1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SİYASET SPORA VE BARIŞA ZARAR VERİR'
SİYASET SPORA VE BARIŞA ZARAR VERİR

'SİYASET SPORA VE BARIŞA ZARAR VERİR'

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, AEL – Fenerbahçe maçı öncesi ortak basın bildirisi yayınladı Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, yarın oynanacak AEL Limasol – Fen

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, AEL – Fenerbahçe maçı öncesi ortak basın bildirisi yayınladı

 

 

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, yarın oynanacak AEL Limasol – Fenerbahçe maçı öncesi başkanlar Ogün Genç Kaçmaz ve Hüseyin Güven imzalı, ortak bir basın bildirisi yayınladı.  “Barış ve dostluk kazansın” başlığı ile yayınlanan bildiride spora siyaset karıştırılmasının barışa ve kardeşliğe zarar vereceği, iki toplum ilişkilerinde futbolun da bir gerginlik unsuru olmaması gerektiği belirtildi. Basın bildirisi şöyle:

 “UEFA Avrupa Ligi’nde 25 Ekim Perşembe akşamı Güney Lefkoşa’da yapılacak olan AEL-Fenerbahçe maçı öncesi Türkiye’deki bazı medya organlarında sürdürülen yayınlar özelde biz basın mensuplarını, genelde ise Kıbrıs Türk Halkı’nı üzmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi spor, dostluktur, kardeşliktir. Spora siyaset bulaştırmak hiç kimseye bir yarar sağlamayacağı gibi, aksine sporun ruhuna, barışa ve kardeşliğe zarar verir”

 

“İLERİDE DE KARŞILAŞACAKLAR”

“Bunun herkes tarafından bilinmesine rağmen, son zamanlarda özellikle Türkiye’de bir kısım medya organlarının bir spor karşılaşmasını siyasi mücadele alanına çevirme çabası ve Bayrak krizine dönüştürmesi bizi üzmektedir. Sağduyulu herkesin, özellikle de basının şunu bilmesi gerekir ki, bu tür karşılaşmalar bugün olduğu gibi ileride de yapılacak ve Kıbrıs sorunu çözülmemiş olmasına rağmen FIFA tarafından tanınan Kıbrıs Rum takımlarıyla Türkiye takımları karşı karşıya gelecektir. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun uygulanan spor ambargosuna rağmen resmi yetkililerle sorunun çözümü yönünde temaslar yaptığı bir dönemde krizler yaratmak hiçkimseye yarar sağlamaz. Kıbrıs Türk ve Rum halkları arasında yeterince gerginlik alanları fazlasıyla vardır ve bunlara bir de futbol maçı gerginliğinin eklenmesine tahammül yoktur”

 

“PROVOKATİF YAYINLAR GERGİNLİĞİ ARTTIRIR”

“Unutulmamalıdır ki bu maça Kuzey Kıbrıs’tan çok sayıda Fenerbahçe taraftarı izleyici olarak, çok sayıda basın mensubu, spor yazarı da görevli olarak gidecektir. Yapılan sorumsuz ve hamasi yayınlar, bu izleyici ve görevli basın mensuplarının sıkıntı yaşamasına neden olabilir ve bunun sorumluluğu da bu tür provokatif yayınlarla gerginliği tırmandıranların omuzlarında kalır.

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği olarak AEL-Fenerbahçe maçına az bir süre kala herkesi, medya organlarını gerek maç öncesi, gerekse maç sonrası yapılacak yayınlarda objektif olmaya, gereksiz gerginlikler yaratmak yerine barışa, dostluğa ve kardeşliğe katkı koymaya çağırırız.

Bir kez daha sporun dostluk ve kardeşlik olduğunu hatırlatır, maçın yeni gerginliklere değil, Kıbrıs’a ve dünya barışına katkıda bulunmasını dileriz”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler