1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİYASİ FAALİYETTE BULUNMA
SİYASİ FAALİYETTE BULUNMA

SİYASİ FAALİYETTE BULUNMA

Sahte belge skandalının ortaya çıkmasının ardından Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) Sınav İşleri Müdürü Emir Emirkanı’nın görevden alınması için gerekli imzalar atılırken; Başbakan Küçük Cumhurbaşkanlığı’nı işaret ederek “Ben olsam Mustafa T

A+A-

 

 

 

Sahte belge skandalının ortaya çıkmasının ardından Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) Sınav İşleri Müdürü Emir Emirkanı’nın görevden alınması için gerekli imzalar atılırken; Başbakan Küçük Cumhurbaşkanlığı’nı işaret ederek “Ben olsam Mustafa Tokay’ı da görevden alırdım” dedi. Ancak emekli müsteşar, KHK Üyesi Tokay’ın görevden alınması Kamu Hizmeti Komisyonu Dairesi Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasası incelendiğinde oldukça zor görünmüyor. Tokay’ın görevden alınması ancak yasanın 5. Kısmı’ndaki “Siyasal faaliyette bulunma yasağı” başlığını ihlalden gerçekleşebilir. Tokay’ın söz konusu maddeyi ihlal edip etmediği ile ilgili nihai sonuç için ise mahkeme kararı gerekiyor.
Ayrıca, “yüz kızartıcı suç”un mahkeme tarafından nihai olarak belirlenmesi halinde de, Tokay görevinden alınabilecek.

 

 

GÖREVDEN ALMA VE İSTİFA DURUMLARI NELER?

 

Kamu Hizmeti Komisyonu Dairesi Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasası, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı ve Üyelerinin görevlerine son verilmesini temel olarak 5 maddede belirtiyor. Yasanın 4. Kısım 1. Maddesi, Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) Başkanı ve Üyelerinden herhangi birinin özürsüz veya izinsiz olarak kesintisiz otuz iş günü göreve gelmemesi halinde görevine “Devlet Başkanı” tarafından son verilebileceğini vurguluyor. Bu tip bir görevden alma durumunda, 3 ay içerisinde görevden alınan şahsın yerine birinin atanmasını öngörüyor. 4. Kısım 2. Madde’de ise Komisyon Başkanı veya Üyelerinden herhangi birisinin yazılı istifa ile görevden çekilebileceğini ifade ediyor. İstifa durumunda ise yine tıpkı ilk maddede olduğu gibi 3 ay içerisinde birinin atanması zorunlu kılınıyor. 4. Kısım’ın 4 ve 5. Maddeleri ise KHK başkan ve üyelerinin ölüm veya 70 yaşı doldurmalarında kadrolarının “boşalmış” sayılabileceğinin altını çiziyor. KHK üyesi, Eroğlu’nun eski müsteşarı Mustafa Tokay’ın görevden alınması ise ancak Kamu Hizmeti Komisyonu Dairesi Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasası 4. Kısmın 3. Maddesi’nde belirtilen şu ifade ile mümkün görünüyor:  “4/2007 (3) Bu Yasanın Besinci Kısım kuralarına aykırı davranışlarda bulunduğu kanıtlanan Komisyon Başkanı veya Üyelerinden herhangi birinin görevine Devlet Başkanı tarafından son verilir ve son verme işlemiyle boşalan kadroya, en geç üç ay içinde bu Yasanın 6’ıncı maddesi kurallarına uygun olarak başka biri atanır”.

 

 

 

Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’DE!

 

 

 

Bu haber toplam 1091 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler