1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİYASİ PARTİLER 'APLIÇ KAPISI'NIN AÇILMASINI İSTEDİ
SİYASİ PARTİLER APLIÇ KAPISININ AÇILMASINI İSTEDİ

SİYASİ PARTİLER 'APLIÇ KAPISI'NIN AÇILMASINI İSTEDİ

Ledra Palace toplantılarına katılan bazı Türk ve Rum Siyasi Partiler Lefke’yi Ziyaret Etti

A+A-Slovak Büyükelçiliği’nin organize ettiği Ledra Palace toplantılarına katılan bazı Kıbrıs Türk ve Rum Siyasi partiler bugün Lefke’yi ziyaret ederek, “Aplıç Kapısı”nın açılmasını istedi.

Slovak Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla Lefke’ye ziyaret gerçekleştiren siyasi partilerin temaslarıyla ilgili TAK’a açıklama yapan TDP Dış İlişkiler Sekreteri Sami Dayıoğlu, Ledra Palace’ta temsil edilen iki toplumlu siyasi partilerin Lefke Aplıç Kapısı’nın açılması talebine destek için bugün bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Sami Dayıoğlu, partilerin daha önce Lokmacı Kapısı’nın açılması için de girişimde bulunduğunu, ayrıca sadece Türk ve Rum halkları için değil diğer Maronit ve Ermenilerle ilgili de girişimler yaptıklarını anlatarak, bugün Aplıç Kapısı’nın, haftaya ise “Luricina Kapısı”nın açılması için girişimde yapacaklarını kaydetti.

Dayıoğlu, Aplıç Kapısı’nın açılmasının bölgeye canlılık getireceğini, iki bölge insanlarının geçişinin, Rum kesimindeki insanların da denize yani Gemikonağı’na ulaşımının kolaylaşacağına inanç belirterek, Aplıç Kapısı’nın Lefke’ye “nefes borusu” olacağını kaydetti.

Dayıoğlu’ndan alınan bilgiye göre, Lefke ziyaretine Slovakya Büyükelçiliği yetkililerinin yanı sıra; KKTC’den Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birlik Güçler (CTP-BG), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Güney Kıbrıs’tan ise; AKEL, DİSİ, DİKO, EDİ, EDEK, YEŞİLLER PARTİSİ, EPALXİ katıldı. 

 

 

 

Bu haber toplam 539 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler