1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SİYASİ HESAPLAŞMALARIN KURBANI OLACAK BİR LEFKOŞA YOK'
SİYASİ HESAPLAŞMALARIN KURBANI OLACAK BİR LEFKOŞA YOK

'SİYASİ HESAPLAŞMALARIN KURBANI OLACAK BİR LEFKOŞA YOK'

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, LTB’de yaşananları izlerken 18 sene önceki Gazimağusa Belediyesi’ni hatırladığını söyleyerek, 18 senede nüfus ikiye katlanmasına rağmen personel sayılarının azaldığını belirtti. “Belediyenin Si

A+A-

 

 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, LTB’de yaşananları izlerken 18 sene önceki Gazimağusa Belediyesi’ni hatırladığını söyleyerek, şu anda borçsuz bir belediye yönettiğine dikkat çekti

 

“SİYASİ HESAPLAŞMALARIN KURBANI OLACAK BİR LEFKOŞA YOK”

 

·        “Perde gerisini bilmiyorum ama bu krizdeki zigzaglar, partinin içindeki, Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan’ın rekabeti ve çatışmaları, sanki kurultay öncesi erken hesaplaşma noktası gibi oldu. Ama ne yazık ki bunun bedelini öncelikle belediye personeli ve Lefkoşa halkı ödüyor”

 

·        “LTB’nin gelirlerinin, çok kısa sürede, uygun yöntemlerle artırılması gerekiyor. Ve giderlerinin de azalabildiği kadar, olmazsa olmazlar dışında, azaltılması lazım. Burada birinci sırada olması gereken personelin maaşlarının bir biçimde çok süratle ödenmesidir, çünkü belediyeleri ayakta tutan, hizmeti ayakta tutan personeldir. Bu insanlar maaşlarını almadılar”

 

·        “Şu anda en önemli nokta personel maaşlarının bir biçimde ödenmesinin sağlanmasıdır. Bir iş yerinde personel maaşını almazsa o personeli hizmet yapmak için motive etmek mümkün değildir. Ama sadece maaş ödemek yetmez aynı zamanda bu kurumun yüzdürülmesi için daha radikal önlemler alınması lazım”

 

   Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, LTB’de yaşananları izlerken 18 sene önceki Gazimağusa Belediyesi’ni hatırladığını söyleyerek, 18 senede nüfus ikiye katlanmasına rağmen personel sayılarının azaldığını belirtti. “Belediyenin Sigorta, İhtiyat Sandığı gibi devletin hiçbir kurumuna borcu yok. Bankalara veya piyasaya vadeli alımlarımız haricinde hiç bir borcumuz yok. Müteahhitleri günü gününe ödüyoruz. Herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz” diye konuştu.

  LTB’de gelirlerin, çok kısa sürede, uygun yöntemlerle artırılması gerektiğini söyleyen Kayalp, personelin maaşlarının süratle ödenmesi gerektiğini kaydetti.

   Kayalp: “Şu anda en önemli nokta personel maaşlarının bir biçimde ödenmesinin sağlanmasıdır. Bir iş yerinde personel maaşını almazsa o personeli hizmet yapmak için motive etmek mükün değildir. Ama sadece maaş ödemek yetmez aynı zamanda bu kurumun yüzdürülmesi için daha radikal önlemler alınması lazım” diye konuştu.

 

·        Soru: Yerel yönetimler mali anlamda sıkıntılı bir dönemden geçiyorlar. Sizce bunun sebebi nedir?

·        Kayalp: Belediyeler parayla ilgili sıkıntı yaşamaları nedeniyle her alanda tıkanmış durumdadır. Önemli olan buraya nasıl gelindiğidir. Birinci faktör doğru yönetimdir. Doğru yönetim olursa az sonra sayacağım koşullara rağmen belediyeler ayakta durabilir. Belediyelerde kırılma noktası istihdamdır. Kontrolsüz istihdam yapılması durumunda belediyelerde önemli bir maaş yükü, dolayısıyla cari gider yükü oluşur. Belediyeler ülkedeki başka faktörler nedeniyle gelirlerini yeterince toplayamadıkları taktirde de bu sıkıntı
büyüyor. Kontrolsüz, aşırı ve popülist istihdamların yapıldığı durumlarda o belediyeler sıkıntıya giriyorlar ve mükellefiyetlerini yerine getiremiyorlar. Ondan sonra da borçlanıyorlar. Gerek bankalara borçlanma, gerekse devletin kurumlarına sigorta, ihtiyat sandığı ve vergi gibi borçların birikmesi, oradaki faiz ve ceza sistemleri nedeniyle borç ödenemez duruma geliyor. Dolayısıyla belediyelerde bugünkü krizin birinci nedeni doğru yönetilememeleridir.

 

UBP’NİN OLUMSUZ DÜZENLEMELERİ...

 

Ama bunun dışında başka faktörler de vardır. Belediyelere karşı devletin, özellikle UBP hükümeti döneminde uyguladığı olumsuz düzenlemeler belediyelerde sorunu daha da
hızlandırmış ve tetiklemiştir. Örneğin alışverişlerinde ve yatırımlarında yaptıkları KDV giderleri belediyeler için önemli bir giderdir. CTP döneminde %5 olan KDV, UBP döneminde %16’ya çıkarıldı. %11’lik bu fark belediyelere çok ciddi ek yük getirdi. Üstelik topladığımız KDV ile ödediğimiz KDV arasındaki farktan dolayı Maliye Bakanlığı’ndan alacaklarımız oluştu. Örneğin Gazimağusa Belediyesi’nin Maliye Bakanlığı’ndan KDV farkı olarak 3 milyon TL’ye yakın alacağı var. Ancak devlet kendine göre gerekçelerle bunları bize ödemiyor, yasada böyle bir maddenin olmadığı gibi anlamı olmayan şeyler söylüyor. Sonuçta devlet ne vatandaşının, ne de bir başka devlet kurumunun parasının üzerine yatarak mağdur edemez, etmemeli.

 

Bir diğer konu, ülkede pahalılanan temel girdiler. Özellikle benzine mazota gelen zamlar belediyelerin maliyeterine ciddi biçimde etki etti. Çünkü biz vatandaşın çöpünü topluyoruz, hizmet götürüyoruz, ilaçlama yapıyoruz ve bunların bütünü araçlarla yapılıyor. Yerel yönetimlerin yaşadığı sıkıntının nedenlerini daha da artırabiliriz. Hayatın genel anlamda pahalılanması, belediye girdilerinin yükselmesi doğal olarak maliyetlerimizi artırmıştır. Vatandaşın sıkıntıya girmesi nedeniyle ödemelerinde sıkıntı yaşaması, kısacası hükümetin son iki yıldaki uygulamalarından belediyeler bütünüyle olumsuz etkilenmiştir. Ama altını çizerek söylüyorum temel faktör doğru yönetimdir.

“BELEDİYE İDARESİ VE HÜKÜMET SORUMLU”

 

·        Soru: Özelde LTB’nin durumunu değerlendirirsek, artık LTB’de sıkıntı değil bir kriz yaşanıyor...

·        Kayalp: Temel hata az önce de söylediğm gibi kontrolsüz yönetimdir.

·        Soru: LTB’nin bu noktaya gelmesinde tek sorumlu başkan mıdır yoksa başka sorumlular da var mıdır?
Kayalp:
Birinci derecede sorumlu belediye idaresidir. Bunun buraya geleceği son yıllarda değişik siyasetçiler, sendikalar, bazı sivil örgütler veya Lefkoşa ile ilgili hassasiyeti olanlar, meclis üyeleri tarafından konuşuldu. Dolayısıyla hükümetin zamanında müdahale etmemesi onu da sorumlu kılıyor.

  

BORÇLANMA...

 

İkincisi devlet katkıları temlik edilerek borçlanılıyor, dolayısıyla bunlar Maliye Bakanlığı’ndan geçiyor. Devletin borçlanmalara müdahale etme şansı vardı diye düşünüyorum. Ne yazık ki devlet müdahale etmedi, tam aksine LTB bazı siyasetçilerin kendi yandaşlarını istihdam ettirdiği bir mekan olarak da kullanıldı. Herkes artık bunu da biliyor. Dolayısıyla aşırı istihdam önemli bir faktördür. Ama krizi sadece aşırı istihdama bağlamak mümkün değil çünkü aynı zamanda LTB kamuoyundan toplaması gereken vergileri de oransal olarak yeteri kadar toplayamıyor. Bildiğim kadarıyla çıkardığı faturaların %50’sini tahsil edebiliyor. Bu da idarecilikle ilgilidir, ya popülist biçimde faturaların toplanmamasına göz yumuluyor ya da yeteri kadar organize olunamadığı için toplanamıyor.

 

LTB’de gelinen noktayı havuz problemlerine benzetmek mümkündür. Havuzdan günde 200 ton su çıkarken 100 ton su giriyor ve 100 ton da tankerle dışarıdan taşınıyor. Şimdi tanker bozuldu, dolayısyla 200 çıkması öngörülüyor ancak giren 100 ton, dolayısıyla 200 ton çıkamıyor. LTB’de gelinen nokta maalesef budur.

18 SENE ÖNCE...

 

·        Soru: Siz Gazimağusa Belediyesi’ni borçlu dervraldınız, o zaman nüfus neydi, personel sayınız neydi, bugün durum nedir?

·        Kayalp: Ben belediyeyi 1994’te 23 bin nüfusla, 367 personelle devraldım. O dönemde durum bugünkü LTB’nin durumu gibiydi. Bir aylık ve 15 günlük maaşlar ödenmemişti. LTB’de duymadım ama o dönemde “belediye çekleri kabul edilmez” diye marketlerde yazılar asılıydı.

Hizmetlerdeki aksamalar benzerdi. Bugün Lefkoşa’da yaşananları izlerken 18 sene önceki Gazimağusa Belediyesi’ni hatırlıyorum. Mağusa bugün 45 bin nüfusa ulaştı, belediyenin 295 personeli var. Nüfus ikiye katlanmasına rağmen personel sayımız azaldı. Belediyenin Sigorta, İhtiyat Sandığı gibi devletin hiçbir kurumuna borcu yok. Bankalara veya piyasaya vadeli alımlarımız haricinde hiç bir borcumuz yok. Müteahhitleri günü gününe ödüyoruz. Herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

 
“Öncelikle personel maaşlarının ödenmesi lazım”Global bir şeyler söyleyebilirim. Somut olarak içerde yapılacak düzenlemelere oradaki yöneticiler, belediye meclis üyeleri ve sendikanın karar vermesi lazım. Ama havuz problemlerinden yola çıkarsak havuzdan çıkan suyun miktarının azaltılması, giren suyun da artırılması lazım. Yani LTB’nin gelirlerinin, çok kısa sürede, uygun yöntemlerle artırılması gerekiyor. Ve giderlerinin de azalabildiği kadar, olmazsa olmazlar dışında, azaltılması lazım. Burada birinci sırada olması gereken personelin maaşlarının bir biçimde çok süratle ödenmesidir, çünkü belediyeleri ayakta tutan, hizmeti ayakta tutan personeldir. Bu insanlar maaşlarını almadılar. Herkesin kendine göre hesabı, borcu, ailesi vardır. Hiçbir sıkışıklığı olmasa bile çalıştığının karşılığını alması lazımdır. Dolayısıyla öncelikle personel maaşlarının ödenmesi lazım ki belediye hizmetlerinde ve diğer gelirlerini artırıcı önlemleri almada harekete geçsin. Şu anda en önemli nokta personel maaşlarının bir biçimde ödenmesinin sağlanmasıdır. Bir iş yerinde personel maaşını almazsa o personeli hizmet yapmak için motive etmek mükün değildir. Ama sadece maaş ödemek yetmez aynı zamanda bu kurumun yüzdürülmesi için daha radikal önlemler alınması lazım. Basından gördüğümüz rakamlar LTB’de uzun bir süre sıkıntılı bir dönemin geçeceğini gösteriyor.

 

“BEDELİ ÖNCELİKLE BELEDİYE PERSONELİ VE LEFKOŞA HALKI ÖDÜYOR”

 

·        Soru: LTB’de yaşanan sıkıntıları UBP içi hesaplaşma olarak görüyor musunuz?

·        Kayalp: Perde gerisini bilmiyorum ama bu krizdeki zigzaglar, partinin içindeki, Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan’ın rekabeti ve çatışmaları, sanki kurultay öncesi erken hesaplaşma noktası gibi oldu. Ama ne yazık ki bunun bedelini öncelikle belediye personeli ve Lefkoşa halkı ödüyor. Bu da çok kötü bir hesaplaşma oluyor. Eğer bunlar da devredeyse, bu sorumluluğun altından ne Sayın Cumhurbaşkanı ne de Sayın Başbakan’ın kalkabilmesi artık mümkün değil. Çünkü artık gelinen noktada siyasi hesaplaşmaların kurbanı olacak bir Lefkoşa yok. Suyun olmadığı, çöpün toplanmadığı bir kentte artık dünyada ilkelleşmiş sağlık sorunlarının ortaya çıkmasıyla ilgili uygun koşullar var demektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1170 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler