1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Siyaseti kapatır, gider evime otururum' demişti!..
Siyaseti kapatır, gider evime otururum demişti!..

'Siyaseti kapatır, gider evime otururum' demişti!..

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun 360 derecelik dönüşü konuşuluyor şu günlerde… Kendisi de yaptığı açıklamalar ile bu dönüşünü doğruluyor. Daha düne kadar, İrsen Küçük’ün, Derviş Eroğlu’ndan farkı olmadığını söyleyen Ertuğr

A+A-

 

 

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun 360 derecelik dönüşü konuşuluyor şu günlerde… Kendisi de yaptığı açıklamalar ile bu dönüşünü doğruluyor. Daha düne kadar, İrsen Küçük’ün, Derviş Eroğlu’ndan farkı olmadığını söyleyen Ertuğruloğlu bugün Küçük’e destek çıktığını açıklıyor.

İster istemez ‘makam sevdasına mı’ düştü soruları akıllara geliyor. Bakın mesela 10 Ocak 2012’de ADA TV’de programa katılan Tahsin Ertuğruloğlu neler neler söylemiş? Esra Türkel’in kaleme aldığı haberden bazı kesitler:

 

 

-“UBP’ye geri döneceği yönündeki haberlere de açıklık getiren Ertuğruloğlu, geri dönüşün mümkün olmadığını söyledi.”

 

 -“Bizim öngördüğümüz dünyada Sayın Eroğlu, İrsen Küçük gibiler evlerinde oturup çocuklarına bakmaları gereken bu günün dünyası ile bu ülkenin ihtiyacı olan siyasetle yakından alakası olmayan kasaba politikacılarıdır. Bizim siyasi düşüncemizde kasaba politikacılığı yoktur.”

 

- “UBP’ye dönme diye bir olasılık benim gündemime gelmiş bir olay değil. Herhangi bir temasımda da böyle bir konu benim gündemime getirilmiş değil. Eroğlu ve Küçük kavga ediyor, ‘Tahsin de Küçük’ün yanına geçip Eroğlu’na karşı UBP’yi Eroğlu’ndan kurtarma oyununda yer alabilir’ gibi düşünceler saf görüşler. Çünkü o zihniyete karşı mücadele verirken İrsen Küçük Eroğlu’nun yanında yer alan bir arkadaştır. Bana göre siyaset anlayışları açısından birbirinden farklı olamayan iki kişinin kavgasında bizim şundan veya bundan yana yer almamız söz konusu değil.”

 

-Diğer yandan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Eroğlu’nun hem parti hem hükümete karışacağını daha önceden ön gördüğünü ileri süren Ertuğruloğlu sözlerini şöyle devam ettirdi: ‘ikisi de birbirlerini seven insanlar olmadılar ama çıkarları gereği birbirlerine destek oldular. Elbet bu çatışma açığa çıkacaktı. O bakanı görevden alacak, bu bakanı alacak tek parti iktidar görünebilir ama koalisyon iktidarıdır. Bütün parti yapısı buna dönüştü.”

 

 -“UBP’li olmak önemli değil o yüzden bunu diyorum. Karşı olduğumuz zihniyet bu zihniyet UBP’li olup olmamak, Eroğlu’cu mu İrsen’ci mi bu zihniyetin egemen olduğu ortamda yıllardır buna karşı mücadele eden biri olarak tekrar oraya girmek aklımın ucundan geçmez. Daha iyi siyaseti kapatır, gider evime otururum.”

 

 


 

“Kol kola yatağa girme iştahımız yok”

 

Özgürlükçü Reform Partisi (ÖRP) Genel Sekreteri Ramazan Özçelik, UBP’li vekillere fena halde yüklendi.

Geçtiğimiz gün UBP Parti Meclisi’nde ÖRP’nin UBP’ye katılımı konusundaki görüşmeler ve çıkan sonuç Özçelik’in sinirlenmesine neden oldu.

Bazı vekillerin “ÖRP’yi istemiyoruz” yönündeki söylemleri üzerine Özçelik, “Önce sen kendi sorununu hallet. Kendinle alakalı sorunları partinde çöz. Senden benim bir talebim yok. Seninle kol kola yatağa girme iştahında da değiliz” diyerek tepkisini dile getirdi.

UBP Kurultayı’nda taraf olmadıklarını da ifade eden Özçelik, UBP Genel Başkanı İrsen Küçük ile herhangi bir görüşme yapılmadığını da belirtti.

UBP’nin iktidara gelmesiyle birlikte ÖRP’lileri işten durdurduğuna da işaret eden Özçelik, “Sadece 3 kişiyi bıraktılar. Şimdi siz bu tabana ne diyebilirsiniz” dedi.

Dün AS TV’de Levent Özadam’ın konuğu olan Özçelik’in öfkesi program boyunca devam etti.

 


 

 

 

UBP PM’nin Tahsin Bey'e tepkisi sürpriz olmadı

 

“…

Lakin bu arada Olimpiyatlar da var ya…

Bizde sportif bir kavramla değerlendirelim hadiseyi…

Hani halterde “sıfır çekme” diye bir değerlendirme vardır ya omuzladığı ağırlığı kaldırmaya sıkleti yetmeyen sporcuların hiç puan alamamasıyla ilgili olarak…

 Anlaşılan Tahsin Beyin sıkleti de politikayı kaldırmaya yeterli değil…

 UBP’nin karar organları partiye katılması hususunda bir karar alır veya almaz…

 Neticede uzunca bir süredir desteksiz atıp tutan ve sürekli yalpalayan bir çizgide seyreden Tahsin Bey de;

 Artık iyice açıktan dillendirdiği İrsen Beye destek ve “eski aşkı UBP” ile giriştiği yeni flörtle;

 Sıfır çekmiştir…”

 

ALİ TEKMAN

 


 

Yoğunlaştırılan dinsel yatırımlar…

 

“Dinsel kurumlara yapılmakta olan yatırımlar ülke ve toplum ihtiyacının üstündedir. Sağlık, modern eğitim ve ekonomi gibi diğer elzem ihtiyaçların yeterince karşılanamadığı bir düzende dinsel kurumlara yapılan bonkörce yatırımlar demokratik anlayış bağlamında tabii ki eleştirilecektir. Demokratik anlayışta önceliklerin de önemi vardır çünkü.

En çok camiyi barındıran Lefkoşa sınırları içinde aynı anda iki büyük dinsel kurumun daha tetiklenmiş olması, bu kadar ibadet yerinin hangi Müslüman cemaatine hizmet edeceği sorusunu akla getirir. Sanki de Lefkoşa sınırları içinde milyonluk bir Müslüman nüfusu yaşamakta.

   Sözünü ettiğim bu iki büyük dinsel kurumdan biri külliye, öteki ise bir üniversitemizin kampus alanına inşa edilecek olan KKTC’nin en büyük ve en muhteşem camiidir. Eşine ender rastlanan uygulamada, Türkiye’de bile benzeri olmayan bir yaklaşımla, minarelerin gölgesinde üniversite eğitimi verilecektir. Ki, bu olgu, egemen düşünce sisteminin akademik yaşamı bile ne denli etkisi altına alabildiğinin göstergesidir.”

 

AHMET TOLGAY                

 


 

Gazeteciler tıksırıncaya kadar yiyor!

 

“Gazetecilik yapan herkes bilir ki, bu meslekte karın doymaz. Bu meslekte birinci sınıf yer içer üçüncü sınıf hayat sürer ve bir köşede ölür kalırsın… Bu durum ‘duayen’ ağabeylerimi kapsamaz tabii… Onlar her dönemin adamıdır. Her şekilde herkesten nemalanmayı çok iyi bilirler… Her ne kadar emekten, haktan ve hukuktan haberleri olmasa da onlar yine de her şeyi bilir!

Ellerine bir defa makine alıp sokağa çıktılar mı?

Bir tane vatandaşın derdini 50 derece sıcağın altında dinlediler mi?

Tabi ki ‘hayır’…

Dedim ya onlar duayendir ve onlar elit kesimin kalemşörleridir.

‘Otur’ denilirse oturur ‘kalk’ derlerse kalkarlar hatta olayı abartır ‘tuvalete gitme’ denilirse gitmezler. Bunlar bu şekilde yaşayan ve yaşamaya devam edecek olan ağabeylerimizdir…”

 

PELİN ŞAHİN

 


FOTO YORUM

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1027 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler