim kurulu mu istifa eder bilmem ama YENİDÜZEN’in söz konusu yazısının sonunda dendiği gibi “Ümit ediyoruz ki, Kıbrıs Türk Spor Medyası, işbirliği ve dayanışma ruhunu rekabetçi duygulara mahkum eden sorumluları unutmayacaktı”.

BRTK işine  geldiği gibi mi?

Bu arada, 5.VIVA Dünya Kupası öncesinde bu kupaya sahip çıkan ve hergün spor haberleirnde olayı ülke gündeminde tutan BRTK, bu kupaya Futbol Federasyonu tarafından davet edilmeyince “VIVA ile ilgili haberlere adeta ambargo uygulamaya başlamıştı.

Ne var ki, KIBRIS gazetesinin  KKTC-Provence maçını tek taraflı yayınlamasıyle, birden VIVA Dünya Kupası haberlerini gündeme getirip, müthiş bir eleştiri kampanyası başlattı.  Bu da izeyicilere garip geldi.

 


 

Dünya (VIVA) Kupası bile bize büyük geldi

Büyük bir gösterişle yani alayla-velayla katıldığımız VIVA Dünya Kupası’nda garip DARFUR’u 15-0 gibi farklı bir skorla mağlup edince, başarımızı yere göğe sığdırmadık.

Bir anda, kendimizi gerçek dünya kupasında zannettik. Hoş, bu turnuvaya birileri VIVA Dünya Kupası! Diyor. Allah aşkına bunun neresi Dünya Kupası. Afrika’dan iki kabile, Tamil gerillaları, zavallı Tibet’liler ve Avrupa’nın tarihten kalma bir Ortaçağ şövalyeliği.. İşte, böyle bir organizasyona VIVA DÜNYA Kupası diyoruz. Diyoruzda, DARFUR zaferinden sonra, bu Provence isimli Girne’den küçük beylik bizi 2-1 yenmez mi. Birden fiyakamız bozuldu ve VIVA Dünya Kupası’nın bile bize büyük geldiği görüldü. 


 

Teknik adamlar bir adım önde

Geçtiğimiz hafta, Kuzey Kıbrıs sporuna damgasını vuran ve müthiş kurumlaşmasıyle diğer sivil toplum örgütlerine örnek olan Süleyman Göktaş başkanlığındaki  Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği  görkemli bir seminer daha düzenledi.

Malpas Otel konforunda düzenlenen seminere konuşmacı olarak, Prof.Dr.Niyazi  Eniseler, Doç.Sürhat Müniroğlu ve Türkiye’nin ünlü ve adı dört büyükler ile anılan, her gittiği takımda başarıyı yakalayan Samet Aybaba katıldı.

İki gün boyunca 170 teknik adam, bu değerli hoclardan biliglerini tazelediler. Bu seminerde, anlatılanları can kulağıyle dinleyen ve bir şeyler kapmaya çalışan antrenörleri hayranlıkla izledim. Konuşmacıları hayranlıkla izledim  ve en önemlisi bu semineri organize eden ve aynı zamanda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Koordinatörü Göktaş’ı böylesine müthiş bir organizasyona imza attığı için hayranlıkla izledim. Bugüne kadar, hakemlerimizin başarılarından dolayı hekemeri hep futbolumuzun bir adım önüne koyuyorladı. İzninizle, ben  teknik adamlarımızı futbolmuzun bir adım önüne koyuyorum. Umarım, bu vizyonlarını bu sezon liglerimize taşırlar. Alkışlar Göktaş. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 741 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler