1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİYASİ PARTİLER, BRÜKSEL’DE TOPLANDI
SİYASİ PARTİLER, BRÜKSEL’DE TOPLANDI

SİYASİ PARTİLER, BRÜKSEL’DE TOPLANDI

Kıbrıs’ın her iki yanından siyasi parti temsilcileri, Avrupa Birliği Komisyonu’nun düzenlediği tanıtıcı seminerlere katılmak üzere Brüksel’de buluştu

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs’ın her iki yanından siyasi parti temsilcileri, Avrupa Birliği Komisyonu’nun düzenlediği tanıtıcı seminerlere katılmak üzere Brüksel’de buluştu.

Kıbrıs’ın güneyinden etkinliğe katılacak olan partilerin listesi henüz kesinleşmezken, kuzeyden Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) ve Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) temsilcileri katılıyor.

Bugün başlayacak olan program çerçevesinde AB kurumları ile ilgili bilgilendirici seminerler yer alırken, katılımcılar, Kıbrıs (Güney) Yönetimi’nin AB dönem başkanlığı ve Lisbon Anlaşması’nın ardından Avrupa Parlamentosu’nun rolü hakkında bilgilendirilecek.

AB Komisyonu’nun üyesi Vasiliou ile görüşecek olan katılımcılar, AB yasalarında karar alma mekanizması içerisinde ulusal parlamentoların rolü, Avrupa’nın enerji politikası ile ilgili seminerlere katıldıktan sonra Avrupa Parlamentosu’nun ziyaret edecekler.

Politikacıların yanı sıra basının da katılacağı programı Kuzey Kıbrıs’tan YENİDÜZEN ile birlikte sadece bir yayın organı izliyor.

Brüksel’deki gezi sırasında neler yaşandı, Kıbrıs (Güney) Yönetimi’nin dönem başkanlığı ne anlama geliyor? Bu süreçte Kıbrıslı Türkler nerede duruyor? AB’nin enerji politikası gelecek ile ilgili yenilenebilir enerjiyi ne kadar ön plana çıkartıyor? Hepsi yarından itibaren gazeteniz YENİDÜZEN’de. 

 

Brüksel’den notlar… Brüksel’den notlar… Brüksel’den notlar…

-          Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle Brüksel’e saat 10.45 sularında vardık. Uçak Brüksel Havaalanına vardığı zaman dışarıda yağmur çiseliyordu, terminalden dışarı çıktığımızda ise günlük güneşlik. Brüksel havası, aynen birçok yerde olduğu gibi, bir dakikadan diğerine değişebiliyor. Kesin olan tek bir şey var… soğuk!!!

-          Rehberimiz nezaretinde bizi otele götürecek olan otobüse biniyoruz. Otobüste, organizasyona hangi siyasi partiden kimlerin katılacağı konusunda bir liste olup olmadığını soruyorum, yanıt “hayır”. Hızlı ve güvenilir bir biçimde bilgi almak ne yazık ki hiçbir yerde mümkün olmuyor.

-          Brüksel’de geçirilen ilk gün buradaki tek boş günümüz. İstanbul üzerinden gelen katılımcılar birkaç saat odalarında dinlendikten sonra kendilerini Brüksel’in tarih ve kültür ile dolu sokaklarına attılar.

-          Bugün oldukça yoğun bir program var. Sabah saat 9’dan 18.30’a kadar o seminer senin bu seminer benim şeklinde oradan oraya koşuşturacağız. Koşuşturma sırasında alacağımız bilgilerin yanı sıra Kıbrıs’ın her iki yanından organizasyona katılan politikacıların nasıl diyaloglar içerisine gireceği de ayrı bir merak konusu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler