1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Siyaset, transfer ve ahlâk…
Siyaset, transfer ve ahlâk…

Siyaset, transfer ve ahlâk…

Kıbrıs Türk siyaseti hemen hemen her dönem transferlerle sallanıyor. Bu transferlerle hükümetler kuruluyor, hükümetler bozuluyor. Parti değiştirmek, ya da halkın değişiyle bir başka siyasi partiye transfer olmak bir hastalık gibi siyasetimizi esir almış

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs Türk siyaseti hemen hemen her dönem transferlerle sallanıyor.

Bu transferlerle hükümetler kuruluyor, hükümetler bozuluyor.

Parti değiştirmek, ya da halkın değişiyle bir başka siyasi partiye transfer olmak bir hastalık gibi siyasetimizi esir almış durumda…

Bu o kadar büyük bir hastalık ki, mecliste şu anda temsil edilen CTP dışındaki partilerin başkanları başka partilerden şu anki partilerine gelmiş.

İrsen Küçük’ü dün yazdık.

UBP’de siyasete başlayan Küçük TAP’a oradan DP’ye ve son olarak yeniden UBP’ye gelmiş.

DP lideri Serdar Denktaş UBP’den DP’ye geçerek DP’de başkan olmuş.

ÖRP lideri Avcı ve DGP lideri Ertuğruloğlu da UBP’den kopmuşlar.

TDP lideri Çakıcı ise BDH-TKP macerasıyla biliniyor.

Milletvekillerinin, özellikle “hükümet pazarlıkları”nın bir unsuru olması hem toplumda, hem de partilerde “siyasete güvensizliği” körüklüyor.

Meclis aritmetiği istifalar ve yer değiştirmelerle sürekli değişirken, her dönem, özellikle hükümet pazarlıkları döneminde “siyasi ahlak” tartışmaları da yaşanıyor…

Mesela aradan örnekler seçelim, tanınmış siyasilere bakalım, kim hangi partilerde siyaset yapmış:

·        Küçük: UBP-TAP-DP- UBP

·        Hasipoğlu: UBP- DP- YAP- ABP-MBP- ABP- DP

·        Töre: MAP- UBP

·        Özgürgün: DP- UBP

·        Kaşif: YDP- DP- ÖDP- UBP

 

* * *

Geçtiğimiz hafta Ertuğrul Hasipoğlu’nu ele almıştık, ayrıntılı, dün de İrsen Küçük’ü…

 

 

Bugün şimdilerin “Sağlık Bakanı” Ahmet Kaşif’i inceliyoruz.

·        Bu günün Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 1990 genel seçimlerinde Yeni Doğuş Partisi’nden(YDP) Gazimağusa Milletvekili seçilmişti.

·        1990 genel seçimlerinde ilk olarak Yeni Doğuş Partisi'nden, 1993 genel seçimlerinde ise Demokrat Parti'den Gazi Mağusa milletvekili seçilen Kaşif, 1 Ocak 1994 - 18 Ocak 1995 tarihleri arasında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görevde bulundu.

·        6 Aralık 1998 tarihinde gerçekleşen genel seçimlerde DP'den milletvekili seçilen Ahmet Kaşif,  2001 yılında oluşan UBP-DP Koalisyonu'nda Çalışma, Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı.

 

* * *

·        Kaşif, 14 Aralık 2003 tarihindeki genel seçimlerde yine Demokrat Parti'den Gazi Mağusa Milletvekili olarak seçildi.

·         26 Nisan 2004 tarihinde DP'den istifa ederek Özgür Düşünce Hareketi'ne katılan Kaşif,  22 Eylül 2004 tarihinde ise Özgür Düşünce  Hareketi'nden ayrılıp, UBP’ye katıldı.

·        20 Şubat 2005 seçimlerinde bu kez UBP’den Gazimağusa milletvekili seçilen Kaşif, 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazi Mağusa Milletvekili seçildi.

·        4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu hükümetinde aldığı Sağlık Bakanlığı görevini halen yürütüyor. Kaşif, son yapılan UBP kurultayında da UBP Genel Başkanlığı’na aday olmuştu.

 

Hem, Eroğlu’nun hem de Küçük’ün hoşlanmadığı Kaşif, nasıl olur da başarıyorsa kabinede kalmayı başarmış. Böyle siyasileri hep seven toplumumuz, yeniden seçmekte de yarar görüyor, ne yazık...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler