1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Siyasi Tarih
Siyasi Tarih

Siyasi Tarih

Bu hafta Ahmet Ümit’in yeni kitabını aldım. Ve siz bu satırları okurken, ben de kitabı okumaya başlayacağım. Doğrusu İstanbul Hatırası kitabından sonra yeni kitabında neler yazmış merak ediyorum. Yine sevdiğim bir yazarın Can Dündar’ın Aş

A+A-

 

 

Bu hafta Ahmet Ümit’in yeni kitabını aldım. Ve siz bu satırları okurken, ben de kitabı okumaya başlayacağım. Doğrusu İstanbul Hatırası kitabından sonra yeni kitabında neler yazmış merak ediyorum. Yine sevdiğim bir yazarın Can Dündar’ın Aşka Veda isimli yeni kitabı çıktı. Aşka Veda kitabını da alıp bir an önce okumak istiyorum. Kitapsız kalmayınız.

Mutlu haftalar...

 


 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Antik Ankara

Haluk Sargın, Arkadaş Kitabevi

 

Antik Ankara, Ankara'nın tarihsel kimliğini, birbirinden farklı uygarlıklardan günümüze kalan mirası ortaya çıkarmayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlıyor. Acaba mürekkep balığının 193 milyon yıl önce yaşamış ataları Ammonoidlere ait fosillerin Ankara'da bulunduğunu kaçımız biliyoruz? Peki Ankara ormanlarının, ilk insana benzeyen Ankara Maymunu'na ev sahipliği yaptığını ya da Roma İmparatorluğu'na dair en önemli belgenin Ankara'da bulunduğunu duymuş muydunuz? Hacı Bayram Camii'nin, Frig ana tanrıçası Kibele'nin ve Galatların baş tanrısı Men'in tapınakları ile aynı yerde olduğunu, hatta Augustus Tapınağı ile yan yana durduğunu bilenlerin sayısı ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmiyor.

 

 

Matematik

Matematik Geleceği kestirebilir mi? Ve Diğer Büyük Sorular

Tony Crilly, Versus Yayınları

 

Büyük Sorular dizisi okurun gündemine tarih boyunca insanların aklını kurcalamış temel felsefi ve bilimsel sorunları taşıyor. Bu sorulara en büyük düşünürlerin verdiği cevapları sunuyor. Büyük
 Sorular: Matematik başlığında Tony Crilly bilinen ilk sayılardan kaos teorisine kadar matematiğin tam kalbinde yatan ve içinde yaşadığımız dünyayı anlamamız için elzem olan 20 temel soruyu tartışıyor.

 

 

Aşka Veda

Can Dündar, Can Yayınları

 

Aşka Veda, Can Dündar'ın aşka dair yazılarını bir araya getiriyor. Körkütük, sırılsıklam aşkları, özlemi, yalnızlığı, ayrılığı ve terk edilme acısını; "kâh içten içe kabaran kâh gürül gürül çağlayan o deli nehri," anlatıyor.
 Siyasetten ve popüler kültürden kadın ve erkeklerin zaman içinde değişen yüzlerine bakıyor. "Söylenmemiş o iki sözcük yüzünden heba olup gitmiş" nesiller ile nihayet kavuşan ama mutsuz mu mutsuz olan günümüz gençliğini karşılaştırıp şiirini kaybeden zamane ilişkileri sorguluyor. Şehvet sevdadan soyunduğunda, Eros okunu kırdığında, piyasa duruma el koyduğunda aşkın nasıl can çekişmeye, körelip çirkinleşmeye başladığını sergiliyor.

 

 

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım

Hasan Cemal, Everest Yayınları

 

 “Bugüne kadar dokuz kitap yazdım.Beni en çok zorlayanKimse kızmasın kendimi yazdım oldu.
İnsanın kendi siyasal geçmişiyle hesaplaşması, kendi kendisiyle yüzleşmesi kolay değil
Hele bizdeki gibi itiraf geleneği de pek olmayan bir ülkede, "ben bir zamanlar böyle düşünüyordum, şimdi değiştim," diyebilmenin epeyce güçlükleri olduğunu yaşayarak da gördüm.”

 


 

 

HAFTANIN KİTABI

 

 

Siyasi Tarih

İlkçağlardan -1918’e

Oral Sander, İmge Kitabevi

 

Siyasi Tarih, konusunda okunacak en iyi çalışmalardan biri kuşkusuz Oral Sander’in Siyasi Tarih kitabıdır. Her ne kadar tarihin siyaset boyutunu sevmesem de devletlerin nasıl şekillendiği, coğrafyaların, sınırların nasıl belilenip çizildiği, hangi antlaşmalar yapıldığı ve günümüz dünyasını nelerin şekillendirdiğini bilmek açısından siyasi tarih önemlidir.

   Oral Sander’in kitabı iki ciltten oluşuyor. İlk cilt İlkçağdan başlayıp 1918’e kadar uzanıyor.Tarih nedir? Tarihte eğilim nedir? Sorularına cevaplar arayarak başlıyor kitap.Tarıma dayalı uygarlıkların doğuşu, İslam dünyası ve üstünlüğü, Orta Çağ Avrupa’sı ve feodalizm konularına yer veriliyor. Batının üstünlüğü, Yeni Çağ Avrupa’sı ticaret, burjuvazi ve gelişmeler, kentlerin doğuşu konuları ve geçen süreç hakkında bilgiler aktarılıyor. Devrimler döneminde Amerikan Devrimi ve bağımsızlık savaşı’na yer veriliyor. Fransız Devrimi ve dünyayı etkilemesi, Viyana Kongresi ve Avrupa coğrafyasında değişime yer veriliyor. 1830-1848 Devrimleri anlatılıyor. Sanayi Devrimi ile değişim süreci ve sömürgecilik, sömürge imparatorlukları, değişen dünya düzeni ve dünya devletleri anlatılırken başta İngiltere olmak üzere büyük sömürge imparatorluklarına yer veriliyor.

   Dünya devletlerinin bloklara ayrılması, ekonomik rekabet ve I. Dünya Savaşı’nın başlaması... Savaş süreci, savaşın siyasi olayları , yapılan gizli ve açık antlaşmalara yer veriliyor.

   Siyasi Tarih açısından ele alındığında Oral Sander’in anlatımı ve yorumlamaları, konuları ele alışı ve çözümlemeleri değerlendirildiğinde gerçekten değerli bir kitap. Özellikle siyasi tarih ile ilgilenenlerin, tarihte bir olayı, antlaşmaları vb. konuları öğrenmek isteyenlerin başvuru kaynağı olan bir kitap...

 


 

KİTAP DÜNYASI...

 

Eray Canberk, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan son şiir kitabı Kent Kırgını - Toplu Şiirler (1960 - 2010) ile 2012 Necatigil Şiir Ödülü'nü aldı.

 

78 yaşındaki şair, yazar ve yayıncı Güngör Gençay  yaşamını yitirdi. Toplumcu gerçekçi şiirin önemli temsilcilerinden Güngör Gençay, Gerçek Sanat Yayınevi’ni yürütmenin yanı sıra Emek Partisi’nin de kurucu üyesiydi.

 

Everest Yayınları’ndan çıkan Sultanı Öldürmek adlı son romanı ile büyük ses getiren Ahmet Ümit okurlar tarafından olduğu kadar edebiyat ve tarih çevreleri tarafından da övgüyle karşılandı İlk baskısı 100.000 yapılan Sultanı Öldürmek bir hafta gibi kısa sürede tükendi. Kitabın ikinci baskısı 50 bin adet yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler