1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SİYASİ İRADEYE İHTİYAÇ VAR'
SİYASİ İRADEYE İHTİYAÇ VAR

'SİYASİ İRADEYE İHTİYAÇ VAR'

Özersay, Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasında ortaya koyduğu argümanların parametreler dahilinde olduğunu, uluslararası toplumda da bu konuda en düşük bir endişe bulunmadığını söyledi.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasında ortaya koyduğu argümanların parametreler dahilinde olduğunu, uluslararası toplumda da bu konuda en düşük bir endişe bulunmadığını söyledi.

Rum tarafının al - ver ifadesinden rahatsız olduğunu kaydeden Özersay, Rum Yönetimi’nin toplumuna al - versiz çözüm olmayacağını anlatması gerektiğini belirtti.

Özersay, Türk tarafının masada ortaya koyduğu tezlerin, iki ayrı devlet ve konfederasyonu içerdiği yönündeki eleştirilerin İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde de var olduğunu anımsatarak, Rum tarafının her dönem bunu yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, BRT’de konuk olduğu programda, devam eden müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

“İHTİYAÇ DUYULAN SİYASİ İRADE”

Özersay, müzakere sürecinde argüman ve karşı argümanların masaya konulması döneminin büyük ölçüde tamamlanmasına rağmen yüzyüze görüşmenin al - veri zorlama açısından önemini sürdürdüğünü kaydetti.

Gelinen aşamada ihtiyaç duyulanın, siyasi kararlılık olduğunu söyleyen Özersay, “Siyasi iradenin kendisi değişmese de yüzyüze görüşme esnekliği ve al - veri zorlar, bu yönüyle önemlidir” dedi.

Kudret Özersay, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un da ikinci Cenevre görüşmesi sonrasında bu yönde tespiti bulunduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafının belli merkezlerde kendini ve pozisyonunu anlatma ihtiyacının arttığını belirtti.

Özersay, diplomatik misyonlarla yapılan temasların yanısıra karar alma merkezleri ve bu merkezlere yakın kaynaklarla yapılan temasların daha etkili olduğunu kaydetti.

“RUM AL - VER KAVRAMINI SEVMİYOR”

Kudret Özersay, Rum tarafının; al - ver kavramından rahatsız olduğuna dikkat çekerek, halkının bu karşı duruşunu değiştirme konusunda yönetime önemli bir görev düştüğünü söyledi.

Özersay, “Rum tarafı al - ver ifadesinden rahatsız oluyor. Bunu açıkça da ifade ediyor… Bu nedenle bu kavram kullanılmıyor... Ancak Kıbrıs Rum tarafı, toplumuna al – ver’siz çözüm olmayacağını anlatmak durumundadır” dedi.

Özel Temsilci Özersay, müzakerelerde, “Güvenliğin” iç boyutunda elde edilen uzlaşının ve “Ekonomi” ile “AB konularında” sağlanan yakınlaşmaların al - ver ile elde edildiğine dikkat çekti.

“KARŞILIK GÖRMEK KOŞULUYLA ESNEKLİĞE HAZIRIZ”

Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının karşılık görmek koşuluyla masada yer alan her konuda esnekliğe hazır olduğunu söyledi. Özersay, anlaşma olacaksa hiçbir tarafın tezlerinin yüzde yüz kabulünün mümkün olmadığının bilincinde olduklarını da belirtti.

Özersay, Birleşmiş Milletler’in sürece ilişkin hazırlayacağı raporun, devam eden süreç üzerindeki etkisiyle ilgili soruyu yanıtında, puan alma veya karşı tarafı suçlama hedefiyle müzakerelerde yer almayan Türk tarafının, parametreler çerçevesinde sorunun çözümü için müzakere ettiğini söyledi.

Özersay, “Amaç, sürecin başarılı olarak tamamlanması veya başarısız olursa bunu kanıtlamak... Belirsizliğe son vermek için uluslararası aktörleri harekete geçirmektir” dedi.

“ULUSLARARASI AKTÖRLER TEYİT EDİYOR”

Kıbrıs Türk tarafının masada; iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitlik temelinde federasyona ulaşmak için bulunduğunun altını çizen Özersay, “Bu hedef doğrultusunda ve parametreler dahilinde görüştüğümüzü uluslararası aktörler de teyit ediyor” dedi.

Kudret Özersay, Cumhurbaşkanı’nın masada ortaya koyduğu tezlerin iki ayrı devlet ve konfederasyonu içerdiği konusundaki eleştirilerin ise, İkinci Cumhurbaşkanı Talat döneminde de var olduğunu anımsattı.

Özersay, “Talat döneminde Fır Hattı ve Dış İlişkiler konusunda yaşanan tartışmaları ve Rum tarafının ‘iki devlet isteniyor’ şeklindeki açıklamalarını hatırlayın... Rum tarafı, her dönemde bunu yapıyor” dedi.

“HİÇBİR DÖNEM ÇAPRAZ OY KONUSUNDA ANLAŞMA OLMADI”

Kudret Özersay, Çapraz oy konusunda yapılan eleştirileri de anımsatarak, şunları söyledi:

“Ben sayın Denktaş döneminde de, Talat döneminde de, şimdi de, müzakere heyetinde yer alan ve hiçbir siyasi partiye bağlı olmayan biri olarak söylüyorum, hiçbir dönemde çapraz oy konusunda anlaşılmış bir şey yok ki Cumhurbaşkanı bunu bozmuş ya da geri gitmiş olsun. Sayın Talat da, çapraz oy konusunda bir anlaşma olmadığını Kıbrıs Türk halkına 1 Nisan 2010’de düzenlediği basın toplantısında açıkça ifade etmişti”.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 569 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler