1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SİYASET KURUMUNA GÜVEN DİBE VURDU'
SİYASET KURUMUNA GÜVEN DİBE VURDU

'SİYASET KURUMUNA GÜVEN DİBE VURDU'

Beşparmak Grubu, bugün yayınladığı yazılı açıklamada, iç siyasete ilişkin değerlendirmelerde bulundu

A+A-

Beşparmak Grubu, asıl işlevi “sorun çözmek” olan siyaset kurumunun bugün artık kendisinin sorun olduğunu ifade ederek, sistem haline gelen popülizmin yarattığı rant kültürü sonucu temsili demokrasiye olan güvenin sarsıldığını ve siyaset kurumuna olan güvenin dibe vurduğunu söyledi.

Temsili demokrasiyi yaygınlaştırıp, güçlendirmek ve popülist baskıları asgariye indirgeyecek önlemler almak gerektiğini kaydeden Grup, tüm KKTC toprağının tek seçim bölgesi olmasının, atılması gereken ilk ve en önemli adım olduğunu kaydetti.

Beşparmak Grubu, bugün yayınladığı yazılı açıklamada, iç siyasete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ile ilişkiler ve ekonomi dahil, yaşanan sorunların temelinde siyaset kurumunun yattığını savunan grup, halkın geleceği için ciddi olumsuzluklar içeren bu durumun, “artık uzak bir olasılığa dönüşen Rum tarafı ile olası işbirliği” veya “ortaklık” aşamasına gelinse bile sorunlar yaratabileceğini ileri sürdü.

Grup, “En iyi anayasa ve yasalar, kötü uygulayıcıların elinde kötü; en kötü anayasa ve yasalar, iyi uygulayıcıların elinde iyi yönetim sonucu verebilir. Bunun anlamı, yalnızca sistem değişikliğiyle iyiye gitmenin mümkün olmadığıdır. Diğer yandan coğrafya ile toplumun küçüklüğünün popülist baskılar için uygun ortam yarattığı da göz ardı edilmemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Siyaset kurumunu, popülist baskılardan olabildiğince arındırılacak biçimde yeniden yapılandırmadan bir yere varmanın mümkün olmadığını savunan grup, öncelikle 1960’larda başlayan devletleşme sürecinin iyice irdelenmesi ve nerede, nasıl, niçin hata yapıldığının saptanması gerektiğini belirtti.

Beşparmak Grubu, siyaset kurumuna hayat veren Anayasa, Seçim ve Halkoylaması Yasası, Siyasal Partiler Yasası, Meclis İçtüzüğü ve diğer ilgili yasaların, bütünlüklü bir anlayışla ele alınıp, koşullara uygun yeni bir siyaset kurumu yapılandırılmadan, sorunun çözülemeyeceğini ifade etti.

Grup, yurttaşların popülizmi davet eden yaklaşımlardan kaçınması için sosyal sorumluluk duygusuyla demokrasi kültürünü güçlendirecek çalışmaları yoğunlaştırmak gerektiğini anlattı.

Beşparmak Grubu, alınması gereken bir kısım önlemi şu şekilde sıraladı:

“Siyasal parti harcamalarının saydam olması ve denetlenmesi; siyasal parti yönetimlerinin denetlenebilir şekilde yapılacak ve tüm partililerin oy kullanacağı seçimlerle belirlenmesi; parti adaylarının daha geniş tabanlarda belirlenmesi (ABD örneği); bağımsız adaylarla bağımsız adayların oluşturacağı oluşumlara gerçek anlamda seçime katılma hakkının verilmesi; milletvekili transferlerine ağır yaptırımlar uygulanması; parlamento ve belediye meclislerinin çalışmaya başlaması için belli sayıda üyenin katılımının yeterli olması (İngiliz, AB ve birçok Avrupa ülkesi örneği); siyaset kurumunun rant dağıtma dürtüsünün kurumsal denetim altında tutulması; bu bağlamda ülkemizde iktidar olma ile eş anlamlı bir anlayış durumuna gelen kamuda istihdamın çok sıkı kurallara bağlanması; tüm kamu harcamalarının sıkı denetime tabi tutulması.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler