1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SİYASİ ATIŞMALAR DAMGASINI VURDU
SİYASİ ATIŞMALAR DAMGASINI VURDU

SİYASİ ATIŞMALAR DAMGASINI VURDU

KTTO Genel Kurulu yapıldı. Siyasilerin atışmaları güne damgasını vurdu Genel Kurul, ‘MECLİS’E döndü!.. Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO), 49’uncu Olağan Genel Kurulu, dün, Oda’nın konferans salonunda gerçekleştirildi.

A+A-KTTO Genel Kurulu yapıldı. Siyasilerin atışmaları güne damgasını vurdu

 

Genel Kurul, ‘MECLİS’E döndü!..

 

 


Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO), 49’uncu Olağan Genel Kurulu, dün, Oda’nın konferans salonunda gerçekleştirildi. Divan başkanlığına eski başkanlardan Erdil Nami’nin seçildiği genel kurulun açılışına Başbakan İrsen Küçük, Anamuhalafet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, siyasi parti başkan veya temsilcileri, bazı milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Genel kurula katılanlar arasında, Türkiye’den TOBB Başkan Vekili Faik Yavuz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Çukurova Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Faik Burakgazi, AB Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilcisi Andrulla Kaminara, Rum Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ve diğer bazı yabancı konuklar da yer aldı.
Genel kurul ilk denemede nisap yetersizliği nedeniyle toplanamadı. Tüzük çerçevesinde, yarım saat aradan sonra, nisaba bakılmadan genel kurul toplandı. Saygı duruşu ve başkanlık divanının oluşumunun ardından konuşmalara geçildi. Faaliyet ve mali raporların okunarak oylanmasının ardından oda murakıbı tayin edildi. Daha sonra Oda Meclisi üyelerinin seçimine geçildi.
Muhalefet liderleri konuşmalarında hükümeti eleştirirken, hükümet yetkililerinin de buna yanıt vermesi, KTTO Genel Kurulu’nu adeta Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısı ortamına döndürdü. Cumhuriyet Meclisi’nde bazen yaşanan gerginlikler olmadı ancak siyasiler konuşmaları sırasında zaman zaman atıştı ve şakalaştı. Ekonomi ve Enerji Bakan Sunat Atun ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı arasında “Japonya ve harakiri” atışması yaşanırken bu konuya CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da değindi.
Konuşmacıların birçoğu, konuşmalarının başında geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ve onun gerçekleştirdiği hizmetleri andı.

ERDİL NAMİ: ÇÖZÜME ULAŞILMALI
Divan Başkanı Erdil Nami konuşmasında, Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılması gerektiğini, aksi taktirde, iki taraf için de “kazan-kazan”ın gerçekleşmeyeceğini belirtti.
Nami, Kıbrıs’taki hidrokarbon kaynaklarının da iki tarafın ortak kullanmaması halinde bir fayda sağlamayacağını söyledi.
Nami, Türkiye’den gelen hazır paralarla KKTC’de sorunların çözümlenemeyeceğini, bunun benzerinin AB-Yunanistan ilişkisinden de görüldüğünü vurguladı. Nami, ekonomiye yönelik KTTO raporlarının ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

ÇERKEZ: DEVLET EKONOMİK ALANDAN ÇEKİLMELİ
KTTO Başkanı Günay Çerkez, konuşmasında, yarım yüzyıla aşkın bir süredir Kıbrıslı Türk iş insanlarının ve Kıbrıs Türk ekonomisinin gelişimi yolunda kararlılıkla mücadele eden Odalarının, ekonomik varoluş tarihinin canlı bir tanığı olduğunu söyledi.
Zor bir yılın geride bırakıldığını anlatan Çerkez, dünyada ve bilhassa Euro bölgesinde gelişen krizin, bölgede ve ülkede sıkıntıların bu yıl da devam etmesine sebep olacağını dile getirdi.
Çerkez, çarenin, bir taraftan kamu tasarrufunun gerçekleştirilmesi, diğer yandan da geride kalmış 2010-2012 protokolünün özel sektör rekabet gücünün artırılması bacağının hızlandırılarak daha etkili bir şekilde uygulanması olduğunu kaydetti.
Ekonomik yapının verimli olabilmesinin yolunun iki kelimede saklı olduğunu söyleyen Çerkez, bunu “rekabet edebilirlik” olarak açıkladı.
Turizm ve yüksek öğrenim alanlarının ağırlıkta olduğu bir ekonomik yapı bulunduğunu, bunlara kısa sürede bilişim ve kıyı ticaretini, orta sürede finansal hizmetleri ekleyebileceklerini düşündüklerini söyleyen Çerkez, “Tarım ve sanayi, bir ada ekonomisi olduğumuz gerçeğiyle yeniden şekillenmeli, rekabet önceliklerimize göre yeniden yapılandırılmalıdır” dedi.
Dünyadaki başarılı değişimlerin özel sektör öncülüğünde olduğunu, özel sektörün başarısıyla paralel gittiğini kaydeden Çerkez, o yüzden daha fazla istihdam yaratmak, “köhnemiş yapılardaki değişimi ve yeniliği sağlamak” ve uzun vadede yatırımları artırıp bütçe açığını kapatabilmek için özel sektörün önünün açılmasının şart olduğunu ifade etti. Çerkez, yapılması gerekenleri özetle şöyle sıraladı:
“Ekonomik yaşamın gelişmesini engelleyen uygulamalar için acilen gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Yargının işleyişindeki sorunlar, hızlı ve sağlıklı sonuç almayı neredeyse imkansız kılmaktadır… Rekabet Kurulu’na işlevlik kazandırılması için gerekli tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Ticaretin önündeki stopaj, gümrük aşamasında KDV ödenmesi gibi zorluklar kaldırılmalı, gümrük uygulamaları hızlı ve pratik olmalıdır. Haksız rekabete yol açacak uygulamalara karşı hassas olunmalı, kara sınır kapılarında tutarlı ve istikrarlı bir denetim sürdürülmelidir.Girişimciliğin önünü açmak için her türlü lisans ve belge harcı kaldırılmalı veya makul seviyelere çekilmelidir. Özel sektörden emekli olanların ödemelerinin kamudan emekli olanlardan sonra yapılması gibi ayrımcı uygulamalar son bulmalıdır. İnsanların devlete değil, devletin insanlara hizmet etmesi vizyonu benimsenmelidir… Kamudaki yapısal reformlar taviz verilmeden uygulanmalı, kamudaki verimlilik artırılmalı, tasarruf önlemleri titizlikle uygulanmalıdır.
Özelleştirilmeler belli bir program çerçevesinde hızla gerçekleştirilmeli, devletin ekonomik alandan çekilmesi sağlanmalıdır… Kamuda istihdamın siyasal ilişkilerin etkisinden kurtarılması için partiler arası siyasal konsensüs sağlanmalıdır. Bakanlıklarda ve bürokraside birimler arasındaki koordinasyon eksikliği aşılmalı, bürokratik işlemler sadeleştirilerek azaltılmalı, inisiyatif alınması teşvik edilmelidir. Finansa erişim sorunlarını aşmak için bir takım tedbirler alınmasına rağmen, finansa erişim iş yapmanın önündeki en büyük engellerin başında gelmektedir. Özellikle global ekonomik krizin etkilerini iyice gösterdiği bu zamanlarda işletmelerimize yönelik uzun vadeli, ucuz ve kolay erişilebilir kredilerin sağlanması için projeler geliştirilmeye devam edilmelidir… Borçların yeniden yapılandırılması pansuman önlemlerle değil, cerrahi müdahalelerle gerçekleşmelidir. Dövizdeki dalgalanmalar ve kriz nedeniyle elinde olmadan finansal darboğaz yaşayan işletmelerin desteklenmesi, istihdamın korunması açısından da hayati önem taşımaktadır.”

“SİYASET TIKANDI”
KKTC’de siyasetin tıkandığı, çözüm üreten değil, sorun yaratan bir yapıya büründüğü kanaatinde olduklarını söyleyen Çerkez, KKTC’nin, siyaset kurumu, iktidarı ve muhalefetiyle ülkenin gerçek sorunlarına çözüm yolları araması gerektiğini kaydetti.

 

KIBRIS KONUSU
Ticaret Odası Başkanı Çerkez, Kıbrıs konusundaysa şunları kaydetti:
“Oda Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümü desteklemektedir. Çözüm ve AB vizyonu 2004’deki ayni güç ve inançla devam etmektedir.’Kazan-Kazan’ felsefesi çerçevesinde, tarafların haklarını gözeten, karşılıklı saygıya dayalı bir çözüm, herkesin yararına olacaktır. Ekonomimizi olası bir çözüme hazırlamak için az önce saydığım önlemleri hayata geçirmek, çözümü sürdürülebilir kılmanın ön şartıdır.”

 

FAİK YAVUZ: KKTC VİZYONU
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Vekili Faik Yavuz konuşmasında; Ekonomisi hızla gelişen, TC ile ilişkileri gelişen, her alanda uluslararası uyumu yerine getirmiş ve uluslararası platforma entegre olmuş bir KKTC vizyonları bulunduğunu dile getirdi.

ERTUĞRULOĞLU: YANLIŞ YÖNETİM
Demokrasi ve Güven Partisi Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ise, sürdürülebilir ekonominin önemli olduğunu söyleyerek, ülkenin durumunda Kıbrıs konusundaki gelişmelerin de etken olduğunu ancak temel nedenin yıllarca yanlış yönetilmeden kaynaklandığını söyledi.

ÇAKICI: İŞADAMI OLMAK ÇOK ZOR
Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, KKTC’de işadamı olmanın çok zor olduğunu, burada işadamı olarak ayakta kalabilenlerin dünyanın en iyi işadamları olduğunu söyledi.
UBP’li olmayana resen verginin bile adaletsiz gittiğini savunan Çakıcı, özel sektörün ülkenin gelişimi için önemli olduğunu kaydetti.
Çakıcı, tüm sendikalar ve sivil toplum örgütünün bir araya gelerek gelecek hafta eyleme geçeceğini, hükümetin ülkedeki sorunlarla ilgili sadece sendikaları suçlayamayacağını savundu.

KEMAL ÖZTÜRK: KTTO’YA GÖREV DÜŞÜYOR
Demokrat Parti adına konuşan, partinin Lefkoşa İlçe Örgütü Başkanı Kemal Öztürk ise, devleti yüceltmenin herkesin görevi olduğunu ifade etti.
KTTO’nun toplumun gerek duyduğu atılımları yapma işlevini yerine getirdiğini belirten Öztürk, KKTC’nin her yıl daha ileri gitmesi gerektiğini, KTTO’ya düşen görevlerin de çok olduğunu söyledi.

ATUN: ÇALIŞANLARIN HAKLARINA HELAL GELMEYECEK
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise konuşmasında, Ticaret Odası’nın 2011 yılına dair raporuna işaret ederek bunun 2013-2015 yıllarını kapsayacak ekonomik protokol için önemli bir temel olduğunu kaydetti.
Atun, özelleştirmeyle ilgili yasanın kendi bakanlıkları tarafından hazırlandığını ifade ederek, toplumsal konsensüs yanında, kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması hedefini de taşıyan yasanın çalışanların haklarına hiçbir halel getirmeyeceğini vurguladı.
Atun, özelleştirilecek kurumlardaki çalışanın kamuya geçmeyi tercih etmesi halinde baremine devam edeceğini, özelde kalması halindeyse maaş farkını devletin karşılayacağını söyledi.
Atun, enerji konusunda Güney Kıbrıs ile ortak bir iletim merkezi kurulması için arabuluculuk yapmaları amacıyla iki tarafın ticaret odalarına çağrı yaptı.

TATAR:  KIB-TEK’İN BORCU VAR
Maliye Bakanı Ersin Tatar ise dünyada kriz varken KKTC’nin ihracatının arttığını ifade eden Tatar, KIB-TEK konusuna da değinerek, kurumun 275 milyon TL borcu olduğunu ve hala yılda 60 milyon TL borçlanma ihtiyacı bulunduğunu söyledi.
Devletten KIB-TEK’e 40 milyon TL katkı yapıldığını, yani mahsuplaşma borcu olmadığını belirten Tatar, ancak bazı belediyelerin kuruma borçları olduğunu belirtti.
Bu meselelerin beraber göğüslenmesi gerektiğini kaydeden Maliye Bakanı, sivil toplum ve sendikaların sokağa dökülmesinin demokratik iradeye aykırı olduğunu söyledi.


BAŞBAKAN KÜÇÜK: ÇALIŞANLAR SOKAKTA KALMAZ
Genel kurulda son konuşmayı yapan Başbakan İrsen Küçük, KTTO’nun çalışmalarını överek Oda ile iftihar ettiğini söyledi.
Oda’nın Kıbrıs Türkü’nün varoluşunda çok önemli bir yere sahip bulunduğunu kaydeden Küçük, Çakıcı’yı konuşmasında “polemik yapmakla” suçladı ve TDP liderinin konuşmalarına “itibar etmediğini” kaydetti.
Küçük, Özelleştirme Yasası’nın bir çerçeve yasası olduğunu ve esas olarak çalışanların sokakta kalmamasını içerdiğini vurguladı. KTHY’nin özelleştirilmediğini, iflas eden bir şirket olduğunu ancak buna rağmen söz konusu yasaya geçici bir madde koyarak burada çalışan ve henüz istihdam edilmemişlerin, barem artışlarıyla devlete alınması için düzenleme yaptıklarını söyleyen Başbakan, “Hiçbir mükellefiyetimiz olmayan KTHY konusunda bile böyle davranmışken, özelleştirilecek kurumlardaki çalışanları hiç sokağa atar mıyız” dedi.
Başbakan, hangi kurumun peşkeş çekildiğini sorarak, “Kıb-Pet mi?” dedi. Kıbrıs Türk Petrolleri’nin KKTC’nin içinden iki işadamı tarafından alındığını belirten Küçük, bunu herkesin sevinçle karşıladığını söyledi.
Küçük, özelleştirmeden bazı örnekler vererek, 1998’de, hükümete geldiklerinde KIB-TEK’i, 28 milyon ABD doları borçla devraldıklarını, projelendirmenin bu kurumun elinde monopol olduğunu ve parası ödenmiş olmasına karşın 13 aydır bekleyen projeler bulunduğunu, kurumun bu bölümünü özelleştirdiklerini, özel sektörün önünün açıldığını, 3 ayda birikmiş tüm projelerin tamamlandığını, fiyatların ucuzladığını, sürat geldiğini söyledi.
Damla sulama konusunda da örnekler veren Başbakan, “Devletin işi civciv bıldırcın üretmek mi” diyerek, bu konuda da örnekler sundu ve devletin bir dönem civciv, bıldırcın sattığını anımsattı.
Bunu da özelleştirdiklerini kaydeden Küçük, tavuk ihracatında bu firmaların geçen yıl ödül aldığını belirtti.
Ercan Havaalanı konusundaki özelleştirme çalışmalarına da değinen Başbakan, “Körüklü modern bir havaalanı bize de yakışmaz mı?” diyerek, bunu karşılayacak 250-300 milyon Euro’larının olmadığını, bu nedenle Güney Kıbrıs başta herkesin yaptığı gibi özel sektörden faydalanacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1276 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler